Čistá domácnost jako prevence koronaviru. Jarní úklid letos Češi zaměří i na designové doplňky

Letošní jarní úklid nebude jen tak ledajaký. Vzhledem k vládním opatřením proti šíření koronaviru si na něj Češi zpravidla vyčlení více času a místo hektického uklízení se zaměří i na oživení interiéru různými dekoracemi. Zvýšený zájem o doplňky do domácnosti zaregistrovaly hlavně e-shopy, pro které se v tomto období předpokládá meziroční nárůst tržeb až o 3 procenta.

Jarní úklid je pro Čechy obdobně tradiční sezónní záležitostí stejně jako úklid předvánoční. Podle loňského průzkumu agentury Nielsen Admosphere se do něj pouští celá polovina domácností. Jarní úklid navíc lidé čím dál častěji spojují s jakousi očistou a „vpuštěním“ jara do svých domovů, které po zimě potřebují oživit a osvěžit. Letos se k tomuto „detoxu“ přidává také zdravotní aspekt: důkladnějším úklidem spojeným s dezinfekcí vybraných ploch se lidé brání šíření koronaviru.

Ačkoliv se obávaný virus dle odborníků lépe šíří z osoby na osobu než kontaktem osoby s rizikovým povrchem, je doporučováno alespoň jednou denně místa a předměty, kterých se dotýkáme, očistit a vydezinfikovat. „Platí to například pro kliky, desky stolů, židle, kuchyňské linky, vypínače osvětlení, různé dálkové ovladače, vodovodní kohoutky a další. Nejprve tato místa a předměty důkladně otřete utěrkami z mikrovlákna a následně aplikujte vybranou dezinfekci,“ radí Petr Wagner z e-shopu Astoreo, který se specializuje na řadu moderních doplňků do domácnosti, a to včetně úklidových pomůcek.

S úklidem si vyhrajte
Dezinfekci přitom stačí provést jednou denně a vícekrát jen v případě, že k vám domů zavítal někdo „zvenčí“. Místo toho, abyste se do úmoru snažili o zcela sterilní domov, se tak raději pusťte i do tradičních součástí jarního úklidu. Využijte toho, že letos vám kvůli vládním opatřením proti pandemii na úklid pravděpodobně připadne více času, a uklízejte beze spěchu i stresu. „Pohrajte si důkladněji třeba s okny. Po poměrně deštivé zimě jistě vaši péči ocení a vy na oplátku budete těžit z toho, jak k vám přes čistá okna proudí jarní sluníčko. Na pomoc si vezměte kvalitní čistič oken, ideálně akumulátorový, s nímž práci zvládnete jedna dvě. Kromě oken jej využijete i na zrcadla, skleněné plochy nábytku či hladké stěnové obklady,“ doporučuje Petr Wagner.

V rámci úklidu se zaměřte také na „odlehčení“ svého domova. Projděte šuplíky a skříně a vytřiďte nepotřebné věci. Uložení těch potřebných pak pomohou zelegantnit úložné boxy v moderním designu, které nejenže lépe ochrání uložené předměty před prachem či nečistotami, ale navíc skříni či regálu velmi sluší. Navíc jsou praktické: můžete je skládat na sebe, opatřit cedulkami s popiskem a v případě, že je zrovna nevyužijete, snadno je rozložíte.

Oživte domácnost novými doplňky
Vedle samotného úklidu váš domov ocení také zútulnění nějakým novým kouskem. „Že lidé myslí i na tento aspekt jarního úklidu, dokazuje zvýšený zájem o segment doplňků do domácnosti. Právě u tohoto segmentu registruje náš e-shop nárůst prodejů,“ říká Petr Wagner. Vyberte si třeba pěknou jarní dekoraci, kuchyňský stůl ozdobte ubrusem se svěžím vzorem, navěste nové záclony. Do ložnice si pak můžete pořídit pěkné povlečení třeba s jarním květinovým vzorem. Právě lůžkoviny ale nezapomínejte měnit pravidelně. „Povlečení je s ohledem na zdraví poměrně rizikovým domácím artiklem, neboť se v něm snadno uchycují různé viry, alergeny, roztoči a bakterie. Podle odborných studií lidé do svého povlečení ročně vypotí přes dvě desítky litrů potu a toto vlhké prostředí je zejména pro bakterie úplným rájem. Správná péče o lůžkoviny tak sestává z pravidelné a časté výměny a praní na více než 70 stupňů,“ upozorňuje Petr Wagner s tím, že s ohledem na zdraví také apeluje na to, aby lidé nebrali do postele domácí mazlíčky. „Chráníte tak nejen sebe, ale samozřejmě i své zvířecí kamarády, na které mohou viry a bakterie působit stejně jako na vás. Místo své postele jim nabídněte kvalitní textilní pelíšek, uvidíte, že si ho rychle oblíbí,“ dodává.

Tipy pro čistý a pěkný domov
Akumulátorový čistič oken
Ideální pomocník z kvalitního a odolného plastu. Skvělý pro rychlé a snadné čistění hladkých povrchů. Doba provozu při plném nabití je 20 minut, doba nabíjení je 4 hodiny. Hmotnost včetně baterie jen 770 gramů, cena 1 199 Kč.

Úložný box s víkem (hnědá/šedá/béžová)
Pozvedněte své úložné prostory na vyšší úroveň díky elegantním úložným boxům. Kvalitní provedení z PU pěny s polyesterovým krytem. Rozměry 27x28x30 centimetrů, ve složeném stavu výška jen 3 centimetry, cena 249 Kč.

Povlečení Vintage Rose
Bavlněné povlečení na jednolůžko v krásném a originálním designu speciálně navrženém u nás v ČR. Osvěžte svou ložnici něžnými květy a spěte doslova jako v bavlnce. Sada obsahuje 1 povlak na polštář 70×90 centimetrů a 1 povlak na přikrývku 140×200 centimetrů, cena 499 Kč.

Zdroj: https://www.astoreo.cz/, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *