Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Třásňový, plochý či dokonce parní? Jak vybrat ten pravý mop a ulehčit si práci?

Jakmile se stromy zazelenají a rozkvete první zlatý déšť, příroda dává najevo, že je jaro v plném proudu. V našich domácnostech k tomuto období neodmyslitelně patří i jarní úklid. Jednou z nejméně oblíbených činností je přitom vytírání podlah. Není se čemu divit – tahání těžkých kýblů a věčné ohýbání, nikomu na pohodě nepřidá. Řešením jsou mopy. Jak se ale v široké nabídce těchto pomocníku zorientovat? Je lepší třásňový anebo plochý? Vyplatí se případně zainvestovat do parního? A jaké vychytávky by správnému mopu rozhodně neměly chybět? Poradíme.

Na hrubé podlahy třásňový, na kombinované raději plochý
Začneme třásňovými a plochými mopy, které jsou nejrozšířenější i cenově nejdostupnější. Každý z nich má přitom svoje silné i slabší stránky. Výhodou třásňových mopů je především jejich využití na hrubší podlahy, jako je například dlažba. Třásně se totiž lépe dostávají do spár, respektive do větších výškových rozdílů v dlažbě, a tak z ní špínu odstraní snadněji. Plochý mop zase zabere větší plochu, takže s ním podlahy obhospodaříte rychleji. Hodí se především do domácností s laminátovými podlahami, případně s kombinovanými druhy podlah.

Příznivci třásní přitom tvrdí, že do třásňového mopu můžete opřít celé tělo a lépe drhnout, plochý mop tento efekt nemá. Odborník upozorňuje, že to nemusí být pravda. „Na trhu jsou běžně dostupné ploché mopy s takzvanou power zónou, která je koncentrovaná pod tyčí, ve středu umývací hlavice. Když na mop zatlačíte, síla, kterou vyvinete pomůže znásobit tlak na podlahu, a tak odstraní i ty nejodolnější nečistoty,“ říká Ing. Jiří Krechler, odborník značky Vileda.

Parní mop dezinfikuje povrchy i bez chemických prostředků
Méně známe jsou tzv. sprejové mopy. Jak už naznačuje samotný název, disponují rozprašovačem, který bývá umístěný na těle mopu a u lepších modelů se dá ovládat přímo na rukojeti. Jde o zajímavé a hygienické řešení. Oceníte ho především u podlah citlivých na vlhkost. Jinou pozoruhodnou kategorií jsou parní mopy, které mají celou řadu výhod. „Jejich největší výhodou je, že vás horká pára zbaví až 99,9 % bakterií, které na rozdíl od mopů z mikrovláken nejen odstraní, ale i zabije. Zvládne to přitom bez jakýchkoliv čisticích prostředků. Stačí nalít čistou vodu do nádoby, počkat až se zahřeje a můžete začít. Parní mop ocení především domácnosti, kde žijí malé děti anebo alergici,“ vysvětluje odborník. Parní mop je přitom vhodný na všechny druhy tvrdých podlah a některé typy zvládnou díky speciálnímu nástavci i koberce.

Klasickou bavlnu vytlačuje mikrovlákno
Důležitým faktorem je přitom i samotný materiál, ze kterého jsou třásně či návleky vyrobené. Na samotném materiálu přitom závisí jak absorpční, tak i čisticí schopnosti mopu. Nejčastěji se lze setkat s mikrovláknem a bavlnou. Výhodou bavlny je, že zvládne i agresivnější prostředky s obsahem kyselin. Většinu bavlněných nástavců či návleků je možné prát v pračce, a to až do 90 °C. Bavlnu však díky svým absorpčním a čisticím účinkům, čím dál častěji vytlačuje mikrovlákno. „Tenká mikrovlákna fyzicky perfektně přilnou k povrchu podlahy, kde zachytí nečistoty a 99 % bakterií, a to i bez chemických prostředků. Pokud tedy nechcete investovat do parního mopu a zároveň byste se rádi obešli bez chemických prostředků, řešením může být třásňový anebo plochý mop s mikrovláknem,“ radí Ing. Krechler z Viledy. I nástavce či návleky z mikrovlákna přitom lze prát v pračce a opakovaně použít.

Nechte kbelík vyždímat mop za vás
Dnes mopy navíc disponují řadou zajímavých technických řešení, které vám mohou vytírání výrazně zpříjemnit. Zapomeňte na ohýbání a bolesti zad či vyčerpávající ruční ždímání. Stačí, když se při výběru mopu zaměříte na dvě věci – teleskopickou tyč a systém ždímání. Teleskopická tyč je absolutní nevyhnutelnost, abyste si ji mohli přizpůsobit vlastní výšce. „Co se týče ždímání, na trhu jsou běžně dostupné sety, které mají kbelíky vybavené ždímacími koši. Přitom dnes už to dávno není jen o mechanickém ždímání tlakem do koše. Sáhněte například po samoždímacích kbelících, které mop vyždímají jednoduchým sešlápnutím pedálu na boku nádoby, případně zatlačením mopu do ždímacího košíku. Tím se ždímací koš roztočí a mop do poslední nitky vyždímá. Je to ideální funkce pro každého, kdo chce mýt podlahy bez námahy, nejvíce však pro starší lidi a osoby s nižší fyzickou silou,“ uzavírá odborník.

Věříme, že teď už se v nabídce mopů orientujete a jarní vytírání hravě zvládnete.

Foto: Vileda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *