Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Stavíte? Nechte nový dům dýchat!

Plníte si sen o novém rodinném domě nebo jeho stavbu teprve plánujete? Mějte na paměti, že o novostavbu je potřeba se správně starat hned od počátku stavby. Už jen fáze výstavby hrubé stavby s sebou přináší vysokou vlhkost. Dokud nemáte usazená okna a dveře, stavba přirozeně větrá sama.

Problém nastává v momentě, kdy se stavba uzavře novými okny a vchodovými dveřmi. Stavebníci pak s každým odchodem mají nutkání okna a dveře pevně uzavřít z důvodu zabezpečení objektu. Tím ovšem vodu ze stavebních hmot a prací uzavřou v domě a ta nemá, jak odvětrávat. Vše se horší se zateplením fasády a přitom opravdu stačí stálé větrání,“ popisuje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA, a pokračuje: „Neodvětraná vlhkost zůstává nepostřehnutelná mnohdy až do hotového interiéru a pak nastávají velké problémy, které mohou končit až plísněmi v rozích místností či oken. A v tu chvíli se už ohrožuje naše zdraví. Nový dům je tedy potřeba dostatečně větrat již ve fázi stavby. Po dokončení domu a nastěhování přidáváme další vlhkost naším běžným každodenním životem.“

Po zateplení fasády a osazení oken zůstane neodvětraná vlhkost zakonzervovaná uvnitř stavby, což se může projevovat například rosením oken v interiéru. Základním způsobem, jak se nadměrné vlhkosti v novostavbě zbavit, je naučit se správně a dostatečně větrat, a to opravdu od první chvíle, kdy se staví.

„Pro efektivní větrání v interiéru pak stačí dodržovat jednoduché pravidlo 21-50, které říká, že při vnitřní teplotě 21°C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50%. Míru vlhkosti v novostavbách je dobré hlídat, a proto doporučuji pořídit si vlhkoměr. Nejde o žádný finančně vysoký náklad a napomůže nám vyřešit případné budoucí problémy,“ radí Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Pokud začneme novostavbu větrat včas, a budeme to dělat správně, pak nás vlhkost v interiéru a její negativní dopady nepřekvapí.

Zdroj a foto: www.vekra.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *