Jitce Smutné Divadlo Ungelt splní herecký sen v komedii Dovolená paní Josefy

„Žádné manželství není v takových troskách, aby ho jedna svérázná hospodyně nedokázala zachránit.” To je hlavní motto novinky Divadla Ungelt – komedie Dany Laurent Dovolená paní Josefy. Oblíbená pražská scéna ji začne uvádět s Jitkou Smutnou v titulní roli.

„Dovolenou paní Josefy jsem si schovával v šuplíku poměrně dlouho. Čekal jsem na vhodnou příležitost. A ta přišla s úkolem najít text na tělo Jitce Smutné. Jen těžko zapomenu na okamžik, kdy jsme s Milanem Heinem Jitce předali vytištěný text. Okamžitě zvolala: ‚To znám, je to má oblíbená hra, vždycky jsem ji chtěla hrát!’,” vzpomíná umělecký šéf Ungeltu a dramaturg inscenace Pavel Ondruch. „Moderní variace na akční lidovou služku, která neoddělitelně patří k dějinám světové komedie, kombinuje jemnou francouzskou tradici s hrubozrnným italským ženským protějškem sluhy Harlekýna,” dodává Pavel Ondruch.

Sama autorka, známá francouzská dramatička Dany Laurent, speciálně pro Ungelt prozrazuje, kde našla předobraz potrhlé hospodyně: „Před časem jsem si uvědomila, že tři ženské postavy ve třech mých hrách jsou vlastně portrét mé tety Charlotte, která mě vychovala. Jsou to ženy s pevným, autentickým, lidovým charakterem.” Pavel Ondruch ale vidí v novince i reminiscence na Danu Medřickou ve slavné Kočičí hře. „Jitka Smutná má stejně jako Dana Medřická mimořádný smysl pro tragikomický žánr – umí stejně dobře hrát konverzační komedii jako těžké psychologické drama, a i díky tomu nehrozí, že by komedii hrála bez hloubky, nebo že by drama hrála bez humoru.”

Divácky atraktivní je i další herecké obsazení komediální novinky. Pod režijní taktovkou Milana Schejbala se na jednom jevišti Jitka Smutná potká i se svojí skutečnou dcerou Terezou Nekudovou, herecký trojlístek doplňuje Radek Valenta. Dovolenou paní Josefy začne Divadlo Ungelt uvádět v předpremiérách od 19. června, oficiální premiéry proběhnou 7. a 8. července na kamenné scéně. Během prázdnin bude příběh svérázné hospodyně Josefy i na programu Letní scény.

Zdroj a foto: Divadlo Ungelt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *