Návod: Jak vybrat tu správnou sportovní podprsenku?

Podprsenka je nedílnou součástí dámského šatníku – a při sportu je nepostradatelná! Díky tomu, že poskytuje oporu a zamezuje pohybu ňader, zvyšuje během pohybu komfort a především pomáhá předcházet bolestem zad. Jak ale vybrat tu správnou?

Podprsenka je na světě už více než sto let! Když Mary Phelps-Jacob stuhou sešila dva kapesníky a svůj vynález si nechala v roce 1914 patentovat, způsobila revoluci – ženy mohly odhodit nepohodlné korzety a dopřát si pohodlí, které jim nový druh spodního prádla poskytoval. Během nadcházejícího století prošla podprsenka řadou změn, zrodily se různé střihy i materiály, kostice, push-upky… A v polovině 70. let se objevila na trhu první komerčně dostupná sportovní podprsenka – ale i ta se stále zdokonaluje! Ovšem i přes široký výběr, který je dnes na pultech obchodů k dispozici, podle studií provedených vědci na Portsmouth University nosí špatnou podprsenku až 70 % žen…

Obyčejná podprsenka při sportu neobstojí!
Správná podprsenka je zvláště důležitá u sportovně založených žen, protože pomáhá eliminovat nepříjemné pocity i negativní zdravotní dopady, které může pohyb prsou provázet. Podle vědkyně zaměřující se na problematiku ženských prsou, Dr. Joanny Scurr, nemají ženská prsa žádnou přirozenou podporu. Nedisponují svalstvem, jedinými nosnými strukturami je kůže a Cooperovy vazy – a ty nejsou natolik silné, aby prsa při sportu držela na svém místě. V průměru totiž ňadra váží asi půl kilogramu, u obdařenějších dam je to ještě více, což při pohybu znamená značnou váhu. „Při sportovních aktivitách byl zaznamenán pohyb prsou až o 21 centimetrů, což je až neuvěřitelné. V průměru se ale prsa při sportu pohybují zhruba o 15 centimetrů,“ říká Dr. Scurr. Proto by měla být sportovní podprsenka především pevná, aby zajišťovala dostatečnou oporu. „Pamatujte, že pokud prsům v pohybu neposkytnete adekvátní oporu, jejich poklesu do budoucna už nijak nezabráníte. Kvalitní sportovní podprsenky dokážou při prudkém cvičení snížit pohyb prsou až o polovinu,” uvádí Žaneta Fidrantová, zástupkyně značky Kari Traa, která jediná evropská značka vyvíjí sportovní oblečení pouze pro ženy a nedílnou součástí sortimentu je proto i kolekce sportovního spodního prádla.

Pro běžkyně i jogínky…
Čím větší je poprsí, tím pevněji by mělo být během pohybu staženo. Roli ovšem hraje i typ sportu, kterému se věnujete. Nejvyšší opora je zapotřebí při dynamických aktivitách jako je běh, tenis či crossfit. Zde je vhodný typ podprsenky s tvarovanými košíčky, který drží ňadra pevně na místě. Druhý typ sportovních podprsenek nemá košíčky a prsa přimkne těsně k tělu – je na každé ženě, která varianta pro ni bude pohodlnější. Například při cyklistice nebo posilování postačí střední opora ňader a na jógu a turistiku může být i nižší. Při výběru dbejte rovněž na materiál, z něhož je spodní prádlo vyrobeno – měl by být nejen pevný, ale také pružný a prodyšný.

Zacvičte si v kabince!
Pokud jde o velikost sportovní podprsenky, obvykle se shoduje s tou klasickou, nicméně vždy záleží na konkrétním střihu. „Zlatým pravidlem při výběru jakékoli podprsenky je, že košíček by měl obepínat celé prso, nikde by nemělo být utlačeno ani přetékat, a podprsenka by vám měla tak akorát sedět, když si vložíte dva prsty pod její ramínka. Tak nasimulujete velikostní výkyv, ke kterému dochází během pohybu,” vysvětluje Žaneta Fidrantová. Dva prsty by se měly vejít i pod obvod podprsenky po zapnutí na nejvzdálenější háček. Lem se nemá vyhrnovat ani zařezávat – zadní část by měla být vodorovně a nesmí se vytahovat směrem vzhůru. Když budete podprsenku zkoušet, klidně si v kabince zaklusejte na místě, zacvičte si, předkloňte se, vyskočte – zkrátka zkuste, jak vám bude sedět během pohybu.

Nejen pohodlná, ale i slušivá!
Pro mnoho žen je důležitým kritériem také design. Dobrou zprávou je, že v tomto ohledu návrháři ve světě sportovní módy popustili fantazii a volit můžete z nepřeberného množství barev i střihů. Ženy, které jsou méně obdařené a chtějí poprsí opticky zvětšit, vezmou zavděk vycpávkami. Ty mají ale jen estetickou funkci, proto je lze v případě potřeby vyjmout. A až vyberete tu správnou podprsenku, která vám padne jako ulitá, nebojte se ji odhalit! V létě ji můžete mít místo trička, ale pokud se neodvažujete odhalit bříško, můžete přes ni obléknout tílko – ale klidně ji přitom nechat svůdně vykukovat…

Jak o sportovní podprsenku pečovat a kdy ji vyměnit?

  • Pozorně si přečtěte pokyny, vyhněte se avivážím a bělidlům.
  • Perte ji ručně ve studené vodě. Pokud ji přeci jen svěříte pračce, volte nižší teplotu, šetrné praní a použijte taštičku na praní prádla.
  • Životnost podprsenky prodloužíte, když ji necháte po praní dostatečně proschnout. Ale ne na žhnoucím radiátoru ani v sušičce!
  • Pokud máte podprsenku, kterou je možné dobře přizpůsobit pomocí nastavitelných ramínek a pásků pod prsy, vydrží vám mnohem déle! Časté používání, intenzivní trénink a praní totiž způsobí opotřebení materiálu a vytahání. Stačí ji ale přenastavit a můžete ji nosit dál…
  • Průměrná životnost sportovních podprsenek se udává v rozmezí 9–15 měsíců, dle intenzity nošení a materiálu, nebo také 30–40 vyprání.
  • Podprsenku vyměňte, pokud jeví známky opotřebení: změnila tvar, vyčnívají nitě či guma, jsou volnější pásky nebo gumičky…
  • Změňte ji také v případě, že vás při sportu bolí krk, ramena či hruď, poprsí se při cvičení pohybuje více než dříve, nebo vaše tělo prošlo během posledního roku proměnou – např. změna váhy, těhotenství, kojení, případně ukončení kojení… Myslete na to, že velikost i tvar poprsí se u ženy v průběhu života mění, neupínejte se proto na jednu velikost jen proto, že jste na ni zvyklé.

Zdroj a foto: Kari Traa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.