Český startup Precismo vytváří přesné digitální kopie zboží pro použití ve virtuální realitě. Získal již druhou investici a chce expandovat do zahraničí

Společnost Precismo sídlící poblíž Prahy vyvinula unikátní technologii pro fotorealistické 3D skenování s využitím autonomního robota. Klientům pomáhá provozovat virtuální obchody, kontrolovat kvalitu výrobků či tvořit reklamní materiály bez nutnosti trávit dlouhé hodiny v ateliéru. Nyní získala investici ve výši necelých milion eur z fondu Nation1, kterou chce využít na zvyšování kapacit i hledání nových zákazníků po celém světě. 

První prototyp robotického 3D skeneru vznikl již v létě roku 2017, kdy dva dlouholetí přátelé Mikoláš Herskovič a Zdeněk Glazer spatřili příležitost v rychle se rozvíjejícím odvětví virtuální a rozšířené reality. S pomocí úvodní investice od fondu Koopeo Ventures začali takřka na zelené louce vyvíjet systém, jež umožňuje plně automaticky naskenovat jakýkoliv předmět, a jeho výslednou digitální kopii ihned použít ve virtuálním světě.

Díky tomu mohou například fotografové či reklamní agentury tvořit exteriérové snímky bez toho, aby opustili pohodlí svého ateliéru. Filmaři používají digitální modely při tvorbě vizuálních efektů, programátoři a grafici při vývoji počítačových her i profesionálních aplikací. Mezi další potenciální uživatele 3D skenování patří e-shopy, které chtějí umožnit zákazníkům prohlédnout si zboží ve velké míře detailu, a to i na dálku.

Nakupování bez rizika nákazy
Je to právě aktuální kritický nedostatek kvalitních 3D modelů, jež dlouhodobě trápí tvůrce filmů, aplikací či třeba virtuálních obchodů. Technologie pro nakupování ve virtuální realitě jsou dostupné již několik let, obchody však zatím nemají své zboží převedeno do plně digitální podoby.

Prodej zboží ve virtuální realitě je přitom jedním ze způsobů, jak mohou obchodníci v době globální pandemie i nadále vydělávat. Hodí se zejména u zboží, které si zákazníci chtějí osahat a prohlédnout zblízka, bez časového presu. „Chcete-li si dnes vybrat v obchodě luxusní kabelku či hodinky a mít jistotu, že se vrátíte zpět zcela zdraví, je nakupování ve VR jasná volba,“ zmiňuje s úsměvem Mikoláš Herskovič, který ve firmě v současnosti zastává pozici výkonného ředitele.

Úspěch v Las Vegas
Startup se v lednu zúčastnil prestižní technologické konference CES 2020 v samotném srdci amerického zábavního průmyslu. Se svým skenovacím robotem sklidil úspěch u návštěvníků a mírné pozdvižení u konkurence. „Naše technologie zcela precizně zachycuje strukturu jednotlivých materiálů, propustnost a odrazivost světla či barevnost skenovaných předmětů. Na tom, abychom měli ze všech dostupných 3D skenerů na trhu ten nejlepší právě my, pracujeme už dva a půl roku,“ dodává Zdeněk Glazer, který ve firmě zastává pozici technologického ředitele a je kompletně zodpovědný za vývoj zařízení pro 3D skenování.

Byla to právě vůle vykročit z řady průměrných řešení a nabídnout špičkovou kvalitu, co zaujalo Marka Moravce z fondu Nation 1. „Líbí se mi přesnost, s jakou dokáží v Precismu pracovat. Jejich řešení má potenciál značně přispět k rozvoji virtuálních obchodů, a to globálně. Již nyní Mikoláš a jeho tým slaví úspěchy za hranicemi Česka, a právě jejich expanzi a růst chceme v rámci investice podpořit nejvíce,“ upřesňuje Moravec.

Silná budoucí perspektiva byla jedním z důležitých aspektů, proč fond Nation1 podpořil skenovací technologii částkou, která je na ranou fázi u českých startupů poměrně vysoká. “Přesvědčila nás efektivita, s jakou v Precismo dokáží skenovat předměty. Díky tomu má technologie využití v mnoha odvětvích. Proto jsme se rozhodli na rozvoj a expanzi investovat vyšší statisíce eur,” komentoval výši investice technologický partner fondu Nation1 Martin Bodocký. Na právní aspekty investice dohlížela advokátní kancelář Novalia, která se jako jedna z mála na trhu dlouhodobě specializuje na startupový svět.

Úspora pro automobilky i výrobce zbraní
Velké ambice má taktéž průmyslová divize založená v minulém roce. Ta se zaměřuje primárně na rozvoj skenovacích technologií pro výrobce automobilů, letadel či zbraňových systémů. „Veškeré snímané předměty fotíme ze stovek různých úhlů, v různorodých světelných podmínkách a s použitím nejkvalitnější optiky, která je v současnosti na trhu. Díky tomu dokážeme v 3D modelech objevit povrchové defekty a praskliny, které výrobci při aktuálně používaných optických kontrolách nemají šanci odhalit,“ zmiňuje Zdeněk Glazer z Precismo. Zapojení této pokročilé defektoskopické metody do výrobních linek tak firmám fakticky významně snižuje počet reklamací a v konečném důsledku znamená úsporu nákladů.

Rok 2020 se pro Precismo ponese především ve znamení hledání nových zákazníků a obchodních příležitostí, včetně otevírání dalších poboček po světě. Volné skenovací kapacity v technologické laboratoři těsně za hranicemi Prahy jsou zatím k dispozici, ale to se může rychle změnit. „Přijde-li zítra zákazník a bude chtít naskenovat deset tisíc položek pro svůj e-shop, můžeme okamžitě začít. Pro všechny ostatní to však znamená, že si na svoje kvalitní 3D modely budou muset chvíli počkat,“ dodává Glazer.

O Precismo
Technologický startup založený v roce 2017 se zaměřuje na skenování reálných objektů a jejich převádění do virtuálních světů. Zakladatelé Mikoláš Herskovič a Zdeněk Glazer vytvořili přelomovou technologii a dokáží jako jediní na světě do 3D modelu zachytit přesnou strukturu a texturu materiálů a jejich optické vlastnosti. Od roku 2019 provozuje Precismo v Rudné u Prahy technologickou laboratoř a nabízí volnou skenovací kapacitu průmyslovým podnikům, tvůrcům počítačových a mobilních aplikací, reklamním agenturám či majitelům e-shopů.

O Nation 1
Investor, akcelerátor i sehraný tým profesionálů, kteří nejdou pro dobrou radu daleko: to je Nation 1, venture kapitálový fond se zaměřením na preseedová a seedová kola investic do startupů. Za jeho vznikem stojí čtveřice Marek Moravec, Jaroslav Trojan, Petra W. Končelíková a Martin Bodocký, kteří do fondu dohromady vložili 1 milion eur a prostřednictvím financování i sdílení mnohaletých zkušeností podávají pomocnou ruku startupům v raných fázích vývoje. Pro startupy s globální vizí má fond v seedových fázích připravené částky až 1,5 milionu eur. V následujících deseti letech plánuje Nation 1 investovat 35 milionů eur do zhruba 40 firem na území Česka a pomoci jim tak s mezinárodní expanzí.

Foto: Precismo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.