Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Vykladači světa Jiří Franta a David Böhm zůstanou ve Villa Pellé až do 28. června

Dnešním dnem mohou galerie opět přivítat své návštěvníky. Na ty už netrpělivě čeká i výstava dvou mimořádných tvůrců střední generace Jiřího Franty a Davida Böhma v Galerii Villa Pellé. Pod názvem Vykladači světa zde lákají na neotřelou proměnlivou instalaci, kterou mohou zájemci vidět až do prodlouženého termínu 28. června.

Původní koncept výstavy, která se měla v průběhu měnit a doplňovat o nová díla autorů i dalších 18 přizvaných umělců, byl do jisté míry pozměněn. Jiří Franta a David Böhm navzdory uzavření galerie na výstavě, která už tak nabízela znepokojivý až sarkastický pohled na současnou dobu, dále pracovali a tvořili. Do galerie chodili mnohdy jako do svého druhého ateliéru a vznikli zajímavé umělecké počiny. Svou aktivitu pečlivě sdíleli na svůj autorský facebookový profil. Mimo čtyř drobných performancí proměn výstavy přenesli jednu ze svých kreseb jako sítotisk na karton, na kterém vysekli brýle k poskládání. Spolu s chytrým telefonem tak zájemce, kteří si sítotisk zakoupili, přenesli virtuálně na výstavu. „Nechtěli jsme jen vytvořit virtuální prohlídku výstavy, ale chtěli jsme vytvořit i dílo, které si ty lidi můžou nechat. Člověk se musí rozhodnout, jestli si nechá sítotisk, nebo se podívá na výstavu. To rozhodnutí, co chce vlastně vidět, je součástí té věci.“ říká David Böhm. „Karanténa dala prostor této výstavě k novým inspirativním nápadům. Skoro to vypadá, jako by snad byla promyšlenou součástí výstavy Vykladačů světa”, dodává ředitelka galerie Vladana Rýdlová.

Výstava je jako jedno abstraktní dílo, které je složené z mnoha konkrétních děl. Je charakteristická, vedle relativizace hodnotových systémů, také roztěkaností a nesoustředěností či zahlcením silnými, leč krátkodobými emočními vzněty. Tvůrčí tandem Franta – Böhm coby Vykladači světa se pokouší popsat, definovat a možná i pootevřít dveře pro ty, kdo hledají způsob, jak ze stále více vybičovaného tempa současného kolotoče nesourodých vjemů a emocí vystoupit. Autory výstavy bude možné zastihnout v Galerii Villa Pellé osobně. Buď na komentovaných prohlídkách nebo jako lektory v tvůrčí dílně galerie.

Doprovodný program výstavy nabízí v průběhu května a června celou škálu příležitostí. Zájemci se mohou vypravit na některou z komentovaných prohlídek. Jako první provede 26. 5. návštěvníky výstavou teoretik Václav Jánoščík i tvůrci samotní. Další komentovaná prohlídka s autory výstavy bude 10. 6. a 24. 6. se uskuteční alternativní prohlídka Vykladačů s Ondřejem Buddeusem, který s Davidem Böhmem vytvořil dětskou knížku Hlava v hlavě. Večer pak zakončí koncert kapely PAST. Tvůrčí dílny s názvem Kreslení povoleno pod vedením lektorek Ateliéru Pellé provedou 31. 5 a 14. 6. návštěvníky výstavou, seznámí je s tvorbou vystavujících umělců a nadchnou děti od 5 let a dospělé k tvorbě. Společnými silami účastníci rozluští symboly ukryté v expozici a jejich interpretaci a budou mít možnost volně kreslit na tvary velkých formátů, které umělci zanechali k dotvoření v galerii. V neděli 7. 6. mohou malí i velcí zájemci navštívit tvůrčí dílnu s podtitulem Na vlastní nebezpečí vedenou přímo autorskou dvojicí. Tvůrčí dílna pod jejich vedením se ponese v duchu spontánnosti a tvoření s neobvyklými nástroji. Závěrečná tvůrčí dílna k výstavě Vykladači světa SKETCHBOOK bude 28. 6. věnována převážně knižní tvorbě Davida Böhma a Jiřího Franty. Vstupné na komentované prohlídky i tvůrčí dílny je 120 Kč. Komentované prohlídky začínají vždy v 18 hodin a nedělní tvůrčí dílny v 16 hodin. Během uzavření škol i galerií vznikaly v Ateliéru Pelé tvůrčí zábavná videa, inspirované současnou výstavou.

