Odborník radí: Jak rychle se vám vrátí investice do nových oken?

Okna, která jsou dnes na trhu, nelze vůbec srovnávat s těmi, která se prodávala před dvaceti a více lety. Ta dnešní mají zcela jiné parametry, zejména tepelněizolační vlastnosti. Vyrábějí se z nejrůznějších materiálů – hliník, dřevo, PVC – s různým typem zasklení a nabízejí širokou variabilitu rozměrů tvarů i barev. Není snadné si vybrat. Určitě tedy budete nejprve hledat informace, srovnávat a počítat.

Zaměřili jsme se na plastová okna a zkusili jsme propočítat, kolik stojí nová okna ve třípokojovém bytě, dvoupatrovém řadovém domě a rodinném domku typu bungalov. Za jak dlouho se tedy investice do nových oken vrátí na úsporách za vytápění?

Přesvědčte se sami
Moderní plastová okna se dnes montují jako náhrada za špaletová, paneláková nebo zastaralé modely plastových, dřevěných a hliníkových oken z období před 25 lety. Ve všech případech lze velmi přesně určit, o kolik díky dnešním moderním oknům klesnou tepelné úniky. Jaká je však výše úspor? To zajímá asi každého. Můžete si ji vypočítat sami, a to prostřednictvím speciálního Kalkulátoru úspor pro plastová okna, který najdete na webových stránkách firmy Deceuninck.

Do kalkulátoru jednoduše zadáte typ domu či bytu, v němž žijete, plochu oken, typ současných oken a způsob vytápění budovy. Když si pak vyberete některý z okenních systémů a typ zasklení, objeví se graf, ze kterého zjistíte, kdy se vám investice vrátí a jakých úspor díky novým plastovým oknům dosáhnete v horizontu 5, 10, ale i 50 let. Výsledky zahrnují také snížení emisí CO2, tj. jaký pozitivní dopad na přírodu má vaše rozhodnutí.

Tři modelové případy
Abyste si dokázali lépe představit, jak Kalkulátor úspor Deceuninck funguje, zpracovali jsme pro vás tři běžné situace, a to ve spolupráci s firmou Samat z Jiřetína pod Jedlovou, která dodává jak hliníková, tak plastová okna v regionu Prahy, středních a severních Čech.

Firma připravila nabídku zahrnující demontáž a ekologickou likvidaci starých otvorových výplní, zaměření nových, výrobu oken a dveří včetně zasklení a kování a jejich odbornou instalaci. Ceny jsou včetně DPH.

Třípokojový byt v bytovém domě
Když se v třípokojovém bytě s celkovou plochou oken 11,74 m2 vymění původní dřevěná špaletová okna za plastová okna s PVC profily Prestige a dvojsklem, zaplatíte 55 914 Kč. Topíte-li plynem, z grafu zjistíte, že se vám tato investice vrátí za zhruba 8 let. Za 10 let úspora za energie přesáhne 70 000 Kč.

Malý jednopatrový dům (bungalov)
Dalším modelovým příkladem je malý bungalov s plochou oken 16,34 m2 (vchodové dveře, dvoje balkonové dveře, 3× okno), který je temperován elektřinou prostřednictvím podlahového topení. Před rekonstrukcí byl vybaven okny z PVC vyrobenými před rokem 2000. Po jejich výměně za designová okna s extrémně štíhlými PVC profily Elegant a trojsklem, za které byste zaplatili 85 333 Kč, by úspora energie za vytápění za 10 let činila 103 430 Kč. Návratnost investice je tedy něco málo přes 8 let.

Mezonetová bytová jednotka v řadovce
A posledním příkladem je mezonetový byt v řadovce s plochou oken cca 19,4 m2, kde vyměňujeme původní dřevěná okna s dvojsklem. Řadovka má také plynové vytápění. Zvolíme pro ni špičkové PVC profily Eforte s trojsklem (vchodové dveře, sestava balkonových dveří a dvoudílného okna, 2 jednodílná a 1 dvoudílné okno), které bez problémů splňují i normy pro stavby v pasivním standardu. Kompletní výměna oken bude stát 106 493 Kč a investice se nám vrátí za necelých 15 let.

Životnost dnešních plastových oken se odhaduje minimálně na 30, ale spíše 50 let. Investice do nich se vám ale vrátí během první třetiny jejich životnosti, což je ze všech materiálů okenních profilů nejpříznivější poměr. „Kromě úspor za energie mají nová okna pro zákazníka bezesporu i další benefity: okna jsou pěkná na pohled, nová, dají se snadno otevřít a udržovat, už od nich netáhne chlad,“ vyjmenovává Ing. Tomáš Dvořák ze společnosti Samat z Jiřetína pod Jedlovou. Některé dnešní PVC profily navíc už svým designem dokážou konkurovat oknům hliníkovým a využitím recyklovaného PVC zase, alespoň částečně, udržitelnosti těch dřevěných.

Zdroj a foto: Deceuninck

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.