Experti varují: Pandemie koronaviru nahrává internetovým sexuálním predátorům, jejich aktivita stoupá

Dětem v době pandemie koronaviru a s ní souvisejících restriktivních opatření hrozí zvýšené riziko zneužití ze strany internetových sexuálních predátorů. Shodně o tom informovaly britská vládní agentura National Crime Agency, Evropský policejní úřad či britská nezisková organizace Internet Watch Foundation. Děti jsou kvůli sociální izolaci zranitelnější, rodiče by tudíž v prevenci tohoto rizika měli být ještě důslednější.

Kvůli pandemii nového koronaviru došlo podle dat organizace UNESCO k celostátnímu uzavření škol hned ve 188 zemích světa, v řadě dalších jsou pak uzavření vzdělávacích institucí minimálně částečná. Podle UNESCA pandemie ovlivnila vzdělávání celých 91 procent žáků a studentů po celém světě. Většina těchto dětí a mladých lidí nyní tráví svůj volný čas doma v izolaci, neboť vedle uzavření škol řada zemí přistoupila k omezení volného pohybu. Experti předpokládají, že nucený pobyt doma zvýší čas, který děti tráví na internetu, navíc často bez dozoru rodičů. Několik národních i nadnárodních agentur nyní přišlo s vážným varováním: na děti trávící během pandemie více času online se chystají ve zvýšené míře zacílit sexuální predátoři.

Sociální izolace činí z dětí snazší cíl
Nárůst aktivity sexuálních predátorů na internetu aktuálně ohlásila kupříkladu britská vládní agentura National Crime Agency, Evropský policejní úřad (Europol) či britská nezisková organizace Internet Watch Foundation. Dle jejich odborníků a analytiků se v posledních dnech a týdnech výrazně zvedla aktivita sexuálních predátorů na fórech, kde se tito lidé scházejí a probírají své možnosti a plány.

Ze sledovaných diskuzí vyplynulo, že se sexuální predátoři budou snažit těžit z delšího pobytu dětí v online prostředí i jejich současné sociální izolace, která z nich může učinit snazší cíl. „Rodiče by se nyní ještě více než kdy dřív měli zajímat o to, s kým se jejich děti v online prostoru setkávají. Děti, které teď nemohou trávit čas se svými kamarády a vrstevníky, se mohou cítit osaměle a být otevřenější novým kontaktům například na sociálních sítích, kam sexuální predátoři tradičně cílí. V tuzemsku naštěstí můžeme momentálně těžit z faktu, že povědomí o sexuálních predátorech mezi veřejnosti značně rozšířil nedávný a hojně diskutovaný dokument V síti. Věřím, že rodiče toto značné riziko nepodcení,“ říká Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který se mimo jiné zabývá zdravou sexualitou. „Základem je samozřejmě informovat děti o tomto nebezpečí, poučit je, jak se mají zachovat, pokud jim někdo na internetu bude činit sexuálně motivované nabídky, ale také vytvářet doma atmosféru jistoty, že se děti kdykoliv mohou svým rodičům svěřit i s intimnějšími záležitostmi,“ dodává Durčák.

Zdroj: sexshop Ruzovyslon.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.