Benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií vynesl přes 4,5 milionu korun pro nemocnice a představil platformu Spojujeme Česko

Unikátní benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií, který Česká filharmonie spolu s dalšími partnery uspořádala v sobotu 28. března v Dvořákově síni Rudolfina, dokázal pomoci, ale i povzbudit a dodat naději. Diváci a posluchači si prostřednictvím přímého přenosu ČT art a online streamu mohli v klidu vychutnat díla Smetany, Dvořáka či Bacha v  mistrovském podání špičkových českých hudebníků a zároveň podpořit pět pražských a brněnských nemocnic. V průběhu večera se ve veřejné sbírce, kterou připravila Nadace Via, sešlo přes 4,5 milionu korun. Tato obdivuhodná částka přitom ještě nemusí být konečná, protože posílat finanční příspěvky prostřednictvím bankovního účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz je možné až do pátku 3. dubna. Vybrané peníze poslouží na nákup potřebných zdravotnických pomůcek v Nemocnici Na Homolce, FN v Motole, Nemocnici Na Bulovce, FN Brno a FN u sv. Anny v Brně, jejichž lékaři a zdravotní sestry pečují o pacienty s vážným průběhem nemoci Covid-19.

Koncert cbyl pořádán za účelem pomoci nemocnicím a zároveň v jeho průběhu byla představena platforma Spojujeme Česko, jejímž cílem je pomoci v boji proti Covid-19 především po ekonomické a podnikatelské stránce. „Vlna solidarity, která se v České republice zvedla, je neuvěřitelná. Všem patří velký dík – záchranným složkám, ale také státním úředníkům, průmyslníkům, univerzitám, inovátorům, kteří se nám za poslední dva týdny ozývají ve velkém. V podstatě to vnímáme jako obrovskou příležitost, vzít si z toho, co nyní všichni prožíváme, to dobré a iniciovat zajímavé technologické projekty. Hlavní myšlenka našeho krizového štábu na Ministerstvu průmyslu a obchodu je v dobrém slova smyslu protrhnout hranice mezi státní správou, průmyslem, odbornou veřejností a neziskovým sektorem. Protože kdy jindy než teď bychom měli pracovat jako jeden tým, v této historické chvíli jak naše mysl, tak naše srdce mohou pracovat společně. A myslím, že se to daří. Proto spojujeme Česko,“ konstatoval krizový manažer a koordinátor Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Robin Čumpelík.

Internetové stránky www.spojujemecesko.cz nabízejí řadu konkrétních příkladů spolupráce státu, firem, podnikatelů a také možnost rozjet další projekty. Mnohé z nich účinně pomáhají doma a vzbudili zájem i v zahraničí. Například mobilní aplikace Záchranka, která stiskem jednoho tlačítka v chytrém telefonu dokáže v případě nouze rychle přivolat Zdravotnickou záchrannou službu a Horskou službu i odeslat informace o poloze, se nyní překládá do maďarštiny. Digitální karta koronavirus Covid-19 v mobilním telefonu komunikuje aktuální, prověřené informace z Ministerstva zdravotnictví, záhy po spuštění má už 700 000 uživatelů a v současné době mají zájem o přenesení této technologie Spojené státy. Mimořádnou pozornost vyvolaly respirátory z 3D tiskárny, které za týden dokázal vyvinout tým z pražské ČVUT ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a státní agenturou Czech Invest. „Podle nejnovějších informací tyto české masky, které splňují nepřísnější parametry FFN3, prošly certifikací i na sériovou výrobu, tak abychom v řádu několika týdnů dokázali vyrobit desítky tisíc kusů. Vláda se snaží chovat solidárně, první kusy proto dnes, v neděli 29. března, odlétají do Itálie,“ dodal Robin Čumpelík.

Na komorním benefičním koncertě Pomáháme s Českou filharmonií zazněla mimo jiné nejznámější Smetanova symfonická báseň Vltava v sólové úpravě pro harfu, na níž zahrála Jana Boušková. Na jevišti Rudolfina se představili také koncertní mistři prvního českého orchestru Josef Špaček, Jiří Vodička a Václav Petr za doprovodu klavíristů Martina Kasíka, Miroslava Sekery a Davida Marečka. Na závěr vystoupilo Lobkowicz trio ve složení koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, zástupce koncertního mistra violoncellové sekce prvního českého orchestru Ivan Vokáč a klavírista Lukáš Klánský. Průvodcem večerem byl Jiří Vejvoda. Při přípravě i v průběhu koncertu platila přísná hygienická opatření, aby byl bezpečný pro všechny zúčastněné. Koncert se uskutečnil za přispění České spořitelny, s podporou ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Všichni účinkující vystoupili bez nároku na honorář.

Pomáháme s Českou filharmonií

Přímý přenos benefičního koncertu z pražského Rudolfina na podporu zdravotníků, kteří vytrvávají ve svém úsilí při ošetřování pacientů s COVID-19. 🎻❤️👩‍⚕️Pomáháme s Českou filharmonií ve 20:00 na ČT art, na facebooku @Česká televize a v iVysílání ▶️ https://bit.ly/2JlCtXj

Zveřejnil(a) Česká televize dne Pátek 27. března 2020

Spojujeme Česko
Platforma www.spojujemecesko.cz vznikla ve spolupráci státní agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zdravotnictví a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Na webovém portálu mohou tuzemské firmy nabídnout své produkty a službu státu nebo dalším společnostem. Cílem platformy je pomoci v boji proti Covid-19, a to především po ekonomické a podnikatelské stránce. Jakékoli produkty, služby nebo technologie, které mohou významným způsobem přispět ke zvládnutí pandemického šíření viru COVID-19, jsou vítány.

Platforma vznikla jako reakce na novou situaci původně na adrese www.covpoint.org, kde momentálně probíhají technické úpravy. Počítá se s tím, že by měla vzniknout také anglická mutace webu pro možnou mezivládní spolupráci s dalšími státy. Platforma Spojujeme Česko by měla vytvářet zcela nové potřeby a kapacity, jak na straně státu, tak na straně trhu.

Vláda České republiky také schválila program Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19 a ve spolupráci s průmyslem, odborníky a start-upy připravuje národní hackathon pod názvem CZECH RISE UP HACKATHON. Koordinátorem hackathonu je státní agentura Czech Invest ve spolupráci s dalšími ministerstvy, průmyslovými partnery, komunitami a akademickou sférou.

Zdroj a foto: https://spojujemecesko.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.