Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

Alternativní “peníze” znovu nakopnou místní ekonomiky

V Česku vzniká nový druh alternativních peněz Corrent, které pomohou lidem i podnikatelům překonat krizi a složitou ekonomickou situaci způsobenou koronavirovou pandemií.

V oblíbeném obchodě na rohu zaplatíte stokorunu za snídani, pečivo, nebo třeba u kadeřníka. Z peněženky ale vytáhnete jen půlku. Druhou polovinu za vás zaplatí město prostřednictvím Correntu – lokálních „peněz”, které fungují jako slevová poukázka.

Myšlenka correntu a projektu Corrency vznikla jako nástroj pro rozhýbání a podporu místní ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Prošla hackathonem Hack the Crisis pořádaným Ministerstvem průmyslu a obchodu a agenturou CzechInvest, kde se koncept dál rozvíjel.

Princip correntu je jednoduchý. Město nebo městská část chce podpořit své místní podnikatele a rozdá svým obyvatelům právě correnty. Poskytne tak finanční podporu obyvatelům i místním obchodům a službám.

Lidé tyto virtuální “peníze” utratí v souladu s nastavenou omezenou směnitelností. Mohou za ně například nakupovat u vybraných obchodníků nebo zaplatit za předem určené výrobky či služby. A navíc třeba jen do měsíce, nebo v jiném časovém intervalu, aby se ekonomika ve městě skutečně začala hýbat.

„Díky tomu dojde k povzbuzení lokální ekonomiky. Lidé dostanou finanční injekci. Za correnty si mohou koupit produkty a služby, které místní samospráva definuje. Od potravin, přes opravu bot, po vstupenky na koncert nebo do bazénu. Nebudou moci tyto dávky spořit, ale v daném časovém období je do ekonomiky vrátí,“ vysvětluje zakladatel projektu Corrency Pepe Rafaj.

Jeden corrent odpovídá jedné koruně

Corrency povzbudí lokální ekonomiku, nastartuje se zmražený obchod a podpoří zaměstnanost. Tyto „digitální peníze“ budou mít stejnou hodnotu jako česká koruna – jeden corrent odpovídá jedné koruně. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Koruna je ze zákona všeobecným ekvivalentem směny. Z toho vyplývá, že ji všichni obchodníci v Česku musí přijímat. Corrent všeobecné platidlo není, je to fakticky slevová poukázka v kurzu jedna ku jedné. Určený okruh obchodníků ji může přijímat za stanovené produkty v omezeném čase.

Jak to bude vypadat v praxi? „Ukažme si to na příkladu. Při nákupu u obchodníka v hodnotě 100 korun se při platbě identifikujete občanským průkazem a dostanete řekněme 50procentní slevu. Obchodníkovi tedy zaplatíte polovinu ceny. Druhá polovina, odpovídající correntům, přijde v korunách na účet obchodníka od systému Corrency,“ popisuje Rafaj.

Podpora CzechInvestu, Visy, IBM i Ministerstva vnitra
Projekt Corrency vybrala porota hackathonu Hack the Crisis mezi nejlepší projekty, které mají zásadní potenciál řešit aktuální problémy spojené s koronavirovou krizí.

Záštitu Corrency udělila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářská komora ČR a odbor Hlavního architekta eGovernmentu Ministerstva vnitra České republiky. Projekt podporuje také Česká pošta. Probíhají jednání o spolupráci a podpoře společností IBM a Visa. Zároveň probíhají jednání s Magistrátem hlavního města Prahy, Prahou 3 a Prahou 7 o tom, že by projekt otestovali v pilotním provozu. V případě, že se osvědčí, zvažují Corrency integrovat do stávajících struktur sociálních a jiných podpor obyvatel.

Myšlenka lokální měny se může zdát na první dojem odvážná. Ale kdokoli, komu jsem dopodrobna vysvětlil, jak Corrency funguje a jaké může mít benefity, se okamžitě pro myšlenku nadchl a chtěl se zapojit. Potenciálně může pomoci řešit dopady ekonomických krizí i v jiných zemích,” uzavírá Rafaj.

Zdroj: www.corrency.org, www.corrency.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *