Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Přežití kin, boj se suchem, dluhová krize, VR filmy jako únik – i o tom budou 27. Dny evropského filmu

Dny evropského filmu (DEF), které se zaměřují výhradně na současný evropský film, letos představí 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. Hlavní část programu DEF proběhne od 16. do 23. června v Praze, Brně, Ostravě a následně v rámci festivalových ozvěn v dalších 6 městech. DEF nabízí filmy, které braly ceny na festivalech, odvážné debuty, ale i snímky, které zajímavě míchají žánry. DEF představují evropský film pomocí témat a žánrů, a to v celkem 6 programových sekcích, které mají široký tematický záběr. DEF se dlouhodobě zaměřuje na práci s divákem, a i letos nabídne také bohatý doprovodný program.

„Ráda bych diváky pozvala na dvě akce v rámci doprovodného programu festivalu, které se věnují aktuálním tématům. V sekci K věci – do divočiny představíme film Až přijde oheň, doplněný o platformu Café Evropa, zavedený formát debatování aktuálních evropských témat, tentokrát zaměřený na problematiku sucha a požárů. Ve stejné sekci uvedeme film Space Dogs, po kterém bude následovat debata s organizací Hlas zvířat, která bojuje za práva zvířat a pokud někde dochází k jejich porušování, vede tyto trestní spory. V červnu vstupuje v ČR v účinnost novela trestního zákoníku sepsaná touto organizací, která upravuje nedostatečnou legislativu v oblasti ochrany zvířat a zpřísňuje tresty za týrání zvířat a provoz množíren. Tato organizace se významně zasadila o její schválení, říká ředitelka DEF Barbora Golatová.

BRAINZ VR CINEMA
POHLEDEM DRAMATURGA DEF ŠIMONA ŠAFRÁNKA
Program VR jsme vnořili do našich jednotlivých sekcí. V panelu Strach a sny bych vyzdvihnul rakouský TX Reverse, který se promítal na lednovém festivalu v Sundance. Režiséři Virgil Widrich a Martin Reinhart tu boří klasické chápání filmu jako plynulého vyprávění v čase. Martin Reinhart už v 90. letech vyvinul technologii zvanou „transformace TX“, jež ve filmu zamění časovou osu T za prostorovou osu X. Jde o to, že každé filmové políčko zabírá celý prostor – ale jenom 1/24 vteřiny. Ve TX transformovaném filmu naopak jedno políčko zabírá maličkou část prostoru, ale zůstává tam celou dobu trvání snímku. TX Reverse tak nabízí nevšední zážitek, v němž neplatí obvyklá pravidla a řád prostoru a času.

V sekci K věci – do divočiny pak promítáme dva VR hity Druhý krok o výpravě do vesmíru a koňskou fascinaci Ex Anima. Pozoruhodný snímek Po spadu od Sama Wolsona a Dominica Nahra potom atakuje hranice dokumentárního žánru. Ocitáme se v oblasti fukušimské elektrárny, kde se před 10 lety odehrála jaderná katastrofa. Díky VR technologii máme možnost nahlédnout osudy zdejších obyvatel mnohem sugestivněji, než kdyby šlo o 2D film.

Českou VR tvorbu zastoupí v sekci Film a hudba projekt Brainz Music House. Jde o vystoupení třech kapel Kafka Band, I Love You Honey Bunny a Tata Bojs. V případě Tata Bojs jde pak o speciální verzi jejich písně Jaro, která vychází z VR instalace, jež byla k vidění na výstavě TATA 30JS.

