Zralá pokožka vyžaduje speciální zacházení, poradíme vám, jak ji ochránit a pečovat o ni

S přibývajícími roky se mění i naše kůže. Kožní změny patří mezi nejviditelnější známky stárnutí, nejde však jen o estetický problém. Kůže je postupem času náchylnější k poškození a hůře odolává vnějším ohrožujícím vlivům. Mezi ně patří i únik moči neboli inkontinence. Screeningová studie společnosti Essity provedená ve spolupráci s českými a slovenskými lékaři odhalila, že téměř polovinu pacientů s inkontinencí trápí kožní problémy. Ty nejenže způsobují nepohodlí, ale mohou být i velmi bolestivé. Čtvrtina pacientů se navíc potýká se závažnými kožními potížemi. Dodržením tří kroků péče o pokožku se dá riziko poškození kůže snížit až o 77 %.

Jak se s věkem mění kůže
Stárnutí ovlivňuje všechny tři vrstvy kůže: pokožku (epidermis), škáru (dermis) i podkožní tukovou tkáň (subcutis). „Na pokožce se snižuje vrstva ochranného filmu, vlastní pokožka se ztenčuje, stává se zranitelnější. Ve škáře ubývá kolagenních vláken, klesá pružnost kůže a současně s úbytkem tukové tkáně a její redistribucí se objevují se vrásky. Rovněž dochází ke snížení odolnosti a imunitních funkcí kůže, která je ve zvýšené míře náchylná k poranění a infekcím,“ vysvětluje MUDr. Alena Machovcová, Ph.D., MBA, primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol. „Stačí nešetřené zacházení, hrubší neprodyšný materiál a dojde k poranění kůže. Zralá kůže se hojí o poznání pomaleji než kůže mladší, hojení může být až čtyřikrát delší. Každému, i drobnému poranění, nepatrnému zarudnutí bychom měli věnovat zvýšenou pozornost a odpovídající ošetření. Musíme si současně také uvědomit, že starší pacienti mají i nižší citlivost kůže, takže počínající porušení kůže prakticky nevnímají,“ upozorňuje dále prim. MUDr. Machovcová.

Inkontinence vystavuje kůži velké zátěži
Jedním z neblahých vlivů, se kterými se kůže špatně vyrovnává, je únik moči. S inkontinencí se může potýkat kdokoli, ve vyšším věku je však výskyt tohoto onemocnění častější. Pokud je kůže dennodenně vystavována podráždění a vlhkosti způsobenými inkontinencí, trpí. Zvyšuje se její pH, ochranná funkce se snižuje a pokožka se stává náchylnější k mechanickému poškození (např. třením inkontinenční pomůcky nebo oblečení). Zralá, křehká pokožka je namáhána o to více.

Podle studie společnosti Essity trápí až 47 % českých a slovenských pacientů s inkontinencí nějaké kožní problémy, od začervenání pokožky po závažné kožní potíže. Závažnými formami poškození kůže trpí 25 % pacientů (např. proleženiny). Riziko podráždění pokožky u pacientů s diagnózou inkontinence delší než pět let je až třikrát větší než u pacientů, kteří mají diagnostikovanou inkontinenci kratší dobu. Až trojnásobné riziko podráždění pokožky mají imobilní pacienti.

Tři kroky ke zdraví pokožky
Pravidelná péče ve třech krocích dokáže výrazně zredukovat poškození kůže vystavené agresivním látkám obsažených v moči.

1. krok: SUCHO
Základem pro to, aby kůže zůstala zdravá, je snaha vyhnout se zvýšení teploty kůže a nadměrné vlhkosti. Pro to, aby zůstala pokožka v suchu, je třeba volit takové inkontinenční pomůcky, které rychle absorbují moč a minimalizují tak dobu, po kterou je s ní pokožka v kontaktu. Je rovněž naprosto zásadní, aby tekutina zůstala uzamčena uvnitř savého jádra pomůcky a nedocházelo ke zpětné propustnosti. Správným výběrem pomůcky je možné předejít poškození kůže. Pro pacienty, které trápí únik moči, nabízí značka TENA absorpční pomůcky poskytující trojí ochranu proti protečení, pro pocit sucha a pohodlí. Ve stáří trápí mnohé pacienty těžká forma inkontinence (únik moči nad 200 ml/24 hodin). Pro mobilní osoby lze doporučit natahovací kalhotky TENA Pants. Jsou vysoce účinné, snadno se nasazují jako běžné spodní prádlo, přilnou k tělu a poskytují pocit jistoty a bezpečí. Jsou dostupné v různých velikostech a úrovních absorpce. Pro osoby odkázané na lůžko jsou ideální plenkové kalhotky TENA Slip, navržené tak, aby pomáhaly udržovat zdravou pokožku a zároveň poskytovaly vysokou ochranu proti protečení. Jsou rovněž dostupné v různých velikostech a úrovních absorpce.

