Designérka radí: Jak na nás působí jednotlivé barvy a jak je v interiéru kombinovat

S novým rokem někteří z nás možná přemýšlejí o změnách ve svém životě. Proč nezačít právě s interiérem svého bytu či domu? Nová výmalba stěn umí s pokojem hotová  kouzla. Pomocí správně zvolených tónů lze místnosti opticky zvýšit, snížit, rozšířit či naopak zmenšit. Inspirujte se barevnou paletou 42 odstínů barev Primalex Essence, se kterými jednoduše vytvoříte harmonický a sladěný interiér. Při výběru berte na vědomí i to, že barvy působí též na naši náladu. Své o tom ví i designérka Alexandra Dýcková, která se ve spolupráci s Primalex na utváření barevné palety barev Essence podílela.

„Pro to, abychom docílili krásného a příjemného domova, se nemusíme řídit pouze aktuálními trendy. Vybírejte vždy jako hlavní odstín ten, který je vám příjemný a zbylé barvy vhodně nakombinujte. Oblíbenou barvou oblečení spousty lidí je například černá. V černém interiéru by se ale málokdo cítil příjemně,“ radí designérka Alexandra Dýcková.

„I přes to, že kombinace černé a bílé může na první pohled působit výrazně a tvrdě, jedná se o trend 2020. S černobílou kombinací si lze hezky hrát. Vymalujte stěnu, na kterou dopadá nejvíce světla, černou. Zbylé pak bíle. Docílíte minimalistické a čisté kombinace. Opět jsou také trendem odstíny zelené, modré či tmavě tyrkysové,“ dodává.

Červená #27 (Horká krev)
Červená je barva energie. Je tak vhodná především pro jedince se silně vyvinutou emoční stránkou osobnosti. Odstín #27 přímo vyzývá k aktivitě. Vybírejte ho tak do místností, ve kterých potřebujete podnítit aktivitu, skvěle bude slušet každé pracovně, ale i jídelně. Skvělá je červená v kombinaci s odstíny #26, #33 nebo #34. Teplé zemité tóny pálené terakoty fungují perfektně s růžovooranžovými tóny, které vnáší do interiéru atmosféru jihu.

Žlutá #24 (Tajemství léta)
Každá barva má množství odstínů a žlutá není výjimkou. Tlumený útulný odstín kurkumy #24 vytvoří hřejivý pocit domova, díky kterému se v něm budete cítit „jako doma“. Není nikterak zatěžující na naše smysly a dovolí nám si oddychnout a nerušeně relaxovat. Ideální je tak do všech místností. Odstíny #5 a #33 spolu s kurkumově žlutou vytváří krásnou kombinaci: každá místnost bude pozitivní, hřejivá, útulná, ženská, hravá a něžná zároveň.

Šedá #20 (Cesta do fantazie)
Ani bílá, ani černá. Šedá #20 je nejspolehlivějším základním prvkem interiéru. V kombinaci se starým i moderním nábytkem vytvoří elegantní a klidnou atmosféruv každém interiéru. Hodí se tak skvěle do obývacích pokojů, ve kterých pak můžete měnit dekorace a doplňky dle nálady nebo třeba ročního období. Šedomodrý odstín je tak univerzální, že se hodí do všech interiérů, k mužskému i ženskému elementu. Je elegantní a hlavně nadčasový. Skvěle vypadá s přírodními, nažloutlými, béžovými i šedými tóny jako je #8 a #38.

Barevné kombinace z palety odstínů barev Primalex Essence pro vás připravila ve spolupráci s Primalex designérka Alexandra Dýcková.

TIP: Kódy barev ve vzorníku napoví, které spolu ladí. Na první pohled se jedná jen o změť čísel a písmen, když ale víte, na co se dívat, odhalí vám, jaké barvy se k sobě hodí. Část kódu před pomlčkou vyjadřuje tmavost a sytost barvy. Když mají odstíny stejnou první část kódu, mají i stejnou intenzitu a budou vedle sebe působit harmonicky. Část kódu za pomlčkou označuje barevný tón, ze kterého odstín vychází. Tato část kódu vám pomůže, když hledáte více odstínů jedné barvy a spíše umírněné kombinace. Například když výklenek ve světle žlutém interiéru chcete vymalovat tmavě žlutou.

Foto: Primalex

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.