Sexuální život Čechů koronavirus příliš neovlivnil. Více experimentovali mladí, starší lidé omezili líbání

Pandemie koronaviru se na milostném životě Čechů nikterak výrazně neprojevila. Ačkoliv si skoro třetina lidí pochvalovala, že během nouzového stavu trávila s partnerem více času, sexuální život se pro 81 procent Čechů a Češek nijak nezměnil. Více experimentů a nové sexuální pomůcky zkoušeli zejména mladí od 18 do 25 let, lidé od 54 do 65 let naopak nejvíce ze všech věkových kategorií z preventivních důvodů omezili líbání. Vyplývá to z nového průzkumu, který si nechal zpracovat sexshop Ruzovyslon.cz na vzorku více než tisícovky lidí.

Když u nás v březnu propukla pandemie koronaviru a začala sílit karanténní opatření, zahlásily tuzemské e-shopy s erotickými pomůckami silný nárůst prodejů. Zájem o produkty sexshopů přitom už od ledna sílil i v jiných světových zemích zasažených pandemií COVID-19. Rekordní prodeje společně s nárůstem volného času lidí omezených bezpečnostními opatřeními tak nahrávaly dojmu, že pandemie přidala lidem chuti na sex. Nedávný zahraniční průzkum online nákupní platformy OnBuy ovšem ukázal, že zhruba u poloviny partnerů v posledních měsících četnost milování poklesla a snížila se i kvalita sexu. Za příčinu odborníci označili zejména stres spojený s pandemickou situací.

Pandemie sexuální život Čechů výrazně neovlivnila
Oproti některým jiným evropským i světovým zemím ovšem Česko zažilo relativně klidný průběh koronavirové pandemie. Jak na tom tedy byli se sexem během nouzového stavu konkrétně Češi a Češky? Podle nového reprezentativního průzkumu, který realizovala agentura IPSOS pro sexshop Růžový slon, provedeného asi na tisícovce respondentů ve věku 18 až 65 let se náš sexuální život během pandemie příliš nezměnil – za stejný jako před ní jej označilo asi 81 procent lidí. Ze zbylých ovšem mírně převažovali ti, u nichž došlo ke zhoršení: horší sex zažilo necelých 12 procent lidí oproti 7 procentům, kteří zaznamenali zlepšení. Výrazně se nezvýšila ani frekvence sexu, asi 78 procent lidí se milovalo stejně často, jako před koronavirem, něco přes 13 procent méně často a asi 8 procent přiznalo četnější sex.

Milostný život se nejvíc zhoršil u mladých mužů
„S ohledem na věkovou kategorii zhoršení sexuálního života nejčastěji hlásili lidé od 18 do 26 let, a to ve skoro 15 procentech případů. Hůře než ženy na tom přitom v této skupině byli muži, u nichž lze pozorovat vůbec nejvýznamnější zhoršení spokojenosti se sexuálním životem napříč všemi věkovými a genderovými skupinami respondentů. Zlepšení pak nejčastěji nastalo u věkové kategorie 27 až 35 let – v téměř 12 procentech případů,“ komentuje výsledky průzkumu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. Zároveň dodává, že zhoršení spokojenosti s milostným životem u mužů od 18 do 26 let může souviset s tím, že tato skupina vykazuje nejvyšší četnost žádných či nevážných vztahů – více než 40 % mužů od 18 do 26 let uvedlo, že v době pandemie neměli stálého partnera, oproti 20 % u stejně starých žen.

Mladí lidé více experimentovali a kupovali erotické pomůcky
U většiny lidí, konkrétně u 83 procent, nedošlo během pandemie ke změně ani u oblíbené masturbace. Každý zhruba desátý respondent pak konstatoval méně masturbace, asi 7 procent lidí více. Nejčastěji se frekvence masturbace zvýšila u nejmladší kategorie do 26 let, kde byl zaznamenán výrazný nárůst masturbace opět u mladých mužů. Přibližně 27 % z této skupiny potvrdilo, že masturbovalo častěji. Četnější masturbaci pak uvedlo asi 35 % mužů od 18 do 26 let, kteří v době pandemie studovali nebo byli nezaměstnaní. „Mladí lidé od 18 do 26 let rovněž ze všech věkových kategorií vůbec nejčastěji přiznali, že během pandemie začali v sexu více experimentovat, stejně tak nejčastěji sáhli po nových erotických pomůckách a mnoho se jich také milovalo v jinou denní dobu než obvykle,“ říká Adam Durčák.

Přestože odborníci během pandemie doporučovali z bezpečnostních důvodů omezit líbání a upřednostnit takové sexuální polohy, u nichž by tváře partnerů nebyly příliš blízko u sebe, drtivá většina lidí na tyto rady nedbala: líbat se přestalo jen asi 1 procento partnerů a sexuální polohy změnilo jen 0,6 procent lidí. K omezení líbání přistoupili ze všech věkových skupin nejčastěji lidé ve věku od 54 do 65 let, a to ve zhruba 2 procentech případů. Průzkum rovněž ukázal, že lidem ve většině případů karanténa co do vztahu s partnerem vyhovovala, necelá třetina lidí si pochvalovala více společně stráveného času.

Tabulka 1: Jaký byl váš sexuální život během pandemie v porovnání s dobou před ní?

Stejný 81 %
Horší 12 %
Lepší 7 %

n = 1011

Tabulka 2: Jaká u vás byla frekvence sexu během pandemie?

Stejná jako předtím 62 %
Nižší – méně sexu 13,5 %
Vyšší – více sexu 8 %
Žádný sex před pandemií ani během ní 16,5 %

n = 1011

Tabulka 3: Změnilo se u vás během pandemie něco v oblasti masturbace?

Nezměnilo 83 %
Méně masturbace 10 %
Více masturbace 7 %

n = 1011

Tabulka 4: Změnily se během pandemie vaše sexuální návyky?

Nezměnily

 

71 %
Ano, změnily 12 %
Jiné nebo nevyplněno 17 %

n = 1011

Tabulka 5: K jakým změnám sexuálních návyků během karantény došlo?

Vzorek 18–26 let 27–35 let 36–44 let 45–53 let 54–65 let
Nezměnily

 

71 % 60 % 73 % 75 % 77 % 70 %
Milování v jinou dobu 5 % 4 % 5 % 7 % 4 % 4 %
Nové erotické pomůcky 2 % 4 % 3% 2 % 2 % 1 %
Více experimentování 3 % 8 % 5 % 2 % 2 % 0,4 %
Přestali jsme se líbat 1 % 1 % 1 % 0,5 % 0,6 % 2 %
Jiné sexuální polohy kvůli prevenci nákazy 1 % 0 % 1 % 1 % 0 % 0,4 %
Jiné nebo nevyplněno 17 % 23 % 11 % 13 % 15 % 22 %

n = 1011

Tabulka 6: Vyhovovala vám karanténa ve vztahu k partnerovi?

Vyhovovala 68 %
Nevyhovovala 14 %
Neměl/a jsem během pandemie stálého partnera/partnerku 18 %

n = 1011

Tabulka 7: Kolik jste během karantény s partnerem trávili společného času?

Více 38 %
Stejně jako předtím 37 %
Méně 7 %
Neměl/a jsem během pandemie stálého partnera/partnerku 18 %

n = 1011

*Z důvodu zaokrouhlení se součty procent v tabulkách mohou lehce vychylovat od hodnoty 100.

*Reprezentativni průzkum provedl IPSOS, data zpracována analytickým týmem e-shopu Růžový slon a firmou IPSOS.

Zdroj: Sexshop Ruzovyslon.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *