Linka rodimvklidu.cz: Porodní asistentky radí nastávajícím rodičům, jak se vyrovnávat s těžkými situacemi v období pandemie

Pro podporu těhotných žen v době nouzového stavu byla na konci března spuštěna speciální krizová linka. Jejím hlavním cílem je poskytovat informace a psychickou podporu ženám a mužům v tomto v období rychle akcelerující celosvětové zdravotnické krize. Na lince jsou přítomny dvě porodní asistentky, které jsou speciálně proškoleny v telefonickém poradenství a krizové intervenci. Linka je dobrovolnickým projektem profesní organizace Unie porodních asistentek (UNIPA). Souběžně byla spuštěna také stránka www.rodimvklidu.cz, která funguje jako informační rozcestník a v nejbližších dnech přibude i adresář porodních asistentek podle krajů.

„Reagujeme na enormní množství žen, které nás od vyhlášení nouzového stavu denně oslovuje. Ze dne na den se ocitly v nečekaně obtížné situaci a hledají informace i psychickou podporu,“ uvedla Kateřina Klíčová Hájková z Unie porodních asistentek. Na lince se střídá celkem 30 porodních asistentek, které poskytují odborné informace a psychickou podporu ženám těhotným, krátce před porodem i rodičům novorozených dětí. Dobrovolnický tým zároveň mapuje nejnovější doporučení WHO v souvislosti s onemocněním COVID-19 během těhotenství a při porodu. Celý projekt, zejména jeho technické zázemí, můžete podpořit na webu www.darujme.cz/projekt/1202798.

Mnoho žen plánuje opustit porodnici dříve, než je obvyklé, protože mají strach z nákazy. UNIPA proto připravila pro Ministerstvo zdravotnictví návrh v souladu s doporučeným postupem Mezinárodní konfederace porodních asistentek (ICM), jak zajistit péči o ženy po porodu. Vzniká seznam registrovaných komunitních porodních asistentek, které jsou připraveny o ženy pečovat po jejich návratu z porodnice. Věříme, že tato služba pomůže mnoha rodičkám a uklidní je v jejich nelehké situaci.

Koordinátorka projektu Marie Rumlenová uvádí: „Nejčastěji se na nás obrací ženy s přáním porodit v době pandemie ambulantně, tedy odejít z porodnice krátce po porodu. Zajímá je, jak takový porod probíhá a kdo se o ně a miminko po porodu postará. Často volají ženy, které jsou ve stresu a mají velký strach z porodu, ať kvůli zákazu otců u porodu nebo s obavou z nákazy. Obrací se na nás také pro odborné informace, protože jejich gynekolog třeba nefunguje, jak byly zvyklé, hledají ale také psychickou podporu a ujištění.”

Nově je linka Unie porodních asistentek součástí platformy Spojujeme Česko, kterou zaštiťuje Ministerstvo průmyslu a obchodu – spojujemecesko.cz/projekty/rodim-v-klidu/.

Zdroj: www.rodimvklidu.cz, www.unipa.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.