Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZdraví

Zarudlá a podrážděná pokožka v teplém počasí? Původcem mohou být prací prostředky, řešením pak dvojí máchání!

Letní počasí přináší některým lidem problémy s pokožkou. Vyrážka na kůži může být známkou alergie nebo působení vlivů nadměrného tepla. Mezi méně známé patří alergie na prací prostředky, která se může projevit kdykoliv i u méně citlivých jedinců, a je třeba jí věnovat pozornost. Co dělat, když se objeví? Vyzkoušejte jiné prací prostředky nebo jednoduše perte s dvojím mácháním.

V průběhu jara každoročně přichází sezona alergií, kdy se alergikům nejen špatně dýchá, ale některým se objevují i kožní vyrážky. S přicházejícím létem je tu pro vaši pokožku řada dalších potenciálních hrozeb. „V nejteplejších měsících je potřeba pokožku dostatečně hydratovat a chránit před UV zářením. Mezi nejčastější kožní problémy během léta patří spálení kůže od slunce, poštípání hmyzem, podráždění kůže potem a také kožní alergické reakce,“ uvádí dermatoložka MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Mezi takové reakce patří i méně známá alergie na prací prostředky. Objevit se může kdykoliv během života a původcem mohou být i ty prací prostředky, které dlouhodobě užíváte bez předchozích problémů. V horkých letních dnech má řada lidí tendenci své oblečení prát častěji než v zimě. Často propotíme nejedno tričko, které tak i po krátkém nošení hodíme do prádelního koše. Riziko projevu této alergie se tak zvyšuje.

„Nejen citliví jedinci a atopici by se měli vyvarovat nošení oblečení z neprodyšných materiálů. To vyvolává podrážení kůže v důsledku nadměrného pocení. Taková kůže je pak náchylnější i na ostatní vlivy okolního prostředí jako jsou například prací prostředky,“ upozorňuje Jůzlová.

Co alergii způsobuje a jak proti ní bojovat? Zkuste dvojí máchání!
V pracích prostředcích a avivážích je obsaženo několik látek, které mohou kůži dráždit. Jednou z nejrizikovějších složek jsou parfémy. Zarudnutí kůže a vyrážku mohou způsobovat také obsažená barviva, chemikálie nebo konzervační látky. K vyvolání svědění, zarudnutí, vzniku šupinek, prasklinek nebo dokonce vyrážky či puchýřů stačí velmi málo alergenu nebo jeho zbytkové množství, které může na oblečení zůstat po jeho praní. Z alergologického hlediska totiž čisté není ani ze skříně vytažené oblečení.

K odstranění zbytků pracího prášku a aviváže přispívá dvojité máchání prádla. Spousta lidí má tendenci při praní šetřit vodou, což se však v tomto ohledu nemusí vyplatit. Právě nedostatečné máchání prádla má za následek to, že se na oblečení i v jeho tkaninách udrží více pozůstatků pracího prostředku a aviváže, které nás mohou při nošení dráždit. Jeden máchací cyklus přitom vyjde maximálně na 1 Kč, což určitě za příjemnější nošení prádla stojí. Spoléhat bychom neměli ani na to, že pokud necítíme žádné obtíže ihned po oblečení se, je vše v pořádku. Čím déle máme oblečení s pozůstatky prostředku na sobě, tím delší čas mohou působit na pokožku.

Před problémy nezavírejte oči a nepřecházejte signály podrážděné pokožky. Bez řešení problémů může dojít ke zhoršení situace. „Každá alergická reakce je specifická. Obecně ale platí, že nejdůležitější je odstranit dráždící látku. V případě potíží určitě doporučuji nezapomínat na důkladné máchání prádla v cyklu praní, případně změnu pracího prostředku,“ uzavírá MUDr. Kateřina Jůzlová Ph.D.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *