PRŮZKUM: Rodiče vyplácí kapesné dětem stále častěji na účet s kartou

Polovina rodičů vyplácí svým dětem pravidelné kapesné vždy na ruku. Výhradně bankovní účet s platební kartou pro zasílání kapesného využívá devět procent maminek a tatínků. Dalších 13 procent rodičů hotovost se zasíláním na účet kombinuje. A zhruba čtvrtina rodičů nyní sice dává dětem peníze na útratu v hotovosti, ale uvažuje o tom, že k využívání účtu přejde, zjistila v průzkumu ČSOB.

„Rodiče řeší kapesné u dětí zhruba kolem jejich devátého roku, kdy se jejich potomci začínají učit hodnotu peněz. V současném digitalizovaném světě je důležité naučit je pracovat co nejdříve s virtuálními penězi, a tedy platit kartou nebo chytrým mobilem,“ uvádí Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

V ČSOB školáků a studentů s účtem a platební kartou neustále přibývá. V březnu měla banka 19 tisíc držitelů karet ve věku 8 až 15 let a 42 tisíc od 15 do 18 let. V ČSOB a Poštovní spořitelně je možné založit a vést účet Plus Konto s kartou dětem od jejich osmi let zdarma. Banka na něj navíc každý měsíc po dobu půl roku zasílá stokorunu. Tato nabídka je platná až do konce září 2020.

Za ideální začátek vyplácení kapesného má 46 procent rodičů první stupeň základní školy. Pro asi třetinu rodičů je vhodným obdobím pro kapesné druhý stupeň. Osm procent rodičů dětem dává peníze už od mateřské, na druhou stranu sedm procent z nich čeká s kapesným až na školu střední. A čtyři procenta školáků se kapesného vůbec nedočkají.

„Děti si zkoušejí samy spořit mezi 12 až 14 lety, v tomto věku už vnímají význam peněz a začínají se zajímat o tuto oblast. Od 15 let narůstá potřeba využívání účtu hlavně z důvodů výdělků brigád,“ vysvětluje Jan Sadil.

Dětem je možné zařídit i penzijní spoření, které lze částečně vybrat v jejich 18 letech, takže může být i zdrojem na financování jejich studií. Do konce července je u ČSOB na zřízení penzijního spoření bonus 1000 Kč. A ušetřete až 2000 Kč při založení stavebního spoření pro děti do konce června.

ČSOB se od roku 2016 věnuje výuce finanční gramotnosti na základních a středních školách po celé republice v programu Finanční vzdělávání ČSOB. Podílí se na něm více než 440 zaměstnanců, jejichž rukama prošlo přes 30 000 dětí. Od letoška se program ve spolupráci s Policií ČR rozšiřuje o vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti.

Zdroj: ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *