Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jeden byt za 20 minut – byty z pražských krátkodobých pronájmů nepřestávají proudit do nabídky rekordní rychlostí

Ani měsíc poté, co se koronavirová krize začala projevovat na realitním trhu, nepřestávají do pražské nabídky ve velkém přibývat byty původně určené na krátkodobé pronájmy. Jen Bezrealitky.cz nabídly od začátku března asi o 2000 bytů více, než byla očekávání, a to i přesto, že počty nabízených nájemních bytů ve všech okolních krajích spíše klesají. Proti předpokladu se však tempo v Praze zatím nezvyšuje a zároveň se prodlužuje doba, za kterou je možné najít nového nájemníka. Stále více bytů také končí v šedé zóně bazarových systémů. 

Zatímco se celorepublikový trh s nájmy (s vypuštěním dat hlavního města) propadl oproti začátku roku asi o pětinu, v Praze na portále Bezrealitky.cz přibude každý den 75 nových inzerátů k pronájmu. Tedy jeden byt za necelých 20 minut. Zhruba 40 % přitom původně sloužilo ke krátkodobým pronájmům a majitelé se je nyní snaží udat lokálním rezidentům. Přestože se jedná o vysoká čísla, prognóza pokračujícího růstu druhý měsíc v řadě se nenaplní. Duben tedy nebude silnější než předchozí měsíc – březnová bilance byla dokonce 84 inzerátů denně.

Důvodem je nejen pokračující vyčkávání některých majitelů, ale také skutečnost, že stále více bytů končí v takzvané šedé nabídce bazarových systémů. Zde bývají pronajímány za podmínek, které jsou pro většinu realitních serverů neakceptovatelné.

“Jak se zdá, přes Bezrealitky a částečně makléře se pronajímají především byty jednotlivců, přestože jsou zde i výjimky, kdy do nabídky získáme celý bytový dům, původně sloužící krátkodobým nájmům,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Jedná se však o zcela legitimní nabídky. Dost bytů však končí třeba na bazarových platformách, kde se nabízí byty k pronájmu bez smlouvy s platbou předem, nájemní bydlení na jediný měsíc s jakousi opcí na prodloužení nebo bydlení na základě ústní dohody počítající s okamžitou výpovědí ve chvíli, kdy bude možné byt opět nabídnout přes některou z platforem pro krátkodobý pronájem,” zmiňuje Meyer.

Situace se začíná pomalu odrážet i v cenách. Nejvíce zasažen je segment prémiových bytů v centrálním městě. Zde ceny v některých případech klesly asi o pětinu, často se však jedná o úroveň běžnou pro hodnotu nemovitosti v lokalitě. V případě běžných bytů středního města zatím k poklesu cen nedošlo, růst se však zastavil a první známky poklesu cen by se mohly dostavit příští měsíc.

„Byty původně určené na krátkodobý pronájem tvoří hodně specifickou kategorii, jsou v prémiových lokalitách, často atypické svými rozměry nebo dispozicí. Pokud je majitelé chtějí pronajmout místnímu rezidentovi, musí jít s cenou radikálně dolů, jinak neuspějí,“ uvádí Meyer. „Naopak u běžných bytů ze středního města nebo periferie, kterých je v nabídce méně než před měsícem, dochází k patové situaci nabídky a poptávky. Jejich majitelé je nechtějí pronajmout pod cenou, protože z nich chtějí mít důležitý finanční pilíř do budoucna, nájemci zase nechtějí připlácet. To zastavilo růst cen a prodloužilo tempo hledání nového nájemníka o několik dnů,“ vysvětluje Meyer.

Strach z hospodářské situace však není to jediné, co momentálně trh s nájmy ovlivňuje. Určitou roli hraje také příprava zákona o opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na nájemce prostor. Ten nájemcům umožňuje odložit tři splátky nájmů, pokud se dostanou do finanční tísně vlivem koronavirové situace. Sněmovna nakonec nepřijala senátorský návrh, aby za 80 % výše dlužného nájmu ručil stát, kompletní břemeno tedy ponese pronajímatel.

„Obávám se, že tento návrh může v některých případech výrazně zkomplikovat situaci lidem najít bydlení. Očekávám výraznou obezřetnost majitelů při podepisování nových mluv a nutnost dokládání například pracovního vztahu. Ta je ovšem pochopitelná, pro běžného majitele bytu určeného k pronájmu může výpadek celé ¼ ročních příjmů z pronajímaného bytu znamenat neschopnost například splácet hypotéku,“ zakončuje Meyer. „Výrazně větší smysl mi dává dnešní rozhodnutí o zastropování nájemného.“

Tržní scan – nájemní byty (zdroj: Bezrealitky)

Celá ČR
  denně bytů k pronájmu meziměsíční změna srovnání s lednem 2020
leden 101    
únor 93 -8,5 % -8,5 %
březen 121 31 % 20 %
duben* 109 -10 % 8 %
*k tomuto týdnu

 

Česko bez hlavního města  
  denně bytů k pronájmu meziměsíční změna srovnání s lednem 2020  
leden 43      
únor 39 -9% -9%  
březen 37 -5% -13,5%  
duben* 34 -9% -21,5%  
*k tomuto týdnu  
Hlavní město Praha  
  denně bytů k pronájmu meziměsíční změna srovnání s lednem 2020
leden 58    
únor 53 -8 % -8 %
březen 84 57,5 % 45 %
duben* 75 -10,5 % 30 %
*k tomuto týdnu

Zdroj: Bezrealitky, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *