Praha Žije Hudbou už ve čtvrtek rozezní pražské ulice a náměstí

Praha se zvolna probírá ke kulturnímu životu. Od 25. do 27. června k tomu mezi prvními výrazně přispěje pouliční festival s příznačným názvem Praha Žije Hudbou. Již popáté rozezní pod širým nebem v malých pouličních stanech i na chodnících kolem buskerů na tři desítky míst v centru Prahy, ale i v dalších městských částech.

Už ve čtvrtek se v ulicích objeví například kapely Zrní, Braagas nebo Megaphone, ale také sóloví Kittchen nebo Mucha. Páteční program zaujme mimo jiné díky Adrianu T. Bellovi, Lence Dusilové a kapelám Tygroo, Circus Brothers nebo CCTV Allstars. V sobotu vyvrcholí program s Bennewitzovým kvartetem, akustickým setem Houpacích koní, Davidem Krausem a jeho Gipsy Brothers a řadou dalších.

Do třídenního programu festivalu Praha Žije Hudbou se celkem zapojí na 150 účinkujících z nichž budou plné dvě třetiny buskerů. „Občas prostě není špatné skončit na ulici,“ říká s úsměvem jeden ze zakladatelů festivalu Jan Gregar a dodává: „Jsme rádi, že se nám daří již pátým rokem ukázat, jaký pozitivní přínos přináší Praze hudba ve veřejném prostoru. Život městských komunit letos prošel velkou zkouškou a hudba nabízí potěšení i pomoc všem.“ Se známými umělci, kteří vesměs na ulici jindy nehrají, ale i začínajícími muzikanty,se bude možné setkat během tří dnů a užít si jejich vystoupení na Můstku, na Jungmannově náměstí, za Mariánským sloupem na Staroměstském náměstí, uprostřed ulice Na Příkopě nebo před kavárnou Mlýnská na Kampě. Hudba se rozezní v Dejvicích u kaváren Šesťák a Záhorský i v pražské kulturní tramvaji a na celé řadě dalších míst. Ve čtvrtek a pátek začíná program ve 14.00 a v sobotu na vybraných místech již ve 12.00 a potrvá až do večerních hodin.

Festival Praha Žije Hudbou vstoupí v sobotu z pražských ulic i do on-line prostoru. Několikahodinový blok vysílaný on-line věnuje dalším pražským festivalům, které postihla koronavirová krize a nemohly se letos na jaře uskutečnit. Festivaly Pražské jaro, Khamoro, United Islands, Mladí ladí jazz a Žižkovská noc tak ovlivní i dramaturgii sobotního programu. Vystoupí Houpací koně, Bennewitzovo kvarteto, David Kraus & Gipsy Brothers, Zrní nebo Ochepovsky Project. Zástupci těchto festivalů se společně zúčastní závěrečné panelové diskuse věnované současné situaci hudebních akcí i postavení kultury ve společnosti. „Festival Praha Žije Hudbou jsme zakládali s heslem ‘Umění patří do ulic’. Letos k němu přidáváme ‘umění patří do našich životů’ a na jeho podporu musíme udělat maximum,“ uzavírá za pořadatele festivalu Jan Gregar.

Festival Praha Žije Hudbou vznikl jako reakce na omezující prostředí kvalitní umělecké pouliční produkce v ulicích Prahy. Toto téma je i po čtyřech letech konání festivalu stále aktuální. Na konci loňského roku pořadatelé festivalu iniciovali kulaté stoly se zástupci všech zainteresovaných stran včele s magistrátem hl. m. Prahy, městskými částmi Praha 1 a Praha 2, Dopravními podniky hl. m. Prahy, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy i zástupci buskingu. Společně hledají konstruktivní řešení pro problematické rozměry buskingu v rámci stávající legislativy.

Pořadatelem festivalu Praha Žije Hudbou je Nerudný fest.cz, který stojí, mimo jiné za mezinárodním festivalem Mladí ladí jazz, Student Festem, Festivalem svobody a dalšími projekty.

Za podpory: hl. m. Praha
Hlavní partner: Sev.en Energy
Hlavní mediální partner: Český rozhlas Vltava
Speciální partner festivalu: PRE
Speciální partner streamu: OD Kotva
Partner na zážitky: BigZoom
Partner programu na P7 a P8: Pražská teplárenská
Partneři: Kytary.cz, Rent a Tent, Biofilms, MČ P1, MČ P6
Mediální partner: Radio 1

Pod záštitou: MgA. Hany Třeštíkové, Radní pro kulturu hl. m. Prahy a Mgr. Jan Chabr, Radní pro oblast správy majetku hl. m. Prahy, Starosta Prahy 1, Ing. Petr Hejma.

Praha Žije Hudbou je součástí iniciativy Take a Stand
Pořádá Nerudný fest.cz

Veškerý program je zdarma, posluchači mohou muzikanty odměnit dobrovolnými příspěvky do klobouku. Celý festival probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Více informací na www.prahazijehudbou.cz. Závěrečný on-line program bude vysílán na sociálních sítích festivalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.