Nakladatelství CREW s violoncellistkou Terezií Kovalovou představilo fenomén young adult a komiksové novinky

Nakladatelství CREW bylo založeno již v roce 1997 Petrem Litošem, Vladimírem Veverkou, Štěpánem Kopřivou, Karlem Stibralem a Jiřím Pavlovským a dnes patří k největším nakladatelstvím v České republice. Název CREW vzniknul zkratkou z prvních písmen slov Comics Revue Et Vladimír Veverka a vyslovuje se jednoduše česky – krev.

Nakladatelství v současnosti vydává komiksové příběhy napříč všemi žánry, na své si tak přijde opravdu každý čtenář. V nabídce jsou superhrdinské komiksy z dílny Marvel a DC Comics, japonská manga (vydávaná pod značkou CREW MANGA) nebo komiksy pro nejmenší (vydávané pod značkou CREW KIDS). Nechybí ani nakladatelstvím pořádaný CRWECON – event pro všechny milovníky a fanoušky komiksu, který vznikl s cílem budovat komunitu kolem komiksu a pokrýt nedostatek komiksových akcí v Česku.

Young Adult v komiksu
Poté, co Nakladatelství CREW v roce 2018 přišlo se značkou komiksů pro děti CREW KIDS, se ukázalo, že na českém trhu chybí „mezistupeň“ mezi dětskými a dospělými komiksy. Young adult zjemňuje přechod od dětské k dospělé literatuře a objevuje se snad ve všech literárních žánrech. Jde o literaturu pro čtenáře od 12 do 18 let, ve které se klade důraz především na přátelství, první lásky, vztahy a hledání vlastní identity. Díky důrazu na emoce a křehké období dospívání má čtenář možnost se ztotožnit s hlavním hrdinou a zažít tak na vlastní kůži, jaké nástrahy čekají na začínajícího superhrdinu. „Když nám vydavatelství DC Comics oznámilo, že vytvořilo novou edici pro young adultové komiksy, byla jsem nadšená! Poptávka po YA komiksech na našem trhu stále stoupá a nyní máme možnost doplnit stávající YA komiksy v naší produkci, jako je například Ms. Marvel, Rocket nebo Čarodějova nevěsta, o příběhy dospívajících superhrdinů ze světa DC,“ říká Michaela Pexová, specialistka komunikace Nakladatelství CREW.

Mera: Proti proudu
Jedna z nejprodávanějších autorek podle New York Times Danielle Paigeová (Dorothy Must Die) a kreslíř Stephen Byrne přinášejí originální příběh Aquamanovy Mery, zachycující její první kroky na souši, stejně jako její první kroky hrdinky nebo zločince – kdy se musí rozhodnout, zda následovat své srdce nebo vražedné poslání. Podivuhodný příběh zkoumá povinnost, lásku, hrdinství a svobodu, to vše očima čtenáři oblíbené podmořské šlechtičny.

Catwoman: Ve svitu měsíce
Selina Kyleová je tvrdší, než sama tuší. Patnáct let snášela řetěz špatných známostí své matky. Když se Dernell, matčin současný vyvolený, ukáže krutější než všichni ostatní, Selina přehodnotí svůj vztah k domovu. Žádným způsobem nedokáže sdílet střechu nad hlavou s Dernellem. A protože Dernell se nikam nechystá, musí jít Selina. Jedna z nejprodávanějších autorek podle New York Times Lauren Myracleová a kreslíř Isaac Goodhart přinášejí příběh o tom, jak přežít ve světě, který tě vypudil z domova, a jak najít spojence v nejméně očekávaných chvílích.

Orange 1
Šestnáctiletá Naho Takamija z malebného města Macumoto si žije docela obyčejně – chodí do školy, baví se s kamarády a připravuje se na budoucnost, kterou si samozřejmě maluje trochu narůžovo. Jednoho dne však její poklidně plynoucí život převrátí naruby jediný dopis, a ne jen tak ledajaký! Píše jí totiž její budoucí, o deset let starší já, které si přeje, aby si Naho jednoho dne nemusela vyčítat ty samé chyby…

Čarodějova nevěsta 1
Patnáctiletá Čise Hatori cítí, že nemá proč žít – ztratila matku, nemá stálý domov a nikomu na ní nezáleží. Ve chvíli nejhlubšího zoufalství se jí však nabídne zajímavé východisko a Čise se rozhodne chopit příležitosti. Stane se učednicí u mocného čaroděje Eliase Ainswortha, jehož prostřednictvím poznává nejen svět plný víl, draků a mluvících koček, ale také svou vlastní kouzelnou moc.

