Kulturně ozdravná kúra v Mariánských Lázních začíná za pár dní

První červencový víkend se znovu probudí k životu Kolonáda Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních. Místní spolek Švihák tu po menších úpravách jejího levého křídla pořádá letní Kulturně ozdravnou kúru (KOK). Festival se bude konat celé léto a začíná už v pátek 3. července. Těšit se můžete na víkend nabitý hudbou, divadlem nebo debatami. Vystoupení místních umělců doplní úspěšná stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, investigativní reportér Janek Rubeš nebo architekt Adam Gebrian.

Levé křídlo Kolonády Ferdinandova pramene letos ožije díky energii členů a podporovatelů místního kulturního spolku Švihák, ale taky podpoře vlastníka objektu, společnosti Ensana Health Spa Hotels. Ta dala Švihákům prostory k dispozici za symbolických podmínek a podílela se i na zbudování vodovodu. Na další nutné opravy se Šviháci vrhli v půlce května svépomocí. Nejdůležitější byla obnova podlahy, kterou svým sponzorským darem v podobě materiálu významně podpořilo Podlahářství Slepička. Kromě podlahy se na Ferdinandce, jak Šviháci kolonádě říkají, provedly i menší nutné opravy interiéru tak, aby byl připravený na kulturní provoz. Na ten spolek úspěšně vybírá peníze díky podpoře místních obyvatel a fanoušků v crowdfundingové kampani Hithit.

O prvním červencovém víkendu vystoupí na Ferdinandce hvězda současné stand-up comedy Adéla Elbel. Její show si můžete užít v pátek i v sobotu, kdy bude moderovat speciální Slam poetry contest za účasti těch nejlepších českých slamerů. Projekt Honest Guide představí v sobotu 4. července jeho spoluautor, investigativní reportér a moderátor Janek Rubeš. Společně s architektem Adamem Gebrianem pak budou v neděli dopoledne debatovat s obyvateli Mariánek o kladech a záporech veřejného prostoru v jejich městě. V neděli odpoledne proběhne mediální diskuse s názvem Kdo je tady novinář, kterou povede Robert Břešťan, šéfredaktor zpravodajského serveru Hlídacípes.org.

Hudební program prvního kulturně ozdravného víkendu na Ferdinandce zahájí páteční koncert The Wild Roots z Lázní Kynžvart, v sobotu a v neděli pak vystoupí loketští Cajk nebo Jazz Cakes z Mariánských Lázní. Hudební víkend vyvrcholí v neděli koncertem křehkého písničkáře s duší rockera, Davida Pomahače.

Pro děti i jejich rodiče připravili Šviháci dvě divadelní představení Kulturně okrašlovacího spolku z Plané a animační workshop plzeňské Animánie. Zahájení kulturně ozdravné kúry doplní výstava kreseb absolventky místního gymmnázia Anny Monsportové.

Nabité bude ale na Kolonádě Ferdinandova pramene letos celé léto. Můžete zajít na pravidelné letní filmové projekce ve spolupráci s Marienbad Film Festival, na PechaKucha Night vol. 23 pod širým nebem a nebo vyrazit na první ročník festivalu Moody Moon Noise. Ten vznikl jako produkční prvotina spolupráce spolku Švihák a hudebního magazínu Full Moon.

PROGRAM:
PÁTEK 3. ČERVENCE
17.00 – Raketa letí do světa (dětské divadlo)
Pouliční představení Kulturně okrašlovacího spolku z Plané u Mar. Lázní používá klasické prostředky pouličního divadla. Kosáci se vydávají se svojí raketou objevovat vzdálený svět, ale přistanou tam, kde na ně čekají.

19.00 – Adéla Elbel (stand up show)
Adéla Elbel je stand-up komička a moderátorka, kterou neformoval Marek Eben, ale spíš Slávek Boura. Zabývá se životem v popkulturním odkazu s přesahem do filozofie citátů moudrých lidí. Je nesmlouvavě kritická, ale díky své lásce k proseccu je taky někdy fajn.

20.00 – The Wild roots (koncert)
Tříčlenná kapela z Lázní Kynžvart propojuje prvky grunge, blues, rock’n’rollu i hardrocku. The Wild roots se vyznačují tvrdými kytarovými melodiemi, inspirovanými divokou přírodou, drsným zvukem, jednoduše zpracovanými basovými linkami a třemi výraznými vokály bubeníka Adama “Krakena” Virta, kytaristy Johnnyho Šišky a baskytaristky Alice Tyrychtrové.

22.00 – afterparty BPM free ride crew (DJs)
Crew hudebních nadšenců původem z Mariánských Lázní pořádá od roku 2007 multižánrové mejdany pod hlavičkou BPM. Později přidali i malý soundsystem, se kterým obráží bary, kluby i louky v ČR. Těšte se na blues, hiphop, funk, breakbeat and hits :).

SOBOTA 4. ČERVENCE
10.00 – Snídaně v trávě
Pojďme se spolu nasnídat. Přineste na tradiční švihácký dýchánek něco dobrého a ochutnejte, co připraví ostatní.

11.00 – Animánie (workshop animace pro děti)
Plzeňský spolek Animánie se už patnáct let věnuje filmové výchově a hlavně animované tvorbě pro děti a mládež. Pokud i Ty chceš poznat kouzelné taje animace a vytvořit si vlastní krátký film, přijď se podívat na Ferdinandku a společně s lektory animuj – tedy oživuj neživé!

15.00 – Všechno, co chtěli turisté vědět o Praze, ale báli se zeptat (prezentace, Janek Rubeš)
Reportér a spoluautor Honest Guide Janek Rubeš představí úspěšný projekt, který ukazuje bez servítků turistické nástrahy hlavního města a přináší tipy, které v běžném průvodci nikdy nenajdete.

16.00 – Adéla Elbel (stand up show)
Adéla Elbel je stand-up komička a moderátorka, kterou neformoval Marek Eben, ale spíš Slávek Boura. Zabývá se životem v popkulturním odkazu s přesahem do filozofie citátů moudrých lidí. Je nesmlouvavě kritická, ale díky své lásce k proseccu je taky někdy fajn.

17.00 – Minikapela (koncert)
Nejmenší kapela na světě, která je vegan friendly. Čekejte comedy-death-folk, protože i s malými nástroji se dá zahrát velký kašpárek.

19.00 – Slam poetry s Adélou Elbel (slampoetry contest)
Těšte se na hodinu těch největších slamových hitů. Na Ferdinandku dorazí mistr ČR Dr. Filipitch a spolu s ním i finalisté MČR Švéd a Kravál123456. Slam poetry je nevídaná umělecká disciplína kombinující mluvené slovo a divadelní performance. Tentokrát poprvé a výjimečně se uskuteční za průvodního slova moderátorky a komičky Adély Elbel. Nenechte si to ujít!

20.30 – Cajk (koncert)
Cajk je čtyřčlenná kapela, jejíž základna je v Lokti. Hraje převážně autorskou tvorbu s českými texty a hledá inspiraci v blues, rocku, funku a soulu.

22.00 – afterparty
NEDĚLE 5. ČERVENCE

10.00 – Snídaně v trávě
Pojďme se spolu nasnídat. Přineste na tradiční švihácký dýchánek něco dobrého a ochutnejte, co připraví ostatní. Společně se lépe tráví :).

11.00 – Kulturně ozdravný Blešák
Ozdravte svoje almary, truhly a šuplíky a podělte se o svůj šatník s ostatními. Tradiční Blešák nesmí na Ferdě chybět. Pošlete dál, co už vám nesluší a vyberte si něco, co vaši skříň zase potěší.

11.00 – Mariánky očima Adama Gebriana a Janka Rubeše (debata)
Diskuse o kladech a záporech veřejného prostoru v Mariánských Lázní. O důležitých, méně důležitých a třeba i úplně nedůležitých aspektech, detailech. Diskuse mezi vámi, kteří zde žijete a město důvěrně znáte a mezi těmi, kteří zde v minulosti byli pouze párkrát. Konfrontace hluboké znalosti s tou povrchní. Co může taková konfrontace přinést? Přijďte se podívat.

13.00 – Choboťáci, velryba a darebáci (pohádka)
Představení pro děti od 4 let zpracované volně na motivy knížky Zahrada od Jiřího Trnky. Hrají: Gábina Berková a Vít Maštalíř z Kulturně okrašlovacího spolku Planá u Mar. Lázní.

15.00 – Jazz cakes (koncert)
Jazzové trio ve složení kontrabas, kytara a zpěv pochází z karlovarského kraje a nehraje pouze jazzové standardy. Jazz cakes rádi zabrousí i do jiných populárních žánrů, aby představili světové hity v neotřelých aranžích.

17.00 – Kdo je tady novinář a jak rozumět médiím (a jejich majitelům)? (debata)
Jak získat relevantní informace a neztratit se v mediální džungli? Proč je podstatné vědět, kdo vlastní česká média? Proč je klíčové mít v Česku nezávislá média veřejné služby? Přijďte debatovat s Robertem Břešťanem, šéfredaktorem zpravodajského serveru HlídacíPes.org.

20.00 – David Pomahač (koncert)
David Pomahač je křehký písničkář s duší rockera a něžný rocker v pozici písničkáře. Letos vydal nejosobnější album své hudební kariéry. Zpovídá se v něm ze svého každodenního hledání světla, aniž by měl jistotu, že vůbec někde nějaké je.

Všechny informace najdete na šviháckém webu nebo na facebooku Švihák a Kulturně ozdravná kúra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *