Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Češi začínají investovat, hlásí startup Fondee. Mohou přitom ušetřit na poplatcích díky digitalizaci

Trhy jsou nestabilní, ale Češi se vrhli do investic po hlavě. Takové jsou aktuální poznatky českého startupu Fondee, který aktivně bojuje za jednodušší investice pro všechny a jehož platforma směle konkuruje zkostnatělým institucím a finančním poradcům. Podle analýzy digitální platformy se přitom dá prostřednictvím online investic nejlépe ušetřit na poplatcích: na nich právě v případě Fondee při vkladu 100 tisíc Češi ušetří při 15leté investici až 53 tisíc korun. 

Fondee překročilo hranici 400 klientů. Češi prostřednictvím této mladé investiční služby v krizi více investují, nárůst peněz pod správou (tzv. AUM) se za poslední měsíc a půl zdvojnásobil. Jedním z důvodů jsou také jasnější a nižší poplatky než u tradičních institucí, jednoduchá správa portfolia online a především pak zpřístupnění investování široké veřejnosti, která se v něm zpravidla nevyzná.

Digitalizace snížila poplatky
Největší výhodou digitálních platforem je právě razantní snížení poplatků. Zatímco tradiční banky a finanční poradci si většinou účtují vstupní a výstupní poplatky, které se celkově pohybují zhruba kolem 3–10 %, a podílové fondy zpravidla mívají výkonnostní poplatek, který může dosahovat až 20 %, celková roční nákladovost je v případě online řešení Fondee ve výši 1,05 %. Například při počáteční investici 100 tisíc Kč tak ušetříte za 15 let investování přes 50 tisíc Kč. „Pokud počítáme průměrný roční poplatek u Fondee 1,05 %, u podílového fondu 2,7 % a průměrné roční zhodnocení akciového portfolia u obou 7 %, pak rozdíl po 15 letech tvoří 53 200 Kč,“ vypočítává Eva Hlavsová, spoluzakladatelka Fondee. Detailní porovnání poplatků je k nahlédnutí na stránkách Fondee.

„Neexistuje jediný důvod, proč by Češi měli lpět na starých způsobech zhodnocování peněz, které jsou nejen nepraktické, ale hlavně nevýhodné. Pokud se lidé naučí investovat bez zbytečných poplatků pro zprostředkovatele, jako jsou banky a finanční poradci, mohou za rok ušetřit až o 8 % víc oproti částkám, na které jsou zvyklí teď, dodává Honza Hlavsa, druhý ze spoluzakladatelů startupu.

Na Západě umí investovat, Česko se má co učit
„Jak jsme zjistili z našeho nedávného průzkumu, generace Čechů pod 40 let neinvestuje častěji než jejich rodiče, využívá pořád v drtivé většině hlavně spořicí účty a stavební spoření. Ale zároveň přiznává, že by mohla investovat lépe. Proto si myslíme, že je načase ukázat, že to rozhodně není tak těžké, jak se mnozí domnívají,“ říká Honza Hlavsa.

Zakladatelé startupu, manželé Hlavsovi, se před dvěma roky rozhodli vrátit do rodného Česka po devíti letech strávených v nejvyšších patrech londýnské City, kde měli na starosti transakce v řádech miliard liber. Nyní své bohaté zkušenosti z velkého světa financí přetavili v digitální projekt Fondee, který učí Čechy investovat moderně, snadno a bez zbytečných poplatků.

Zdroj: Fondee

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *