Jarní úklid v karanténě: Udělejte si pořádek, ošetřete povrchy!
Zkrátka se pusťte se do jarního úklidu… nejen, že na něj máme trochu víc času, než jsme předpokládali, ale navíc si u něj protáhneme i tělo! A aby šel úklid jedna, dvě, máme pro vás pár tipů na šikovné pomocníky, abyste během chvíle trávili svůj nenadále volný čas v uklizeném, a tím pádem útulném domově!
Na okna s balzámem
Očistit, umýt, usušit, vyleštit a znovu… poznáváte činnost, kterou přes rok často odkládáme, ale přitom by neměla chybět při žádném větším úklidu? Teď je tedy ideální doba vše dohnat a pustit se do mytí oken a rámů! Na plastové rámy přitom postačí vlažná voda, dřevěné rámy a křídla ošetřete ale balzámem na dřevo přímo od výrobce – je to hračka! „V návodech na údržbu dřevěných oken je zpravidla uvedeno doporučení, že je nutné je dvakrát do roka ošetřit speciálním balzámem, což často vyvolává dojem, že okna třeba složitě odmontovat, natírat štětcem a zase vsazovat zpět,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, jedničky na českém trhu s okny a vchodovými dveřmi, a dodává: „To ale není tak úplně pravda, na montování i na štětec můžete klině zapomenout. Stačí totiž dřevěné části oken jako rámy a křídla nejprve zbavit nečistot a potom přejet houbičkou namočenou v doporučeném balzámu, který tak šikovně zacelí mikrotrhlinky po zimě a celkově oživí lazuru. Nezapomeňte jen, že aby vše dopadlo opravdu bezchybně, je doporučováno aplikovat balzám v teplotním rozmezí +5°C až +20°C a mimo přímé slunce.“
Na kliky s ochranou proti otiskům
Na detaily není často při běžném úklidu čas, ale když je přeci jen neplánovaně trochu víc, pak se porozhlédněte, jestli jste neopomněli na údržbu interiérových prvků jako je dveřní kování! Na čištění klik využijte speciální přípravek od jejich výrobců. „Čisticí prostředek M&T Titan ochrání povrch vaší kliky před tvorbou viditelných otisků prstů. Je určený především pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl,“ říká Roman Ulich, designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování, a dodává: „Nicméně přípravek je ovšem možné multifunkčně použít i na všechny domácí spotřebiče s nerezovou povrchovou úpravou.“
…a péči věnujte také vypínačům a zásuvkám
Stejně jsou na tom totiž často domovní vypínače a zásuvky. Přitom si při jejich úklidu vystačíte jemným navlhčeným hadříkem či běžným saponátem, a to i u vypínačů z nepříliš běžných materiálů jako jsou například ozdobné skleněné a betonové rámečky vypínačů a zásuvek kolekcí DECENTE nebo RETRO. „Při čištění pohledových krytů vypínačů a zásuvek se vyhněte nejen chemickým látkám, jako je aceton nebo benzín, ale také drsným utěrkám,“ radí Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace, a pokračuje: „Z důvodu bezpečnosti zároveň nedoporučuji vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř.“
Na umyvadla nanovrstvu
Znáte lotosový efekt? A víte, že ho můžete i vidět? Kvalitní umyvadla by měla mít ochrannou nanorvstvu proti ulpívání nečistot a zaschlých kapek vody už z výroby, ale výhodou navíc je, že ji čas od času můžete obnovit či posílit! „Dnes existují přípravky, jako je například Dreja-Clean, které umí vytvořit tzv. lotosový efekt, tedy hydrofobní úpravu povrchu. V podstatě jde o nano vrstvu, která vytváří ochranný povlak zvyšující hygienické vlastnosti, a díky které se veškeré nečistoty nabalují na kapky vody a stékají pryč,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku. A aby nebylo krásné jen umyvadlo, ale i skříňka pod ním. Máte ale lesklý koupelnový nábytek a s ním i obavy, aby při úklidu nedošlo k jeho poškození? Je to snadné – na čištění lesklých povrchů, ať už stříkaných, akrylátových nebo lakovaných, nepoužívejte drsné utěrky, abrazivní čisticí prostředky, ani ty, které obsahují alkohol. „Lesklý nábytek otírejte měkkou švédskou utěrkou navlhčenou v mýdlovém roztoku a skvělými pomocníky jsou také antistatické přípravky, které zabraňují usazování prachu na nábytku,“ uvádí Petr Blažek z Dřevojasu.
TIP: Beze stopy a škrábanců!
A jak posílit a prodloužit odolnost povrchu nábytku? Impregnací voskem! Ten postupně vyplňuje póry v barvě a tím se povrchový materiál z akrylátu či laku stává odolnější! „Ať už máte akrylátová dvířka ve vysokém lesku nebo ve stále populárnějším hlubokém matu, je dobré jej průběžně, ale minimálně jednou za rok, naimpregnovat pomocí hadříku ze 100% bavlny s antistatickým přípravkem Pronto,“ říká pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek, a doplňuje: „Například akrylátové materiály jako T.acrylic se vyznačují přirozenou pórovitou strukturou. Antistatický sprej Pronto se do těchto pórů dostane a kompletně je uzavře, díky čemuž jsou dvířka po 14 dnech, během kterých dojde k vytvrdnutí povrchu, mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.“
Připraveno ve spolupráci se společnostmi Dřevojas, www.drevojas.cz, M&T, www.kliky-mt.cz, OBZOR, www.obzor.cz, Trachea, www.trachea.cz a značkou VEKRA, www.vekra.cz.