Léto jedna báseň v Máchově kraji

Na túry po horách vás moc neužije, ale u vody se vám taky pořád ležet nechce? Nebo jeden z rodiny chce to, a druhý tamto? Vyrazte letos na dovolenou do Máchova kraje! Ten je totiž něco jako chytrá horákyně.

Nabízí atraktivní koupání u legendárního Máchova jezera, k tomu síť více i méně náročných cyklostezek, pěší trasy lehce zvlněnou krajinou a také spoustu romantických míst, jako je Bezděz, hrad Houska nebo Peklo, údolí se skalními světničkami. Navíc si tu přijdou na své i děti, s nimiž se můžete vydat do Muzea Čtyřlístku v Doksech či na Stezku hastrmanů v Brništi. Zkrátka léto jedna báseň – a to pro všechny členy rodiny!

Ralsko

Pokud patříte ke „kochacím“ cyklistům či „in-linistům“, pak si zamilujete zdejší cyklostezky, které zvládnete i s průměrnou fyzičkou. Zkuste třeba bývalou vojenskou oblast Ralsko s hustou sítí cyklostezek, představující pro cyklisty dokonalý ráj. Najdete tu i letiště Hradčany, kde se natáčely filmy Tmavomodrý svět s Ondřejem Vetchým nebo Stalingrad. Náročnější sportovci pak ocení Zelenou cyklomagistrálu s celkovou délkou 85 km.

Máchovo jezero

Letos k „Mácháči“ místo Chorvatska
Ke koupání i vodním sportům láká romantické Máchovo jezero, které se stalo předobrazem skladby Máj Karla Hynka Máchy. Zdejší písečné pláže lemované borovicemi připomínají dovolenou v Chorvatsku. Atmosféru přímořského letoviska podtrhují i výletní lodě. Ty vás vezmou na okružní plavbu po celém jezeře. Půjčit si tu můžete i šlapadla, oblíbené paddleboardy či elektrolodě nebo tu je k dispozici i aquapark. Ubytování téměř u pláže nabízí hned několik kempů, kde si můžete pronajmout chatku, apartmán anebo si tu za poplatek postavit vlastní stan. V okolí se nachází i řada hotelů s wellness procedurami a dalšími službami s veškerým komfortem.

Muzeum Čtyřlístku najdete v areálu Zámku Doksy

S dětmi za Fifinkou a hastrmany…
Jestli chcete program pro děti, který bude bavit i vás, pak určitě nevynechejte Muzeum Čtyřlístku, jediné komiksové muzeum v České republice. Fifinku, Pinďu a další postavy legendární čtyřlístkové party tu najdete v životní velikosti. Můžete si zaboxovat v Bobíkově tělocvičně, podívat se na pohádku a k tomu se dozvíte, jak se takový komiks tvoří. To vše v areálu Zámku Doksy. Určitě navštivte i samotný zámek. Nový historický prohlídkový okruh je plný interaktivních prvků a dětem se bude líbit i Labyrint strašidelných pohádek.

Bezděz

Na rodinný výlet je také ideální prohlídka Bezdězu nebo hradu Houska, kde se údajně ukrývá brána do samotného pekla. Pokud máte hodně malé děti, vezměte je na pohodovou procházku do Brniště na Stezku hastrmanů, kde se můžou vyřádit na minihřištích a kde to hravě zvládnete i s „golfáčem“. Další skvělé místo na rodinný výlet pak najdete v Pekle u České Lípy, což je malebné údolí se skalnatými vesničkami. Spoustu zábavy nabízí i sportovní areál ve Vrchbělé s dětskými hřišti, miniaturami a minizoo.

Nově zrekonstruovaný Zámek Doksy

Více informací o Muzeu Čtyřlístku na www.muzeumctyrlistek.cz.
Více o prohlídce na Zámku Doksy najdete zde www.zamekdoksy.cz.

Sochy ve skalách v Brništi

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.