Prague City Swim: Rekreační plavci se v září spojí pro dobrou věc, ambasadorkou je znakařská jednička Simona Kubová

Druhou zářijovou sobotu, 12. září 2020, ožije Střelecký ostrov už druhým ročníkem závodu Prague City Swim. Pacientská organizace Alsa zve rekreační plavce a milovníky paddleboardingu k účasti na unikátním závodě a jedinečné možnosti protáhnout tělo ve vodách Vltavy v centru Prahy. Zde jsou jinak plavání a jízda na paddleboardu kvůli lodní dopravě zakázány. Účastníci budou moci stejně jako vloni poměřit síly se zástupci z řad známých osobností a předních českých sportovců a především přispět na pomoc pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou. Rodiny mohou na Střeleckém ostrově strávit příjemný den – kromě závodu samotného je připraven i bohatý doprovodný program.

Vybrané peníze pomohou pacientům
Myšlenkou závodu je podpora pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Jedná se o onemocnění, při kterém dochází k postupné ztrátě kontroly nad svaly, pacientům nakonec zůstává pouze pohyb očí. Úbytek sil probíhá při plném zachování psychických a mentálních schopností pacienta. Peníze, které se startovným a návštěvou akce podaří vybrat, poputují na pomoc českým pacientům s ALS. Budou použity na osobní asistenci, pomoc fyzioterapeuta a činnost koordinátorek multidisciplinárního týmu, který za pacienty dojíždí a diskutuje s pacienty a rodinou o individuálních a rodinných potřebách, pomáhá s návazností péče a předává informace o poskytovatelích zdravotní a sociální péče. Část peněz bude použita na nákup kompenzačních pomůcek do půjčovny pomůcek pro pacienty. „Nemoc postupuje mnohdy velmi rychle a než projde žádost pacienta o pomůcku administrativním řízením pojišťoven, často je už potřeba pacientů zcela jiná. Jednou z činností spolku Alsa je proto půjčovna kompenzačních pomůcek,“ Ing. Tereza Koucká, hlavní organizátorka závodu Prague City Swim.

Plav pomáhat, pádluj pomáhat!
Kolem Střeleckého ostrova je připravena závodní trasa v délce 1650 m. Méně zdatní plavci mohou zakusit trať o délce 600 m, děti mají před sebou 200 m. Závodník může použít při plavání libovolný plavecký způsob, případně šlapat vodu nebo splývat. Střelecký ostrov lze obeplout i na paddleboardu – a to jak samostatně, tak i na megaboardu ve skupince 5 až 7 osob. Hesly závodu je pro plavání „Plav pomáhat!“, pro paddleboard „Pádluj pomáhat!“ Cena startovného je do konce června 690 Kč. Pro děti je startovné 250 Kč. Pro účastníky závodu je připraveno zázemí – skříňky na odložení věcí a možnost využít sprchy po závodu. Každý závodník dostane při registraci rovněž balíček s ručníkem a kosmetikou. Samozřejmostí je i občerstvení pro závodníky po celou dobu konání akce. Pro případ chladnější vody bude na místě možnost zapůjčení neoprenu.

Podpora známých osobností
Mnoho účastníků jistě zláká možnost poměřit své síly ve Vltavě s profesionálními českými sportovci. Ambasadorkou závodu je česká znakařská jednička Simona Kubová. „Propojení plavání a podpory pacientů mi přijde skvělé. Pro pacienty s ALS je navíc plavání doporučováno, dává to tedy smysl. Většinou se pro dobrou věc běhá, jsem ráda, že je tu i plavecký závod a ráda ho podpořím. Doufám, že se 12. září uvidíme na startu s co největším počtem lidí,“ říká plavkyně Simona Kubová. Účast na závodu přislíbili i další sportovci, například bratři David a Tomáš Svobodovi.

Bohatý doprovodný program
Podpořit projekt City Swim však lze i bez závodění – zájemci mohou přijít na Střelecký ostrov fandit a užít si bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Stejně jako vloni bude pódium kromě vítězů jednotlivých kategorií patřit i kulturnímu programu. Hlavními účinkujícími budou David Kraus & Gipsy Brothers. Návštěvníci si budou moct užít také divadelní představení a sportovní a herní stanoviště na Střeleckém ostrově.

Navázání na tradici
„Loňský ročník Prague City Swim měl mezi závodníky skvělý ohlas. Mírná nepřízeň počasí závodníky neodradila a přišli podpořit pacienty s ALS v hojném počtu. Doufáme ale, že letos nám bude počasí přát a přijde daleko více lidí,“ říká hlavní organizátorka závodu. Prague City Swim navazuje na Amsterdam City Swim, který se poprvé uskutečnil v roce 2012 v kanálech holandského hlavního města. Následně se pak konal i v Londýně. „Kromě podpory pacientů je cílem závodu zviditelnění onemocnění jako takového. Do širokého povědomí se onemocnění ALS dostalo více poprvé díky virální kampani Ice Bucket Challenge v roce 2014, které zúčastnili i Bill Gates, Barack Obama nebo Elon Musk. Role vody v závodu Prague City Swim zůstává, jen věříme, že teplota bude daleko příznivější,“ uzavírá Tereza Koucká.

Rozhovor se Simonou Kubovou, českou znakařskou jedničkou, ambasadorkou závodu Prague City Swim
V lednu jste se už pošesté stala nejlepší českou plavkyní roku. Čím je pro Vás plavání?
Plavání je hodně důležitá část mého života. Věnuji se mu od svých 6 let. Měla jsem takové těžší období ve 13 letech, kdy mě plavání vůbec netěšilo, ale pak se to zlomilo a od té doby mě hodně baví. Častokrát jsem si tam chodila odpočinout, když jsem toho měla hodně do školy nebo mě jiné věci trochu štvaly.

Na olympiádu do Tokia jste se kvalifikovala jako první český sportovec. Bude to již vaše třetí olympiáda. Co je klíčem k udržení se na takto vysoké úrovni po tak dlouhou dobu?
Myslím, že mi pomáhá moje cílevědomost a touha patřit mezi nejlepší. Pořád jsem před sebou měla nějaké cíle. Překonávat svoje nejlepší časy, české rekordy, dostat se na Olympijské hry, vyhrát evropskou medaili, pak světovou.

Jak vypadá Váš aktuální tréninkový plán?
Současně je to pořád trochu omezené vzhledem k situaci. Více trénuji na suchu – posilovna, běh, kolo, inline. Teď mám po dlouhé době k tomu i sedm tréninků ve vodě. Jinak jsem trénovala ve vodě jen třikrát až pětkrát za týden během nouzového stavu.

Máte přehled, kolik kilometrů průměrně uplavete za týden nebo za měsíc?
Mám, píšu si tréninkový deník od roku 2005. Standardně uplavu mezi 40-50 km týdně, ale záleží na období. Ročně to je kolem 2000 km. Jeden trénink je od 5 do 8 kilometrů.

Kromě sportu na profesionální úrovni se věnujete fyzioterapii. O plavání se často říká, že je ideálním sportem. Je tomu tak? Proč?
Myslím, že žádný sport není ideální, ale plavání patří k těm šetrnějším. Je to symetrický sport v odlehčeném vodním prostředí. Ale na profesionální úrovni není nic úplně dobrého, když sportem trávíte více jak 20 hodin týdně. Často trpíme na bolestivá ramena a kolena.

Co patří mezi nejčastější chyby rekreačních plavců? Které z nich škodí nejvíce?
Největším problémem bývá, že lidé plavou s hlavou nad vodou, kdy je krční páteř ve velké extenzi. Mohou si tak přivodit bolesti v krční páteři a může se přidávat i bolest v ramenních kloubech, protože svaly v oblasti ramenního kloubu jsou inervovány právě z krční páteře. Další častou chybou je, když plavou kraula a nenadechují se na obě strany. Následkem může být opět bolest v krční páteři s možným rozšířením se do oblasti ramenních kloubů. Je lepší učit se plavat kraula s plaveckou deskou pod horními končetinami, kdy se učí správná technika plaveckého způsobu. Myslím, že je fajn u každého sportu naučit se základní technické rysy daného sportu a třeba si nechat poradit.

Dá se říct, že je některý z plaveckých způsobů zdravější než ty ostatní?
To se asi úplně říct nedá. U prsou nejvíce trpí kolena, u ostatních způsobů jsou hodně namáhavé ramenní klouby. Často profesionální plavce bolí i záda. Proto musíme trénink kompenzovat cvičením.

Který z nich je pro rekreační plavce technicky nejméně náročný a který je naopak nejnáročnější?
Já bych řekla, že pro rekreační plavce je nejlepší znak. Protože krční páteř trpí nejméně, bederní páteř je také ve fyziologickém postavení a když nenabouráte do jiného plavce nebo do stěny, tak to je dobré. Motýl je hodně náročný, u kraula by měli lidé umět správně dýchat a prsa jsou hodně technicky náročným plaveckým způsobem.

Jste ambasadorkou charitativního závodu Prague City Swim podporujícího pacienty s onemocněním ALS. Proč jste se rozhodla do této akce zapojit?
Protože mi přijde skvělé propojit plavání s tímto onemocněním. Pro ALS je plavání doporučováno a z charitativních akcí neznám moc jiných, kde se plave pro dobrou věc. Většinou se pro dobrou věc běhá a to já neumím.

Je velký rozdíl plavat v bazénu a ve Vltavě? Co byste poradila účastníkům závodu? Jak mají trénovat a na co se mají připravit?
Je to velký rozdíl. Bazénoví plavci moc v otevřené vodě neplavou. Vlastně skoro vůbec. Účastníkům závodu bych určitě doporučila v létě plavání trochu procvičit. Orientace v otevřené vodě je trochu složitější, ale s plaveckými brýlemi to půjde. Nevíme, jaké bude v září počasí, ale raději se připravme na chladnější vodu. Jistě nás pak ale zahřeje pocit, že jsme pomohli pacientům s ALS a dobré věci.

TIPY:
Registrace do závodu zde: https://www.zsalsa.cz/cs/praguecityswim/registrace
Sestřih z loňského závodu Prague City Swim: https://www.youtube.com/watch?v=H4nKtNjTnTs
– Na e-shopu Alsa lze pořídit dárkové poukazy na účast na závodu. Pacienty lze podpořit i koupí plecháčku s ilustracemi k závodu od Báry z Nikolajky: https://www.eshop.zsalsa.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.