Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Andropauza přináší zvýšené riziko mrtvice. Chraňte se vhodným jídelníčkem i pohybem

Patnáctého května si připomínáme Světový den proti mrtvici. Ta je jednou z nejčastějších příčin úmrtí ve vyspělých zemích a miliony lidí každý rok upoutá na invalidní vozík. Hlavními rizikovými faktory cévní mozkové příhody jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, různé srdeční potíže či cukrovka. Zvýšené riziko mrtvice hrozí i mužům, kteří se potýkají s mužským přechodem – andropauzou. Jak se mohou chránit?

Cévní mozková příhoda neboli lidově mrtvice postihuje každým rokem miliony lidí. Podle dostupných dat se jedná dokonce o třetí nejčastější příčinu úmrtí ve vyspělých zemích. Třetina pacientů se poté musí doživotně potýkat s jejími následky. Příčinou mrtvice je zastavení nebo snížení toku krve do některé části mozku. Mozkové buňky jsou bez přísunu čerstvé krve, a tím kyslíku, poškozovány, případně odumírají. Rozlišujeme několik druhů mozkových příhod, z nichž nejzávažnější jsou příhody hemoragické, jež jsou způsobeny prasknutím krevní cévy. Příčinou prasknutí velmi často bývá vysoký krevní tlak, který tak představuje jeden z hlavních rizikových faktorů mrtvice. Mezi ty další pak patří například cukrovka, koronární tepenná nemoc a jiné srdeční potíže, ale třeba i vysoký cholesterol.

Vážná rizika způsobuje klesající testosteron
Riziko mrtvice u žen i mužů stoupá s věkem, přičemž u žen je až pětkrát vyšší. Platí to především pro ženy po menopauze. Do té doby totiž jejich cévy významně chrání ženské pohlavní hormony, ty ovšem nástupem klimakteria rychle ubývají. Takzvaný přechod spojený s úbytkem hormonů se však netýká pouze žen, ale postihuje i zhruba polovinu mužů. V jejich případě hovoříme o andropauze a o poklesu mužského hormonu testosteronu. Mužský přechod pak opět zvyšuje právě riziko mrtvice. „S mužským přechodem se pojí řada příznaků velmi podobných symptomům přechodu ženského. Mezi ty závažnější patří vedle obávaného řídnutí kostí i vyšší riziko hypertenze, zvýšená hladina cholesterolu a nepříznivé kardiovaskulární změny. Toto všechno jsou pro vznik cévní mozkové příhody velmi rizikové faktory,“ popisuje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Kvůli odlivu energie, jež se s andropauzou též často pojí, mohou navíc muži začít přibývat na váze. Obezita se přitom pojí právě se zvýšeným rizikem mrtvice, ale i kardiovaskulárních chorob.

Zdravý životní styl jako prevence
Muži, kteří na sobě pozorují typické příznaky andropauzy či jim lékař zjistil klesající hladinu testosteronu, by tak měli věnovat značnou pozornost prevenci. Jejím základem je přitom zejména úprava životního stylu. Je potřeba skoncovat s kouřením, omezit pití alkoholu a dodržovat zásady zdravého stravování, díky nimž bude možné udržet si optimální váhu. Vyvážený jídelníček ohlídá nejen hladinu cholesterolu, ale i krevní tlak. „Pro snížení vysokého krevního tlaku je vhodné omezit v jídle sůl a naopak přidat draslík. Ten najdeme třeba v luštěninách, bramborách, včetně těch sladkých, červené řepě, špenátu, nebo banánech. Vedle stravy je potřeba myslet i na pravidelnou fyzickou aktivitu. Pro posílení srdce a cév je ideální aerobní cvičení, k němuž patří například svižnější chůze, cyklistika, nebo plavání,“ radí lékař a dodává, že prevence samozřejmě spočívá i v pravidelném měření krevního tlaku.

Vitamíny pomohou v boji s únavou
Na všechny příznaky andropauzy příznivě působí také dostatek spánku. Testosteron totiž naše tělo v hojnější míře tvoří právě v noci a v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku. Důležité je též naučit se odbourávat stres a kvalitně odpočívat. Pomohou také kvalitní doplňky stravy, například Sarapis pro muže, který pomůže obohatit jídelníček o cenné vitamíny, minerály a stopové prvky – například vitamín C, jenž přispívá k normální tvorbě kolagenu, který je důležitý pro správnou funkci nejen krevních cév, ale i kostí a chrupavek. Mužům v andropauze prospívá také přísun hořčíku, železa či vitamínů B2, B6, B12. Díky tomu se snižuje únava organismu a vyčerpání, kvůli nimž muži v andropauze často rezignují na přínosnou fyzickou aktivitu.

Zdroj: Vegall Pharma, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *