Kvůli koronaviru není třeba dělat z domu hned nemocnici, lékaři doporučují raději větrat!

Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu. Spíše je vhodné si znovu osvěžit rozšířené hygienické návyky a pozornost věnovat například mytí obličeje nebo čištění ústní dutiny kloktáním. I tyto postupy probírali praktičtí lékaři na jednom ze vzdělávacích webinářů, které pro praktické lékaře pořádá Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.

Vedle běžného mytí rukou mýdlem doporučují praktici i další hygienické finty, které snižují riziko nákazy. „Pokud se pohybujeme v prostoru s více lidmi, například v MHD, je dobré si po příchodu domů kromě rukou umýt i obličej, popřípadě vlasy. Pomáhá také si převléct svrchní oblečení,“ vysvětluje MUDr. Cyril Mucha, člen výboru SVL ČLS JEP. Opatrně by lidé měli nakládat i s rouškou, jejíž povrch může být infikovaný – správné je se jí nedotýkat z vnější strany a vyhodit ji do uzavřené nádoby na odpad, u látkových roušek na prádlo. „Kdo by chtěl být skutečně důkladný, může si také vykloktat, stačí slaná voda nebo vincentka. Nesmíme zapomínat na hygienu při cestě z toalety, virus se přenáší i stolicí, a pokud si dobře neumyjeme ruce, můžeme sebe či své okolí infikovat,“ dodává lékař.

Kdo by chtěl vzít každý den mop a vytírat doma podlahu chlorem nebo denně ošetřovat povrchy v domácnosti alkoholem, ten by se podle lékařů namáhal zbytečně. „Můžeme například do saponátu přidat trošku chlorové desinfekce, to ale úplně stačí. Velmi důležité je pravidelné větrání, které vzduch pomáhá zbavit nečistot a mikroorganismů,“ říká MUDr. Mucha. Pozornost je dobré věnovat předmětům, kterých se dotýkáme nejvíce, jako jsou klíče, mobil nebo notebook, a občas je vydezinfikovat také.

Jiné postupy samozřejmě platí pro domácnosti, kde žije infikovaný člověk. Tam je třeba postupovat podle návodu ministerstva zdravotnictví.

Zvýšenou pozornost je potřeba podle lékařů věnovat i interiérům aut, není to však třeba přehánět. „Že jsme projeli městem se staženým okýnkem ještě neznamená, že onemocníme. Pokud jedeme sami v autě, není nutné roušku nosit. Opatrní bychom měli být při manipulaci s ní po nástupu do auta. Pokud si roušku sundáváme, může být zvenčí infikovaná a rukama můžeme virus roznést na povrchy v autě,“ popisuje MUDr. Mucha. Jiná situace nastane, pokud je lidí v autě více. Pak záleží, zda jsou z jedné domácnosti. Pokud ne, pak by měli mít roušku všichni.

V době koronaviru ale podle praktiků není třeba trpět přehnanými obavami a úplně se zavírat před světem z obavy před virem. „Lidé by se měli občas projít a načerpat trochu sluníčka. Pokud je to třeba, tak samozřejmě s rouškou, ale sluneční svit pomáhá tvorbě vitaminu D, který je klíčový pro naši imunitu,“ uzavírá MUDr. Mucha.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.