Koronavirus v době těhotenství a po porodu

Nepochybně jste toho v posledních dnech na téma koronavirus slyšely už mnoho. Jak se však chránit v době, kdy čekáte miminko nebo jste nedávno porodily? Řadí se těhotné ženy do rizikové skupiny a lze virus přenést i na plod? Tým z neziskové organizace Loono se na tyto často pokládané otázky zaměřil a společně s odborníky z řad lékařů sestavil článek plný informací z ověřených zdrojů.

Je těhotná žena rizikovou skupinou?
Spousta těhotných žen se ptá, zda jsou i ony rizikovou skupinou, do které mimo jiné patří senioři, osoby s chronickou nemocí a oslabenou imunitou, např. onkologičtí pacienti. Odpověď je jednoduchá – nemusíte se obávat. U těhotných žen zatím nebylo prokázáno vyšší riziko nákazy, a pokud jste zdravé a nemáte jiné obtíže, neřadíte se ani do skupiny s vyšším rizikem horšího průběhu infekce.

Průběh je většinou velmi lehký a připomíná nachlazení, stejně jako u většiny populace. Panika tedy není na místě – i s ohledem na to, že stres není pro maminku ani nenarozené děťátko zdravý. Důležité je, stejně jako u celé populace, dbát na důkladnou prevenci.

Jak se chránit
Pravidla pro prevenci nákazy koronavirem v těhotenství a po porodu platí stejná jako u “netěhotného” jedince. Tedy je zkrátka důležité mýt si pravidelně ruce, při kýchání si zakrývat ústa rukávem, nesahat si rukou do obličeje a používat jednorázové kapesníky. Důležité jsou pak doporučení, která úzce souvisí s momentálním karanténním opatřením, jako je vyhýbání se místům s velkou koncentrací lidí nebo kontaktu s nemocnými. A pokud ven opravdu musíte, vždy noste roušku. Nezapomínejte čistit a dezinfikovat své domácí prostředí a používat úklidové prostředky, které kromě bakterií zneškodní i viry. A to nejdůležitější – starejte se o sebe a své zdraví. Pravidelně spěte, dbejte na pestrou stravu a pitný režim a nezapomeňte na pravidelný pohyb, který bude vám i miminku příjemný. Snažte se proto především zůstat v klidu a i přes náročné období nepodléhat panice a zbytečně se nestresovat. Důvěřujte etablovaným zdrojům a vyhněte se poplašným mediálním titulkům. Psychické zdraví maminky je nesmírně důležité i pro samotné miminko.

Riziko přenosu na dítě
Nejčastější obavou spousty budoucích maminek je riziko přenosu na samotný plod. Dosud však není znám případ, kdy by těhotná žena nakažená koronavirem přenesla virus na dítě nebo na novorozence během porodu. Průzkumy ukazují, že virus nebyl nalezen ani v plodové vodě či v mateřském mléce. I proto mohou ženy COVID-19 pozitivní své dětátko, pokud si tak přejí a mohou, kojit. Před přiložením k prsu při kojení je ale nutná přísná hygiena rukou a rouška na obličeji. Onemocnění matky by nemělo být důvodem separace, protože kontakt mezi matkou a novorozencem je pro psychickou pohodu dítěte velmi důležitý. Jen je v těchto případech nezbytné dodržovat patřičná hygienická opatření (mimo jiné i dezinfikace povrchů, kterých se nakažená matka dotkla).

Mám příznaky, co dál?
Pokud se stane, že na sobě v průběhu těhotenství začnete pozorovat příznaky, jako je kašel, horečka či dušnost, zůstaňte doma a zavolejte svému praktickému lékaři. Nezapomeňte uvést, že jste těhotná. Všechny těhotné ženy, včetně žen s prokázaným či s podezřením na onemocnění COVID-19 mají právo na adekvátní zdravotní péči. V případě, že vaše výsledky testů budou pozitivní, zavolejte vaší porodní asistentce nebo gynekologovi a upozorněte je, že jste nemocná. Požádejte je o radu, jak postupovat dál.

Všem maminkám
Závěrem bychom chtěli všem budoucím maminkám popřát co možná nejklidnější prožití tohoto období – bez stresu a s vědomím, že i přes případná úskalí je čeká nezapomenutelná životní událost, která zůstane v paměti na celý život. Odpočívejte, obklopte se více pozitivními informacemi a nechte se opečovávat. Pokud máte nějaké další doplňující dotazy, na které jste v článku nenašly odpověď, využijte dotazník na stránkách neziskové organizace Loono.

*neustále aktualizované informace, plakáty i manuály naleznete na www.loono.cz/koronavirus.

Zdroj: Loono

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.