Barvy dovedou opticky zvětšit či zmenšit prostor a působí na naši psychiku. Vyberte si do bytu ten správný odstín!

Barevné stěny v domácnosti už dávno nejsou ničím neobvyklým. Barvy působí na naši psychiku a dokážou ovlivnit i prostorové vnímání interiéru. Základem úspěchu je vhodně zvolený odstín. Nevíte, po kterém sáhnout? Čtěte dále.

Zvětšete místnost
Ať už potřebujete místnost zvětšit anebo zmenšit, vhodně zvolený odstín dokáže prostorové vnímání interiéru výrazně ovlivnit. Nízké místnosti například pomůžete, když na strop zvolíte světlejší odstín, oproti stěně. Příliš dlouhou místnost zase opticky zkrátíte, když zadní stěnu vymalujete tmavší barvou. Pokud při výběru barevného odstínu stále váháte, určitě vám pomůže pár základních rad:

  • Bílá barva a světlé odstíny prostor opticky zvětší. Volte je proto do menších místností.
  • Naopak tmavými barvami prostor opticky zmenšíte a snížíte. Tyto odstíny se proto hodí do větších a dobře prosvětlených místností.
  • Potřebujete-li pokoj opticky rozšířit, vhodným řešením jsou odstíny modré a zelené.
  • Místnost zúžíte použitím oranžových a červených odstínů.

Není barva jako barva
Není žádnou novinkou, že barvy působí na naši psychiku. Dokážou navodit správnou náladu, povzbudit nás anebo naopak uklidnit. Výjimkou nejsou ani barvy použité v interiéru. Na vaši duševní aktivitu tak může mít vliv i to, jakým odstínem vymalujete svůj příbytek. Teplé barvy působí příjemně a pozitivně, avšak někdy až dráždivě. Naopak studené odstíny aktivitu spíš tlumí a zklidňují.

Barva, kterou máte v obýváku, tak nemusí být vhodná pro ostatní části bytu. Právě do obývacího pokoje, kde trávíte aktivní část dne, si můžete dovolit aplikovat žlutou, oranžovou, červenou anebo zelenou barvu. Žlutá uvolňuje tělo tím, že působí na uklidnění nervů a přináší pozitivní pocity, proto ji můžete použít i do ložnice. Odborníci se však shodují, že kvalitního spánku vám pomůže dosáhnout modrá. Tato studená barva oblohy a vody má uklidňující účinky a měla by optimalizovat srdeční frekvenci a spánek prohlubovat. Naopak tmavomodrá se z hlediska psychohygieny nedoporučuje do dětského pokoje. Může totiž působit na větší únavu vašeho potomka.

Jak na to?
Strach ze špatně namíchaného odstínu anebo představa větší náročnosti, může mnohé od malování barvami odradit. Obavy však nejsou na místě. Na trhu jsou k dispozici barvy, které už nemusíte tónovat a s výběrem toho pravého barevného odstínu vám může pomoct praktický Easy Simulator. Ten ulehčí vaše rozhodování ještě před tím, než se vydáte do obchodu. Otestovat si na něm můžete až 36 odstínů barvy Klasik Color. Tu navíc stačí jen smíchat s vodou podle návodu a můžete se pustit do práce. Malování barevnými odstíny tak může být radost, ne dřina.

Vyberte si ten správný odstín:

  • Světlé odstíny prostor opticky zvětší
  • Tmavými barvami prostor naopak zmenšíte
  • Mezi teplé barvy patří žluté, oranžové, červené a zelené odstíny
  • Mezi studené barvy patří šedé, modré, tyrkysové a fialové odstíny
  • Jednoduchý simulátor barevných kombinací najdete na stránce klasikcolor.cz/cs/easy-simulator

Zdroj a foto: HET

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *