Jarní Sbírka potravin se nekoná. Potravinovým bankám podávají pomocnou ruku obchodní řetězce

Jarní kolo celorepublikové Sbírky potravin, které se mělo uskutečnit v sobotu 18. dubna, se kvůli koronavirové epidemii ruší. Regionální potravinové banky, jejichž zásoby trvanlivých potravin a drogistického zboží se dostaly na kritické minimum, začaly již v průběhu března intenzivně zásobovat jednotlivé obchodní řetězce. Sbírka potravin se od loňského roku koná dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Poprvé bylo možné také darování v rámci on-line nákupů.

„To, jak všechny obchodní řetězce zareagovaly na volání o pomoc v době největší krize, bylo pro mě opravdu zážitkem. Během chvilky zapomněly na rivalitu a konkurenční soupeření a začaly fungovat jako celek. Během prvního týdne od výzvy ze strany potravinových bank nastartovaly kamiony a darovaly bezmála 30 tun trvanlivých potravin. V současné době je to už zhruba 60 tun a ještě během dubna se počítá s dalším navýšením,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), a dodal: Velmi mě těší projev solidarity se všemi, kteří se z jakýchkoli důvodů dostali do nepříznivé životní situace. O to víc si vážím tohoto gesta v době, kdy některé jistoty přece jen pozbývají na platnosti.“

Pomoc je zaměřena zejména na seniory, matky-samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi bez domova a v nouzi. Preferované jsou především konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie.

„Plně jsme si uvědomovali, že Sbírka potravin se v době probíhající koronavirové krize nemůže uskutečnit. O to větší DĚKUJI patří všem obchodním řetězcům, které v řádu hodin zareagovaly a začaly navážet trvanlivé potraviny do našich prázdných skladů. Věřím však, že i za součinnosti s ministerstvem zemědělství, které provoz potravinových bank finančně podporuje, a štědrých darů od jednotlivých obchodních řetězců, tuto složitou dobu úspěšně překonáme. Pevně doufám, že podzimní kolo Sbírky potravin už proběhne bez jakýchkoli komplikací,“ sdělil Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank (ČFPB), a doplnil: „Současně jsme pro veřejnost vyhlásili veřejnou finanční sbírku, v níž mohou lidé přispět na nákup trvanlivých potravin. Přispět mohou prostřednictvím projektu na darujme.cz nebo prostřednictvím transparentního účtu 2301557135/2010. Za všechny získané peníze budou beze zbytku nakoupeny potraviny pro obyvatele v nouzi.“

Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen, neziskových organizací a další. Obchodní řetězce vedle účasti v pravidelných sbírkách potravin navíc věnují potravinovým bankám zboží průběžně po celý rok, dobrovolně poskytují své logistické kapacity a pomáhají při organizaci i řízení těchto projektů. Do Sbírky potravin se loni zapojily i on-line obchody iTesco a Rohlik.cz.

Přestože podle Českého statistického úřadu patří Česká republika v Evropské unii ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením, i tak se 1,5 milionu občanů nachází na nebo pod hranicí chudoby. Největší problémy mají převážně matky-samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let.

Sbírka potravin je od loňského roku organizována ČFPB, SOCR ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru.

Zdroj: www.socr.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.