Jiří Franta a David Böhm spolupracují úzce od roku 2006. Používají principy performance, natáčejí videa, jindy budují prostorové instalace nebo zasahují do veřejného prostoru, mezi jejich díly však najdeme i nástěnné malby, také jsou autory mnoha knižních ilustrací. Výsledná díla mají formu kresebného deníku, karikatury či komiksu. Používají postupy typické pro konceptuální umění i grotesku, sportovní výkony, fyzikální experimenty, improvizovanou choreografii nebo divadelní představení. Pracují s časosběrným principem, prolínáním médií, experimentováním, dodržováním a překračováním pravidel. Najdeme u nich tvůrčí dialog, ironii, vážnost, hravost i věčnou nedokončenost. Jejich díla zdobí reprezentativní prostory v Paříži a New Yorku i stěny škol ve Středoafrické republice. Třikrát byli nominováni na cenu Jindřicha Chalupeckého.

Jiří Franta (*1978) vystudoval v letech 2001 – 2007 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Antonína Střížka a Vladimíra Skrepla. Od roku 2001 je členem umělecké skupiny Rafani, byl asistentem v ateliéru Malba II na FaVU Brno a společně s Jiřím Skálou založil a vedl galerii ETC v Praze. Dosavadní práci Jiřího Franty dominuje především mnohostranné využití média kresby, ale neomezuje se pouze na tento druh výtvarného prostředku. Známa je i jeho malířská nebo objektová či sochařská expanze.

David Böhm (*1982) vystudoval v letech 2003 – 2009 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla. Absolvoval semestrální stáž na Faculdade de Belas Artes Universidade da Universidade da Porto v Portugalsku, nyní u profesora Vladimíra Kokolii pracuje v Doktorandském programu na AVU. Práce v umělecké dvojici s Jiřím Frantou, se kterým David Böhm spolupracuje již od svých studií na Akademii výtvarných umění v Praze, je bezesporu jádrem či alespoň východiskem velké většiny jeho prací. Samostatnou autorovu tvorbu je možné spojovat zejména s ilustrací a autorskou knihou.

Přizvaní umělci: Nikola Logosová, Matěj Al-Ali, Tomáš Roubal, Filip Turek, David Fesl, Tomáš Svoboda, Alena Kotzmannová, Martin Kyrych, Federico Díaz, Karel Štědrý, Matouš Lipus, Jan Šerých, Jakub Tytykalo, Eva Jiřička, Mira Gaberová, Pavla Sceranková, Lukáš Jasanský, Martin Polák

DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY
Komentované prohlídky:
Út 26. 5.        18 hod       Komentovaná prohlídka s Václavem Jánoščíkem
St 10. 6.        18 hod       Komentovaná prohlídka s Davidem Böhmem a Jiřím Frantou
St 24. 6.        18 hod       Alternativní prohlídka Vykladačů s Ondřejem Buddeusem a kapelou PAST

Tvůrčí dílny:
Ne 31. 5.      16 hod     Kreslit povoleno! – tvůrčí dílna s lektorkami Ateliéru Pellé
Ne 7. 6.       16 hod     Tvůrčí dílna na vlastní nebezpečí s autorskou dvojicí Böhm a Franta
Ne 14. 6.      16 hod     Kreslit povoleno! – druhá tvůrčí dílna s lektorkami Ateliéru Pellé
Ne 28. 6       16 hod     SKETCHBOOK – tvůrčí dílna inspirována knihami Böhm&Franta

Jiří Franta & David Böhm: Vykladači světa   5.3. – 28. 6. 2020
pořadatel Galerie Villa Pellé – Porte z.s.
producent Vladana Rýdlová
texty Václav Jánoščík, Karel Veselý
grafická úprava Jozef Ondrík (Deep Throat Studio)
doprovodné programy Kateřina Chabičová
instalace Filip Voskovec a Krajináři, Vetamber
produkce Ondřej Batoušek, Martina Vaverová
pr Silvie Marková, Ondřej Batoušek

Zdroj a foto: www.villapelle.cz    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *