Google vzpomíná na Sira Wintona, protože připomínat jeho příběh má smysl i dnes!

Společnost Google dnes na své domovské stránce připomíná svátečním Doodlem 111. výročí narození Sira Nicholase Wintona. Ten se proslavil teprve na samém sklonku života tím, že těsně před začátkem druhé světové války zachránil život 669 převážně židovských dětí, kterým umožnil vycestovat z Československa do Anglie. Na přípravě dnešního Doodlu, který se kromě Česka zobrazuje v dalších sedmi zemích, se podílela také Wintonova dcera Barbara.

Společnost Google se dnes v České republice, na Slovensku, ve Velké Británii, Kanadě a dalších čtyřech[1] zemích rozhodla uctít památku Sira Nicholase Wintona, který se narodil přesně před 111 lety. Věnovala mu Doodle, graficky upravené logo na domovské stránce svého vyhledávače, které již tradičně vzniká u příležitosti svátků a připomínek významných událostí. Jeho autorem je americký výtvarník Kevin Laughlin, který při tvorbě spolupracoval také s Barbarou Winton, dcerou bývalého britského makléře a známého hrdiny druhé světové války.

Ta věří, že příběh jejího otce může být inspirací i do budoucna a že nám jeho připomínka pomůže jednat tehdy, když naše pomoc bude potřeba. Třeba právě v době krize, kterou dnes celý svět prochází. „Nicholas věřil, že mluvit o minulosti má smysl pouze tehdy, když to pozitivně ovlivní to, jak se lidé zachovají v současnosti. Proto doufáme, že dnešní vzpomínka lidi inspiruje k tomu, aby se zapojili do pomoci ostatním ve svých komunitách i za hranicemi,“ uvedla za rodinu u příležitosti dnešního výročí Barbara Winton.

Sílu a inspirativnost příběhu Sira Wintona zdůrazňuje i autor Doodlu. „Velice často slýcháme o ‚efektu přihlížejícího‘ nebo zprávy o lidech ignorujících problémy svého okolí. Příběh Sira Wintona mě zaujal právě tím, že představuje přesný opak. Ukazuje někoho, kdo opustil vlastní pohodlí, aby pomohl těm, kteří jeho pomoc potřebují,“ řekl Laughlin. Ten se při práci nechal inspirovat památníky Sira Wintona a jeho dětí, zejména těmi, kde je vyobrazen, jak přenáší dítě a jeho zavazadlo, které vyvolávají silné emoce spojené s představou opuštění milovaných lidí i míst. Kromě nich se ale v Doodlu snažil zachytit také moment příjezdu dětí do Anglie – cizí země, avšak silné a bezpečné náruče.

Sir Nicholas George Winton se narodil 19. května před 111 lety v Anglii do německé židovské rodiny Wertheimových. V roce 1938 byl svým přítelem přizván, aby se zapojil do pomoci, kterou organizoval Britský výbor pro uprchlíky z Československa pro skupiny pronásledované během okupace. Po své návštěvě Prahy se rozhodl pomoci ohroženým, převážně židovským dětem bezpečně vycestovat do Anglie a od britské vlády nakonec získal povolení k převezení československých dětí do bezpečí. Díky jeho aktivitě se během jara a léta 1939 podařilo zachránit 669 dětí a nebýt náhody, svět by se o něm nikdy nemusel dozvědět.

Wintonova akce zůstala utajená po téměř padesát let i před jeho manželkou. Ta až v roce 1988 na půdě jejich domu náhodou objevila dokumenty, které ji odhalily. Na veřejnost se jeho příběh poprvé dostal díky televiznímu programu „That’s life!“, kde se Winton setkal s některými ze zachráněných dětí. Zde se ve svých více než šedesáti letech poprvé dozvěděly, komu vděčí za svůj život.

Hlavní zásluhu na celosvětovém rozšíření povědomí o Wintonových vlacích je však možné připsat slovenskému režisérovi Matějovi Mináčovi. Ten po dalších deseti letech, v roce 1999, připomněl jeho příběh ve filmu Všichni moji blízcí a v následujících letech mu věnoval ještě dva filmy dokumentární – Síla lidskosti, který v roce 2002 získal cenu Emmy, a Nickyho rodina.

 „Měl jsem to štěstí, že jsem o Nicholasi Wintonovi mohl natočit tři filmy a stát se jeho blízkým přítelem,“ říká Matěj Mináč. „Žijeme ve velice turbulentní době, kdy lidé hledají nějakou jiskru naděje do budoucnosti, a právě tento příběh záchrany stovek dětí se jí může stát. Ukazuje totiž, že jeden člověk může s pomocí dalších změnit historii, a motivuje lidi, aby pro ostatní dělali něco dobrého jako Sir Winton před osmdesáti lety,“ vysvětluje Mináč, proč činy Sira Wintona promlouvají i k dnešním generacím.

Režisér a producent Matej Mináč o Siru Nicholasi Wintonovi pro Google
Měl jsem to štěstí, že jsem o Nicholasi Wintonovi mohl natočit tři filmy. Nejprve to byl celovečerní film Všichni moji blízcí a později dokumenty s hranými sekvencemi Síla lidskosti (který získal International Emmy Award) a poslední Nickyho rodina. S mým partnerem Patrikem Paššem bylo naší ambicí nedovolit, aby jeho příběh nebyl zfilmován.

Nicholas Winton se stal mým blízkým přítelem a zůstal jím po více než dvacet let. Pamatuji si ho jako velice charismatického a zábavného člověka. Neměl rád patos a vždy cítil potřebu bavit své hosty. Když mu bylo téměř sto let, rozhodl se vydělat pro jednu ze svých oblíbených charitativních organizací starající se o seniory peníze tím, že podnikne let ultralightem. Ptal jsem se jej: ,,Nicky, ty se nebojíš letět něčím tak nebezpečným? Já bych nikdy nesebral odvahu do něčeho tak strašného vlézt.“ On se jen usmál: ,,Matěji, až ti bude sto let, taky se nebudeš bát.“

Nepřestává mě udivovat, že celou záchrannou operaci, kdy pomohl 669 dětem uniknout z Prahy před nacisty, vymyslel a zorganizoval, když mu ještě nebylo ani třicet let. Když jsem se ho ptal, proč to udělal, pouze skromně odpověděl: „No, to nebylo nic zvláštního. Každý by udělal to samé.“ 

Ptal jsem se na to profesora Yehudy Bauera z památníku Yad Vašem v Jeruzalémě. Ten mi potvrdil, že Wintonova operace byla naprosto jedinečná, že nic podobného neudělal nikdo jiný.

Žijeme v mimořádně turbulentní době. Naše budoucnost často vypadá temně, protože ve světě je spousta utrpení a hamižnosti a přitom se hroutí základní hodnoty jako obyčejná lidská slušnost, čest a tolerance. Ovšem lidé hledají naději, jiskru světla, inspiraci pro to, jak žít. A tento příběh záchrany stovek dětí je přesně takovou jiskrou naděje. Ukazuje, že i jeden člověk může s pomocí dalších změnit historii. Motivuje lidi po celém světě, aby pro ostatní udělali něco dobrého, jako sir Winton před osmdesáti lety. Tak se všichni můžeme stát členy jeho rodiny. Ta se neskládá pouze z jeho příbuzných, ale také z rodin jím zachráněných dětí, což dnes představuje už více než 6000 lidí. Všichni, kteří se starají o ostatní, o naši planetu, o naši budoucnost, se tak mohou stát součástí největší rodiny na světě – Nickyho rodiny.

Doplňující informace
Google Doodle
Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovské stránce vyhledávače, které vzniká u příležitosti různých svátků nebo událostí. Místo klasicky napsaného „Google“ je logo doplněno zajímavými obrázky či pozadím. Čas od času je dokonce interaktivní. Například v den 30. výročí vzniku legendární hry Pac-Man jsme si mohli tuto hru zahrát přímo v logu a v den 96. narozenin otce elektrické kytary Lese Paula se z loga stala kytara. Jindy se při kliknutí na obrázek zobrazí zajímavé informace k právě připomínanému výročí.

Tento zvyk začali spíše náhodou v roce 1999 sami zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin, ale pravidelně se o tvorbu Doodlů začal starat až v roce 2000 jeden z techniků v Googlu Denis Hwang.

Google Doodle v České republice
Český Google již od roku 2008 vybírá místní významné osobnosti a události, které připomíná lokálními Doodly. Prvním českým Doodlem bylo v roce 2008 připomenutí Dne stromů. Za tu dobu vzniklo několik dalších ryze českých Doodlů odkazujících například na Boženu Němcovou, Alfonse Muchu, Jaroslava Seiferta, Karla Čapka, Vlastu Buriana nebo Jana Wericha a Jana Kaplického. V říjnu 2015 slavil úspěch Doodle k 605. výročí staroměstského orloje, který si na domovské stránce Googlu mohli prohlédnout uživatelé v 38 zemích světa. Dále také Doodle Rychlých šípů, který v prosinci 2018 oslavil jejich 80. výročí. U této příležitosti do Street View přibyly unikátní snímky z bytu Jaroslava Foglara ještě před nutnou rekonstrukcí. Další české Doodly si můžete prohlédnout na této adrese.

K jednotlivým návrhům Doodle, spojeným s mezinárodně významnými osobnostmi, se mohou přihlásit i jiné země, pro které je daná osoba relevantní nebo důležitá z historického či kulturního hlediska.

Doodler Kevin Laughlin
Rodák z Los Fresnos na mexicko-americké hranici se po studiu ilustrace na Rhode Islandu stal zaměstnancem Googlu, kde se věnuje zejména tvorbě Doodlů. Nejvíce se zaměřuje na kresbu a malbu, ale občas se rád věnuje i animacím. Kromě Doodlu připomínajícího 111. výročí narození Sira Wintona je autorem i dalších českých svátečních log, například Staroměstského orloje nebo Doodlu připomínajícího 110. výročí narození Zdeňka Buriana.

[1] Řecko, Lotyšsko, Litva, Island

Foto: archiv Google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.