Bezpečné léto na kole

Letošní turistická sezóna bude pravděpodobně mít pro mnohé jiný charakter, než na který jsme byli za poslední roky zvyklí. Cestování po Evropě je sice už víceméně umožněno, ale i tak se mnoho lidí rozhodlo o letošní letní dovolené poznat krásy tuzemska. Populární formou, jak stihnout objevit více zákoutí naší krajiny je jízda na kole. Při té by však cykloturisté neměli zapomínat na bezpečnost, která je při rekreační cyklistice často opomíjena.

Povinnost nosit helmu platí už mnoho let pro děti do 18 let. Pro většinu lidí je nošení helmy samozřejmostí i v dospělosti, ale stále se ještě najdou tací, kteří helmu odmítají. Součást výbavy, která je však opomíjena poměrně často jsou světla. Jízdní kolo patří mezi dopravní prostředky, a proto se i na něj stahují určitá pravidla a povinná výbava. Ty mají svá specifika i za snížené viditelnosti. Helmu a odrazky dnes má na kole v zásadě každý. Mnoho cyklistů však i při snížené viditelnosti spoléhá na vlastní zrak. Nedochází jim ale, že svítilny neslouží jen jim, aby viděli na cestu. Důležité jsou i pro ostatní osoby a dopravní prostředky pohybující se po stejné komunikaci.

Při snížené viditelnosti do povinné výbavy jízdního kola patří také:

  • přední seřízené bílé světlo (lze nahradit bílou blikačkou)
  • zadní seřízené červené světlo (světlo je možné kombinovat s červenou odrazkou a v případě dobré viditelnosti je možné světlo nahradit červenou blikačkou)
  • zdroj energie, který je schopen dodávat světlům energii na svícení po dobu alespoň hodinu a půl (kapacitní baterie či dynamo)

Pokud jste se právě přistihli, že právě přední a zadní světla na svém kole nemáte, doporučujeme si je obratem pořídit. Investice do nich se vám mnohonásobně vrátí ve formě bezpečnosti i komfortu.

Nejčastější přední cyklosvítilny jsou vytvořené pro uchycení na řídítka. Například přední cyklosvítilna Sencor SLL 92 má výkon 3 W ( 120 lm) a svítí LED technologií. Vestavěná baterie o kapacitě 1200mAh vydrží při plném svícení dvě hodiny. Díky odolnosti IPX4 je vhodná i do pořádného deště a pořídíte ji za pouhých 229 Kč.

Dražší variantou může být odolnější celohliníková LED svítilna na kolo Sencor SLL 98. Ta s kapacitou baterie 850mAh vydrží na jedno nabití plně svítit 2 hodin v kuse. Má vyšší stupeň krytí proti vodě IP65 a na vaší cestě dosvítí intenzitou 400 lm. Pořídíte ji za 449 Kč.

Abyste byli správně vidět i zezadu pro předjíždějící auta a cyklisty, měli byste mít také zadní, červené světlo. Sencor jej s označením SLL 94 nabízí za 229 Kč. LED diody mají světelný výkon 1 W a na vestavěnou baterii vydrží svítit 2 hodiny provozu. Dobíjí se standardní Micro USB nabíječkou. Má 6 různých módů svícení a jednoduše mezi nimi přepnete dvojklikem. Na sedlovku kola svítilnu ve vteřině uchytíte jednoduchým mechanismem.

Kdo by chtěl být ještě opatrnější, může sáhnout po větší červené svítilně Sencor SLL 95. S dostačujícím výkonem 1 W ale větším počtem svítivých červených LED diod tak budete ještě viditelnější. Vestavěná baterie s kapacitou 500mAh stačí opět na 2 hodiny provozu a nabíjet lze také přes Micro USB. Samozřejmostí je i odolnosti IPX4 proti dešti.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.