PROGRAMOVÉ SEKCE DEF
Programová nabídka je rozdělena do 6 sekcí s širokým tematickým záběrem: Strach a sny / Bez rodičů / Hvězdy / Film a hudba / K věci – Do divočiny / MEDIA – Absurdní svět. Přehled jednotlivých programových sekcí: zde

„V rámci celého programu se ukazuje velký akcent na hrdinky. Učitelka z autoškoly Rose v zahajovací komedii Extra Ordinary zachraňuje irský venkov před přízraky a duchy. Hrdinkou snímku Bůh existuje, její jméno je Petrunija je třicátnice Petrunie, která má sice diplom, ale přesto nemůže sehnat práci a žije stále s rodiči. Film vyhrál cenu Evropského parlamentu LUX 2019. Ve švýcarském dramatu Po větru sledujeme citové vzplanutí farmářky v podání Mélanie Thierry. Režisérka Ivana Mladenović pak v rumunském snímku Ivana Hrozná obsadila sebe samu do role tápající herečky, která se vrací do rodného města. Holandská filmařka Halina Reijn v Instinktu studuje vztah mezi psychiatričkou (Carice van Houten) a vězněm odsouzeným za znásilnění. Polská autorka Małgorzata Szumowska v anglicky mluveném debutu Další jehňátko sleduje příběh dívky z ženské náboženské komunity. Režisér Victor Lindgren pak v Zemi nezaslíbené rozehrává křehké přátelství dvou odlišných holek na švédském maloměstě. V sekci s příznačným názvem Bez rodičů se v italské komedii Likemeback ocitáme s partou maturantek na jachtě ve Středozemí. Na programu je i výjimečný řecký horor Propletení od Minose NIkolakakise, o městském doktorovi, jemuž se na venkově zhmotní štěstí i hrůza v dívce jménem Danae,“ dodává Šimon Šafránek, dramaturg DEF.

DOPROVODNÝ PROGRAM
Aktuálním tématem se v rámci doprovodného programu budou zabývat účastníci výročního 10. setkání filmových profesionálů: KINO 2020. Seminář pro kinaře, distributory a další filmové profesionály bude zodpovídat otázky, jak se kina vyrovnávají s dvouměsíčním uzavřením, zda se podaří navázat na divácky výborný začátek roku, jak rychle distributoři obnoví svoji nabídku apod. Problematiku uzavřených kin budou prezentovat zástupci Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury ČR, Asociace provozovatelů kin, Asociace producentů v audiovizi, Unie filmových distributorů, Kreativní Evropy – MEDIA a distributorů. „Kino 2020 je projekt, ve kterém se snažíme vždy zachytit aktuální trendy a problémy, které s ‚kinařinou‘ souvisejí. Současný ročník měl řešit fenomén dokumentu V síti, nebo změny dramaturgie v kinech, ale očividně se budeme věnovat uzavření kin a hlavně jejich otevření a budoucnosti. Projekt již leta funguje pod křídly Dnů evropského filmu, takže na evropské filmy v českých kinech rozhodně nezapomeneme,“ říká Petr Vítek, ředitel kina Bio Central Hradec Králové.

Řecká dluhová krize je název doprovodné části programu, ve které DEF promítnou francouzsko-řecký snímek Dospěláci v místnosti. Filmové zpracování pamětí ministra financí Yanise Varoufakise, který se postavil světovým finančním institucím. Projekci doplní ekonomicko-politologická debata se známým ekonomem Tomášem Sedláčkem, který byl v minulosti poradcem prezidenta Václava Havla nebo ministra financí a je autorem publikace Ekonomie dobra a zla, která se u nás stala bestsellerem.

Kompletní doprovodný program: zde
Praha 16. – 21. 6. 2020
kino Lucerna 16. – 21. 6., kino Světozor a Kino Pilotů 17. – 21. 6.

Ostrava 19. – 21. 6. 2020
kino Minikino

Brno 20. – 23. 6. 2020
kino Scala 22. – 23. 6., kino Art 20. – 21. 6.

Ozvěny 16. – 23. 6. 2020
Jablonec nad Nisou, kino Junior 16. – 18. 6., Havířov,kino Centrum 18. – 21. 6.,
Hradec Králové, kino Bio Central 20. – 23. 6., Boskovice,kino Panorama 21. – 23. 6., Hodonín, Kino Svět 21. – 23. 6., Červený Kostelec, kino Luník 23. 6.

Zdroj a foto: dnyevropskehofilmu.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *