Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Čekací lhůty na IVF jsou „díky“ pandemii kratší. Počet zahraničních zájemců kvůli cestovním omezením klesl o téměř 70 procent.

Pandemie koronaviru a s ní související omezení přeshraničního pohybu neovlivní tento rok jen turistický ruch. Už nyní je zřejmé, že do České republiky, která patří v oblasti asistované reprodukce k absolutní světové špičce, bude v nejbližších měsících přicházet i výrazně méně zahraničních pacientů vyhledávajících právě služby českých specialistů na léčbu neplodnosti.

Důvodů, které páry ze zahraničí přivádějí do České republiky, je hned několik a liší se v závislosti na zemi původu. V některých případech jsou to legislativní omezení pro vybrané typy léčby, jinde delší čekací doby či specifika dárcovských programů. Důležitou roli ve prospěch Česka sehrává i poměr ceny a kvality poskytovaných zdravotnických služeb. Na čem však při rozhodování záleží nejvíc, je právě úspěšnost léčby. „Podle dostupných statistik se úspěšnost léčby z jednoho odběru vajíček ve Velké Británii pohybuje na úrovni 32,5 %. Pro porovnání, na naší klinice dosahujeme dlouhodobě úspěšnosti 84 %. A navíc pokud se ukáže, že počet vajíček je u pacientky příliš nízký nebo nemají dostatečnou kvalitu, jedinou možností bývají darovaná vajíčka. I v tomto směru je Česká republika na špici, máme dostatek dárkyň v mladém věku, což rapidně zvyšuje šanci na úspěšnost léčby. Oproti tomu ve Spojeném království jsou dlouhé čekací lhůty i proto, že vajíčka zajišťují ze zahraničí,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka IVF CUBE v Praze.

Klinika IVF CUBE patří k zařízením, která jsou ve velké míře vyhledávaná právě zahraničními klientkami. „V běžném roce představují terapie absolvované páry ze zahraničí přibližně 60 % všech terapií, nejčastěji nás vyhledávají zájemci z Německa, Velké Británie a Irska, Nizozemska nebo skandinávských států,“ říká MUDr. Višňová. I z tohoto důvodu přísná protipandemická opatření klinika „pocítila“ hned a od uzavření hranic počet zahraničních klientů klesl na nulu. „Od května postupně začaly přicházet první pacientky ze zahraničí, především ty, které mohly přicestovat autem a vrátit se do 24 hodiny zpět. Jejich počty postupně s uvolňováním pravidel stoupají, stále je to však i nyní v polovině roku maximálně polovina z původního množství,“ doplňuje lékařka.

Situace na druhé straně pomáhá českým párům. Čekací doby, které se předtím pohybovaly v rozmezí dvou až tří měsíců, se zkrátily na průměrné dva až tři týdny. Navíc koronakrize mnohým z nich zkomplikovala plány. „Odložení plánované léčby dostalo do časové tísně především ženy blížící se k věkové hranici 39 let, po jejímž dosažení už není možné hradit cyklus asistované reprodukce z veřejného pojištění. Proto určitě zejména ony možnost brzkého zahájení terapie přivítají,“ dodává lékařka.

Také v současnosti všechny úkony na klinice IVF Cube probíhají za zpřísněných hygienicko-epidemiologických opatření. Ženám s plánovanou terapií se doporučuje absolvovat test na přímou přítomnost koronaviru stěrem z nosohltanu ještě před zahájením hormonální stimulace vaječníků. Před samotným odběrem anebo transferem embryí, které probíhají na operačním sále, je tento test už povinný. Test je možné absolvovat přímo na klinice, jež funguje jako oficiální odběrové místo. V případě pozitivního výsledku může dojít k přerušení nebo odložení léčby. Stejně tak pravidelné testy na koronavirus absolvují zaměstnanci kliniky.

Zdroj a foto: IVF Cube

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *