Salzburgské hudební slavnosti slaví sto let (1920 – 2020)

Sté narozeniny tohoto světového a jedinečného festivalu hudby možná nebudeme moci oslavit v takové míře, jak by si tato kulturní událost jistě zasloužila, ale o její stoleté tradici není pochyb. Kombinace opery, divadla a koncertů na vysoké umělecké úrovni, to vše se odehraje ve městě světového kulturního dědictví UNESCO. Umělci a interpreti z Evropy, zámoří, domácí i zahraniční, hosté z celého světa, nádherná hudba, divadlo, koncerty, krásné róby, fraky, fiakry… každým rokem se během léta město Salzburg mění na obrovskou divadelní scénu.

Vše začalo 22. srpna roku 1920, kdy město Salzburg uvedlo na nádvoří před dómem divadelní představení Jedermann (Kdokoliv). Hru o umírání bohatého muže, která je dílem Huga von Hofmannsthala. V repertoáru festivalu je tedy již sto let! Již v roce 1917 uvažoval rakouský herec a režisér Max Reinhart o zrodu hudebního festivalu. Byl také ředitelem divadla Deutsches Theater v Berlíně, kde v roce 1906 otevřel v návaznosti na velký dům malé komorní divadlo (Kammerspiele). Toužil založit dům pro slavnosti hudby a divadla v zámku Hellbrunn u Salzburgu a velmi intenzivně se této myšlence a přání věnoval. Přál si takové “poválečné dílo”. Podpořili ho i pánové Hugo von Hofmannsthal a Richard Strauss. V srpnu roku 1922 poprvé zaznělo na nádvoří před Salcburským dómem představení Jedermann, které osobně režíroval a čímž položil základ Salcburgským slavnostem. V srpnu o rok později zazněly na festivalu díla W. A. Mozarta, herec Alexander MOISSY se představil ve hře Jedermann a večer se konalo baletní představení.

Hudební slavnosti města Salzburg mají své obdivovatele nejen v Evropě, ale i po celém světě. K jejich atmosféře přispívají nesporně i nádherné prostory, paláce a budovy ve kterých se konají. Například obrovská hudební síň v Domě slavností, otevřená v roce 1960, či prostory bývalé jezdecké školy s arkádami vybudovanými přímo ve skále. Zde se slavnosti konají již od roku 1926.

V roce 2006 v průběhu Mozartova roku byl otevřen pro koncerty i “malý sál”, který je moderně zrekonstruován a přejmenován na “Dům pro Mozarta”. Sál má vynikající akustiku a kapacitu pro 1.600 hostů. Další významnou kulisou pro hudební festival je nesporně scéna na náměstí před Salzburgským dómem.

Náštevníci a milovníci festivalu už netrpělivě čekají na příchod léta, aby spolu s organizátory a umělci oslavili sté výročí. Organizátoři připravili pro tento rok bohatý program. Zazní díla Mozarta, Strausse, Mursorgského či Pucciniho

Oslovili jsme naši dlouholetou spolupracovnici paní Mgr. Andreu Minnich, marketingovou managerku města Salzburg, co  nám doporučí zažít při návštěvě Mozartova města. “Na Salzburgu miluji, že je tak pestrý a plný protikladů. Najdete zde, jak útulné pivovary a hospody, tak i špičkovou vyhlášenou gastronomii. Velká nákupní střediska a outletová centra, stejně i spoustu malých obchůdku a dílen s vlastní tradiční výrobou, selskými trhy s místními produkty na které si obyvatelé potrpí. Z jedné strany tady najdete “smetánku” z celého světa z druhé strany je zde velká univerzita s cca 10.000 studenty. Miluji procházku městem po hoře Mönchsberg. Ano, uprostřed města se nachází hora. Procházka vás provede ze středověku z pevnosti Hohensalzburg Prime do moderní doby, k muzeu moderního umění. Jste uprostřed města a přesto na kopci v lese s nádherným výhledem – to je typický Salcburk. Na Salcburský festival si každý rok zajdu alespoň na jedno představení, ale musím se přiznat, že se řídím podle počasí. Když je krásně, raději trávím den v přírodě nebo u jezera, když je předpověď špatná a hlásí déšť, jdeme na koncert. To jsou výhody, když člověk žije v Salzburgu, můžeme se rozhodnout spontánně! Mým tipem jsou “Siemens Festspielnächte”, které se konají v době Salzburgského festivalu (konec června – konec srpna) v centru města na náměstí Kapitelplatz. Pod širým nebem, na obrovském plátně, ve vynikající kvalitě s unikátní atmosférou se promítají zdarma nejlepší performance Salzburského festivalu.  Na jedné straně Salzburgský hrad, na druhé straně Salzburgský dóm. V 20:00 hodin, když dozvoní zvony chrámu začíná představení. Nad městem pomalu zachází slunce a po městě se rozléhají nejkrásnější árie operního světa – to je nádhera… “

Co říkáte na nynější situaci, když nám pandemie viru COVID 19 všem i organizátorům festivalu bohužel změnila plány? Město je běžně přeplněné doslova tisícemi turistů a nyní, když se procházíte ulicemi Salzburgu, které jsou “díky” této nemilé a nebezpečné situaci zcela prázdné? “Mám tísnivý pocit, prázdné město působí smutně, vážím si klidu v přírodě, tam mně samota nevadí, ale město má žít, a město žije lidmi. Například dnes je krásné počasí a nikde nikdo. Je to zvláštní pohled, kdyby pršelo, tak by to možná tak surrealisticky nepůsobilo. Určitě je to dobrá příležitost pro fotografy udělat nádherné snímky.”, odpovídá Andrea Minnich.

Těšte se na další tipy ze Salzburgu, které pro vás připravujeme.

Zdroj a foto: www.salzburg.info, www.kamkam.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.