Srdce luhačovických lázní v novém!

Co by byly lázně bez kolonády? Ta luhačovická navíc nedávno prošla náročnou revitalizací, která uvedla tuto pozdně funkcionalistickou kulturní památku do původního stavu, a samý střed lázní tak znovu ožil, aby naplnil svou úlohu společenského centra s obchodní zónou i místem pro posezení u moderní gastronomie…

„Lázeňská kolonáda v Luhačovicích, která je dílem brněnského architekta Oskara Pořísky, byla po více jak rok trvající náročné rekonstrukci slavnostně otevřena vloni na podzim, takže celá řada hostů ji teď v letní sezoně vidí v novém kabátku úplně poprvé,“ uvádí MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a. s.

A co je nového? „Celková rekonstrukce objektu kolonády, který již byl v havarijním stavu, cílila především na maximální zachování původních prvků a pečlivé repliky,“ popisuje MUDr. Eduard Bláha revitalizaci a pokračuje: Objekt se tak vrátil ke své původní barevnosti a zachovány byly také materiály. Na podlaze je položena replika mozaikové dlažby, nad jejím ústředním motivem byl obnoven světlík, a celkovou rekonstrukcí prošlo také osvětlení – do stropních podhledů a čelní římsy celé kolonády se umístily repliky nedochovaných svítidel a novinkou, která vychází z původního architektonického záměru, je osvětlení na sloupech u bývalého pramene Amandka. Na tomto místě jsme pak také nechali vyvést nové veřejné pítko Vincentky, které se nachází v části, a které tak koresponduje s rovněž nově opravenou halou Vincentka.“ Celkově se totiž kolonádní komplex sestává ze tří vzájemně propojených objektů, a to haly Vincentka a Velké a Malé kolonády, které vyrostly na jižní straně lázeňského náměstí mezi roky 1947-1951, a které architekt Poříska navrhl tak, aby byly citlivě zapojené do okolní krajiny – prosklené kolonádní plochy, otevřená atria a střešní světlíky tak od počátku symbolizovaly vzdušnost a propojení s přírodou.

V rámci revitalizace byla obnovena ještě dvě atria, a veškerý komfort, na který jsou lázeňští hosté zvyklí, doplňují také zcela nové obchůdky na kolonádě – kromě Informačního centra je otevřena palačinkárna, vinotéka, obchůdky s čaji a kávou či s dárkovými předměty.

Zdroj a foto: www.lazneluhacovice.cz

Jeden myslel na “Srdce luhačovických lázní v novém!

  • 2.12.2020 (11:33)
    Trvalý odkaz

    Krásné! Podívali jsme se do Luhačovic na konci léta. Luhačovice jsou srdcovka. Největší překvapením byla malá kavárnička přímo na kolonádě. Menší tip na ubytování -https://vincentluhacovice.cz/cs

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.