Ms. Marvel 1: (Ne)Normální
Spolužačka, ségra, superhrdinka. Ms. Marvel je příběhem teenagerky, která si hledá svou cestu. A jen tak mimochodem získá nadlidské schopnosti, které změní celý její život. Představte si, že se ze dne na den octnete ve světě Marvelu po boku Spider-Mana, Iron Mana a dalších oblíbených hrdinů. Jak s novou mocí naložíte, jak si získáte respekt osobností, které zbožňujete? Šestnáctileté Kamale Khanové se přesně tohle přihodí, ale zároveň nezmizí starosti, jaké řeší každý puberťák. Musí zvládat školní povinnosti i zamotané vztahy a chce žít svůj život jinak, než by si přáli její rodiče. Sice má superschopnosti, ale pořád může dostat zaracha. Ms. Marvel se právem stala celosvětovým fenoménem a právoplatnou součástí vesmíru Marvel. A v neposlední řadě vzorem náctiletých po celém světě.

Znovuzrození hrdinů DC: Wonder Woman 2: Rok jedna
Wonder Woman se vrací! Jak v komiksu, tak do minulosti. Po té, co si v prvním díle uvědomila, že něco v její minulosti nesedí, dostáváme se zpátky na začátek, do chvil, kdy se poprvé seznámila se Steve Trevorem a poprvé vstoupila do cizího světa plného mužů. Navíc je to celé v krásné kresbě Nicoly Scottové! Šokující příběh z doby, kdy Diana teprve začínala coby ochránce Země. Ráj byl narušen, Arés útočí a Amazonky musí najít svého vlastního šampióna. Někoho, kdo je ochotný obětovat svůj domov i své sestry, aby zachránil svět, který nikdy ani neviděl.

Co skrývá Harley Quinn pod svou maskou? Dozvíte se v novém komiksu Harleen!
Nakladatelství CREW vydává další knihu z volné řady DC Black Label určené pro dospělé, ve které mají slavní tvůrci volnou ruku při vyprávění příběhů slavných hrdinů. Tentokrát se dostanete pod kůži Jokerově partnerce Harley Quinn, jejíž příběh se dá popsat jako emocemi nabitý psychologický thriller.

V řadě DC Black Label, zaměřené na uzavřené a temnější příběhy slavných hrdinů, již vyšel hororový příběh Batmana ve knize Zatracení, který řeší, kdo má na svědomí Jokerovu smrt. Teď ukáže svou temnotu Harleen, oblíbená antihrdinka, v jejíž roztomilosti tkví velká dávka děsivosti.

Komiks čtenáře přivede na samý začátek zrození Harley Quinn. Doktorka Harleen Quinzelová je mladá psycholožka, která přišla na způsob, jak vyléčit šílenství sužující Gotham. Musí se však ponořit do myslí těch nejvražednějších chovanců Arkhamova ústavu. Čím víc času tráví se svými pacienty, tím víc ji to k jednomu přitahuje – a tím víc se také vzdaluje realitě…

Slavný komiksový vypravěč Stjepan Šejić má na svědomí tituly jako Sunstone, Krysí královny, Death Vigil. V tomto novém ohromujícím příběhu plném lásky a posedlosti nabízí vlastní pohled na zrození legendární antihrdinky Harley Quinn a šokující počátek jejího patologického romantického vztahu s Jokerem. „Skvělí malíři jsou vzácní,“ říká Jiří Pavlovský z Nakladatelství CREW. „A skvělí scenáristé ještě vzácnější. A když se tihle dva sejdou v jedné osobě? Tak to je vážně zázrak. Stjepan Šejić je dokonalý malíř, takže člověka překvapí, jak dobře a chytře umí psát. Zvláště, když se nesoustředí na efektní souboje, ale jeho parketou je psychologie, humor, dialogy a přesvědčivé postavy.“

Téma seznámení doktorky Harleen Quinzelové s psychopatem Jokerem a zrod jejich lásky bylo už využité mnohokrát. Ale Šejić z toho neudělal superhrdinský příběh, pojal to jako realistické a přesvědčivé drama.

„Asi nejvíc tenhle příběh evokuje Nolanovy Batmany, ve kterých se také díváme na slavné hrdiny a padouchy jako na skutečné lidské bytosti, u nichž chápeme, proč to dělají,“ říká Jiří Pavlovský. „A o to je jejich příběh tragičtější. Šejićova Harleen se vážně snaží pomáhat… Jenže neuvědomuje si, že některým lidem se pomoct nedá. I psycholožky mohou uvěřit šílenci. A láska je sice krásná, ale taky zatraceně nebezpečná.“

Tento titul navíc vychází v luxusním zpracování. Kniha je většího formátu, vázaná a – stejně jako u Batmana: Zatracení – se speciálním průhledným přebalem, který svou ideou vystihuje základní otázku celého komiksu: Co najdeme, když sejmeme Harley Quinn její masku? Vydává Nakladatelství CREW; scénář a kresba Stjepan Šejić; 200 barevných stran; 749 Kč.

Zdroj a foto: Nakladatelství CREW

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.