2. krok: ČISTOTA
Při každé výměně absorpční pomůcky je třeba pokožku důkladně očistit. Čištění vodou a mýdlem však není zcela ideální volbou, protože mohou pokožku vysušit. Vhodnou alternativou jsou bezoplachové přípravky, při jejichž použití není zapotřebí voda, přípravek se z kůže nesmývá. Mycí pěna TENA Wash Mousse je k dostání ve formě spreje a lze ji tak snadno nanášet. Její velkou výhodou je šlehačkovitá struktura, díky které se tak rychle nerozpouští a nestéká. Lze tak snadno provést očistu nejen intimních partií, ale i celého těla. Kromě toho pokožku zároveň vyživí a hydratuje. Po nanesení se stírá suchým papírovým ubrouskem, není třeba pěnu oplachovat. Obdobou mycí pěny je mycí krém TENA Wash Cream s praktickou pumpičkou, který rovněž není třeba oplachovat. Po nanesení se stírá suchým papírovým ubrouskem. Stejně jako TENA mycí pěna má 7x vyšší zvlhčující účinek než voda s mýdlem. Alternativou bezoplachové péče TENA jsou vlhčené ubrousky TENA Wet Wipe. Jsou dostatečně velké, měkké a odolné a mají speciální strukturu, která zajistí dokonalé vyčištění. Pokožku zároveň regenerují a ochrání.

3. krok: OCHRANA
Křehká pokožka potřebuje speciální ochranu, která by zklidnila podráždění a zabránila dalšímu jejímu poškozování. TENA nabízí bariérový krém a zinkový krém. Ochranný krém TENA Barrier Cream vytváří silnější voděodolnou ochrannou bariéru proti podráždění. Průhledné složení umožní snadnou kontrolu stavu pokožky. Nanáší se v tenké vrstvě. Zinkový krém TENA Zinc Cream je určen pro zklidnění podrážděné pokožky. Obsahuje oxid zinečnatý a vitamin E a stejně jako TENA ochranný krém je bez parfemace a konzervantů.

Pomůcky TENA určené pro těžkou inkontinenci a produkty TENA určené pro péči o pokožku jsou akreditované mezinárodní zdravotnickou organizací Skin Health Alliance. Jsou dermatologicky testované, jsou šetrné k pokožce a nedráždí ji.

Péče o blízké – starší osoby
Přestože může inkontinence potrápit každého bez rozdílu pohlaví či věku, postihuje především starší jedince, velmi často se jedná o osoby s omezenou pohyblivostí či úplně nepohyblivé. Podle Českého statistického úřadu je do roku 2050 očekáván nárůst seniorské skupiny obyvatel (65+) o téměř 51 % oproti počátku roku 2018–z 2,040 milionu na 3,076 milionu osob. Pokračující růst seniorské části populace bude dle odhadů nejvýraznějším rysem budoucího demografického vývoje ČR. V roce 2001 byl podíl počtu seniorů na celkové populaci 13,9 %. Do roku 2017 tento podíl narostl na 19,2 % a v roce 2050 by mělo být v seniorském věku 28,6 % všech obyvatel Česka. Odborníci udávají, že celosvětově připadalo v roce 1990 na jednoho člověka v poproduktivním věku 5,8 osob v produktivním věku. V současnosti se tento poměr snížil na 3,9 člověka v produktivním věku. Za následujících dvacet let by mělo na jednu osobu v poproduktivním věku připadat pouze 2,1 člověka. Třetina lidí, která pečuje o seniora, se stará o seniora s inkontinencí. Z nich se až 60 % obává o zdraví pokožky svých blízkých.

Zdroj a foto: TENA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.