Petřín jako symbol oslav prvního máje. Radši jeďte do přírody, radí majitelka seznamky!

Jak letos oslavit první máj, lásky čas? Nouzový stav a bezpečnostní opatření kvůli koronaviru ovlivní bezpochyby i způsob, jak letos zamilované páry mohou oslavit svůj svátek. Majitelka online seznamky Tvoje láska Kristýna Mertlová nabádá nejen své klienty, aby zkusili vyrazit spíše do přírody než na Petřín nebo jiná oblíbená místa, kam touto dobou každoročně vyráží stovky i tisíce lidí pro polibek pod rozkvetlou třešní.

Obecně mají Češi první máj ve velké oblibě a každoročně jej slaví mnoho párů po celé republice. Nejběžnější způsob, jak ho páry oslavují, je polibek pod rozkvetlým stromem. Nejčastěji pak třešní, višní, jabloní a nebo břízou. Kde se tato tradice vzala, budí do dneška nejasnosti. Někteří ho spojují s osobou Karla Hynka Máchy a jeho básní Máj. Podle etnografů je rozkvetlý strom symbolem plodnosti a žena, která dostane polibek pod tímto stromem má větší pravděpodobnost, že do roka otěhotnění. Oproti tomu svatbám květen příliš nepřeje a podle starých pranostik svatba uzavřená v květnu nevěstí nic dobrého. Jak jej ale oslavit letos?

První květnový den chce také mnoho lidí strávit na Petříně. Udělat si výlet do Prahy, spojit to s piknikem, položit květinu k soše K. H. Máchy a políbit se pod rozkvetlou třešní, kterých jsou zde stovky. A nebo se jen tak projít. Kvůli stávajícím omezením majitelka online seznamky Tvoje láska Kristýna Mertlová ovšem doporučuje, aby zamilovaní vyrazili spíše na ta místa, kde nehrozí tak velká koncentrace lidí. „V současné chvíli se naši klienti nepotkávají osobně a je to logické, každý má strach a drží se spíše doma a dodržuje nařízená opatření. Začátkem května už mohou být vládní nařízení volnější, a proto párům, které se chystají oslavit tento den venku, doporučujeme vyrazit spíše někam do přírody nebo zkusit objevit nová, ne tak vytížená místa,“ radí Mertlová.

Namísto Petřína tak lidé mohou vyrazit v tento první květnový den třeba do Prokopského nebo Dalejského údolí. Pro zamilované se podle Mertlové také přímo nabízí park a obora u zámku Vinoř, kde by se mohly páry vyhnout davům a v klidu zde strávit piknik nebo se jen projít. „Co se týká mimopražských míst, tak lze strávit příjemné rande v Mariánském údolí kousek od Brna nebo na zřícenině hradu Borotín v blízkosti Tábora, kde to Karel Hynek Mácha miloval,“ dává další tipy na romantická místa spjatá s prvním májem, ale ne tak frekventovaná Mertlová s tím, že nejbezpečnější alternativou podle ní bude si udělat romantickou večeři v poklidu domova a políbit se symbolicky třeba pod zakoupenou květinou.

Otázkou zůstává, jak to letos bude s další tradicí spojenou s prvním májem, a sice vztyčováním májek. Tu dle tradic dívky zdobí a chlapci střeží před konkurenty z okolních vsí, kteří ji mají za úkol ukrást. “Je dost pravděpodobné, že tyto tradiční vesnické akce letos nahradí komornější pouze na zahradách. Tradice dovoluje vztyčovat i tzv. malé májky na dvorcích děvčat, která se jim líbí,” dodává Mertlová s tím, že je pravděpodobnější, jak ukázalo i utlumení tradic na Velikonoce, že namísto májek lidé tento den vůbec neoslaví nebo si dají symbolický dárek. A i když podle ní není na prvního máje dávání dárků tak obvyklé jako na Valentýna, postupně se to stává čím dál běžnější.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.