Čeští influenceři z iniciativy expertní skupiny COVID-CZECHIA apelují na svět: MASKS4ALL!

#rouškyvšem neboli MASKS4ALL. Jednoznačný a mimořádně důležitý apel, který se z českých sociálních sítí šíří do celého světa. Děje se tak v rámci COVID-CZECHIA – expertní skupiny, která funguje pod záštitou rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka a jejíž aktuální doporučení pro veřejnost ohledně epidemie Covid-19 v České republice se k lidem dostávají nejrychlejší možnou cestou, přes síť více než 250 známých českých influencerů a umělců. Ti teď oslovili světové celebrity, aby prostřednictvím videa #masks4all sdíleli výzvu k plošenému nošení roušek, které se u nás tolik osvědčilo.

Na začátku byl Petr Ludwig, popularizátor vědy a autor knihy Konec prokrastinace, který už v polovině března na svém Instagramu zveřejnil video Roušky a kritické myšlení #RouškyVšem. Národu tehdy s patřičnými argumenty prezentoval myšlenku, že používání roušek, klidně i podomácku zhotovených, výrazně zpomalí šíření koronaviru.  Spojil se s osobnostmi českého internetu a společně dokázali nastartovat nošení roušek na veřejnosti, které se následně (vyhlášením vládního nařízení) stalo povinností. Aktivně se zapojili Ondrash tattoo, My Cooking Diary, Dva tátové, Tomáš Klus, Tamara Klusová, Za normální holky, Zdeněk Strnad – Flowee, Matyáš Vorda, Lucie Hájková a mnozí další. Neméně početný je také seznam globálních V.I.P., kterým v těchto dnech někteří rozeslali inspirativní video: Leonardo Di Caprio, Miley Cyrus, Taylor Swift, Bill Gates, Greta Thunberg, Leo Messi, Banksy, Barack Obama Adele, Jeho Svatost Dalajlama…

Video #masks4all vidělo přes milion lidí. Jsem hrdý, že Češi pomáhají a že se jich tolik zapojilo. Děkuju za všechny lidi po světě, kterým plošné nošení roušky ochrání zdraví,“ říká Petr Ludwig. Iniciativu #RouškyVšem s uznáním zmínila prestižní světová média. Například Washington Post poznamenal, že zpráva „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“ patří k nejvíce sdíleným v České republice a z nošení roušek se rychle stalo pozitivně vímané, prosociální chování.

Koordinátoři skupiny COVID-CZECHIA:
doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc. – rektor ČVUT. Fyzik, jehož hlavními obory jsou fyzika ultra-relativistických jaderných srážek a částicová fyzika.
Martin Hausenblas – filantrop a podnikatel (Adler, Liftago). Je autorem projektu Liftago, alternativní služby propojující taxikáře s pasažéry. Od roku 2013 je členem správní rady Nadačního fondu pomoci.

Odborníci:
Petr Ludwig – podnikatel a spisovatel. Věnuje se propagaci kritického myšlení v České republice. Jeho kniha Konec prokrastinace je přeložena do 18 jazyků a je aktuálně světově nejprodávanější českou knihou.
prof. MUDr. Leoš Navrátil, CSc., MBA, dr.h.c – specialista na ochranu obyvatelstva. Vedoucí katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva Fakulty biomedicínského inženýrství.
MUDr. Emil Pavlík, CSc. – mikrobiolog a virolog. Pracuje v Ústavu imunologie a mikrobiologie, 1. lékařská fakulta, UK a Všeobecná fakultní nemocnice a na Katedře zdravotnických oborů a obrany obyvatelstva, Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT.
Ing. Vladimír Ždímal, Dr., CSc. – odborník na aerosoly a nanočástice. Pracuje jako vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů AV ČR.

Rozšířený poradní výbor:
Josef Průša – podnikatel, odborník na 3D tisk. Založil firmu Prusa Research. Základem pro jeho podnikání se stal projekt RepRap, projekt 3D tiskárny, která se umí částečně sama replikovat a je dostupná jako open-source hardware.

Spolupracující osobnosti českého internetu:
Ondrash tattoo, Veronika Arichteva, Tomáš Klus, Tamara Klusová, Za normální holky, Ewa Farna, Nikola Čechová, Iva Pazderková, Martina Pártlová, My Cooking Diary, Dva tátové – Vaníčkovi, Klára Vytisková, Matyáš Vorda, Lucie Hájková, Dominika Reslerová, Hana Vagnerová, Zdeněk Strnad – Flowee, Matěj Ruppert, Fallenka – Andrea Havelková, Jana Bernášková, @fingee – Štěpánka Fingerhutová, Hanka Valášková, Šimon Šebek, Tereza Těžká, Andreas Samec, Václav Noid Bárta, Michal Budínský, Marianna Prachařová, Michaela a Roman Tomešovi, Hedvika Dočekalová, Zuzana Klingrová, Dominika “Mína” Elischerová, Nikol Kotrbová, Hana Strašáková, Dominik Burget @masksforall_uk, Adéla Elbel, Markéta Pavleje @kitchenettehome, Jitka Schneiderová, Andrea Vaníčková – Biorganika, Tereza Kevina Prouzová, Patrik Eliáš, Tereza a Matouš Rumlovi, Olga Lounová

Jednoduché infografiky na webu https://covid-czechia.org/ srozumitelně sdělují klíčová preventivní opatření, která fungují! Určitě není od věci si je připomenout:

Hlavní „patero“ doporučení pro veřejnost:
1. Zůstaňte doma v „bezpečné zóně” = BZ
Vyhýbejte se hromadné dopravě. Choďte pěšky, využívejte své auto. Vyhýbejte se uzavřeným místům s klimatizací.

2. Vyhýbejte se jiným lidem, hlavně těm bez roušek
Člověk bez roušky zásadně ohrožuje vás a nepřímo vaše blízké. Kapénky se mohou šířit až 7 m. Dodržujte vzdálenost od ostatních lidí.

3. Dezinfikujte ruce po kontaktu s věcí mimo BZ
Předpokládejte, že vše mimo BZ je kontaminované. Nesahejte si do očí. Na kovech a plastech vir vydrží několik dní. Dezinfikujte i svůj mobil. Dezinfekce může být svépomocí vytvořená, ideální je 60–70% alkohol.

4. Ven noste vždy roušku (i svépomocí vytvořenou)
Užitou roušku považujte za kontaminovanou. Nutná dezinfekce či vyvaření. Pomalý dech zvyšuje účinnost jakékoliv roušky.

5. Využívejte ochrany očí jakýmikoliv brýlemi
Ochrana očí je téměř stejně důležitá jako ochrana dechu.

Zdroj a foto: https://covid-czechia.org/, #masks4all

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.