Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Festival Dny evropského filmu začíná již zítra – projekce obohatí přítomnost mnoha známých osobností

Již zítra začínají 27. Dny evropského filmu (DEF). Hlavní část programu se bude konat v Praze, Brně a poprvé také v Ostravě. Následně se DEF přesunou v rámci festivalových ozvěn do dalších 6 měst. DEF se zaměřují výhradně na současný evropský film a letos představí přes 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. V celkem 6 programových sekcích uvedou oceňované animované snímky, filmy pro mladší publikum, rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Doprovodný program pak reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology.

Zahajovacím filmem festivalu je duchařské dobrodružství Extra Ordinary – instruktorka z autoškoly musí zkrotit nadpřirozenou moc, která se rozpíná po irském venkově. Debut Mikea Aherna a Endy Loughmana rozpustile boří všechny žánrové hranice a nechává za sebou nevídanou komediální spoušť. Zahajovací snímek posbíral ceny na mnoha žánrových sci-fi festivalech: Ceny: Sitges – Katalánský MFF 2019: Cena publika. Science+Fiction Festival Terst 2019: Cena publika, Cena internetových kritiků, Cena Nocturno Nuove Visioni Award, Cena Méliès d’argent Award. MF fantastických filmů Neuchâtel 2019: Cena publika, Nejlepší film. Ceny Spolku Dublinských filmových kritiků 2019: Nejlepší irský film. Bruselský mezinárodní festival fantasy filmů (BIFFF) 2019: Cena poroty. Galway Film Fleadh 2019: Nejlepší irský film. Slavnostního zahájení se v úterý 16. 6. v Lucerně osobně zúčastní irská velvyslankyně Cliona Manahan. Večerem diváky provede Lukáš Rumlena.

Speciální verzi písně Jaro od Tata Bojs, která je součástí programu Brainz VR Cinema, dorazí osobně představit Milan Cajs. Režisérka Johana Ožvold uvede objevný dokument The Sound Is Innocent a Václav Marhoul připomene své Nabarvené ptáče. Snímek Postiženi muzikou o zákulisí neobyčejné kapely The Tap Tap po projekci představí režisér Radovan Síbrt a o zlatém věku kypré burlesky po projekci filmu Turné s diváky pohovoří ředitel Prague Burlesque David Jahn. Po snímku Kam se muž vrací, provede diváky Norskem prostřednictvím diáků cestovatel a dobrodruh Ivo Petr. O tom, jak to bylo s řeckou dluhovou krizí se po projekci filmu Dospěláci v místnosti povede ekonomicko-politologická debata se známým ekonomem Tomášem Sedláčkem.

Po projekci filmu Space Dogs bude následovat debata s organizací Hlas zvířat, která se významně se zasadila o aktuálně schválenou novelu trestního zákoníku, která upravuje nedostatečnou legislativu v oblasti ochrany zvířat. Debaty se zúčastní také právnička Tereza Plická a jedna z ambasadorek DEF herečka Kateřina Hrachovcová.

Až přijde oheň je zase snímek reflektující problematiku sucha a požárů – toto téma proberou v rámci platformy Café Evropa, zavedeného formátu debatování aktuálních evropských témat, fundovaní speakaři: Elena Višnar Malinovská, vedoucí oddělení adaptace na klimatickou změnu, Evropská komise, Pavel Zahradníček – klimatolog a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny, AV ČR; člen týmu Intersucho, Romana Březovská – ministerský rada, MŽP.

Na výročním 10. setkání filmových profesionálů KINO 2020 promluví, nejen o dopadu koronavirové pandemie na kina, mimořádní hosté: Helena Bezděk Fraňková – ředitelka Státního fondu kinematografie, Martin Pošta – předseda Asociace provozovatelů kin, Vratislav Šlajer – předseda Asociace producentů v audiovizi, Aleš Danielis a Jaroslav Pecka – Unie filmových distributorů, Daniela Staníková – ředitelka Kanceláře Kreativní Evropy – MEDIA.

Vybrané programové sekce a jednotlivé projekce DEF podporují ambasadoři z řad českých influencerů a známé osobnosti. V kině se tak diváci potkají s hercem Matyášem Valentou, herečkami Kateřinou Hrachovcovou, Petrou Nesvačilovou nebo s všestrannou umělkyní Vladivojnou La Chiou. VR filmy podpoří mimo jiné gamerka Naomi Adachi.

Program 27. Dnů evropského filmu: dnyevropskehofilmu.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *