V létě by noha měla dýchat aneb víte, jaká jsou pravidla pro letní obuv?

Léto je tady, a pokud si vzpomenete na to, jaké bylo počasí během posledních pár let, je jasné, že se budeme opět tzv. pařit od hlavy až po palce u nohou. Právě proto je nutné věnovat větší pozornost výběru správné letní obuvi, a to z více důvodů. Na jednu stranu je důležité, aby bota dýchala, přehnaně se nepotila, netlačila a nedřela, na druhou stranu by se v ní mělo chodit „bezpečně“ a měla by sloužit jen svému účelu. Na výlet po krásách řeckých památek, slovenských hor nebo zámků na Loiře si prostě nebudete brát žabky, ač jsou sebevzdušnější, protože nejspíš zakopnete o první schod či kořen a nohy se rychle unaví.

Možná vám to přijde jako nošení sov do Atén, ale schválně si vzpomeňte a podívejte se kolem sebe, kolik lidí se promenáduje normálně po ulici v naprosto volných vietnamkách a různých nazouvácích? Pravidla zdravého a zároveň pohodlného obouvání, která můžete i najít na webu pohodlipronohy.cz, celkem jasně definují, jak má vypadat bota, která je pohodlná a přitom zdravá a bezpečná. U letní obuvi jmenujme např. důležitý fakt, kterým je ohebnost v prstové části. Tuhá a nepoddajná obuv totiž zvyšuje únavu a zvyšuje potivost nohou, čímž narušuje pohodlí chůze a působí zdravotní problémy (pokles klenby, záněty Achillovy paty aj.)

Noha během dne mění objem
Dalším důležitým parametrem pro výběr letních bot je přizpůsobivost boty, zejména když ji musíte mít na noze delší dobu. Správně by se totiž obuv měla během dne měnit, podle daného účelu, jak potvrzuje odborník na zdravé obouvání Dominik Šprunk ze společnosti Santé: „Každá bota by měla splňovat určitý účel, který se týká nějaké aktivity. Během dne je proto vhodné měnit obuv dle účelovosti a ve chvíli, kdy je to možné a vhodné, pokud možno ulevit namáhaným nohám a chodidlům tím, že se přezujeme do otevřených pantoflů, nejlépe zdravotních. Noha lépe dýchá a tím dojde také k jejímu lepšímu prokrvení. Nohy totiž během dne i v závislosti na teplotě, námaze a prostředí mění svůj objem, a to třeba až o 20 procent“.

Přezky, sucháče a tkaničky
Při nákupu obuvi je tak důležité přemýšlet o jejím účelu a době nošení. S lodičkami nic neuděláte, ale jak vysvětluje Mgr. Martina Schrötterová z Ateliérů zdravého obouvání, u řady bot možnost volby je: “Při výběru bot doporučujeme vybírat zákazníkům takové boty, které umožňují pro celodenní nošení různé možnosti nastavení. Pokud třeba ráno vyrazíte na výlet v trekingových sandálech, je dobré, aby měly pevnou patu, pružnou podešev a různé upínací pásky, buď na suchý zip nebo přezku, abyste si je v průběhu dne, kdy noha více nateče, mohli povolit. Důležitý je i materiál, umělé kůže a plasty dýchání a zdraví nohy rozhodně nepomohou a navíc se rychleji ničí. Zdravá bota by měla být z pravé kůže nebo textilu, s tvarovanou stélkou pro podporu klenby z neklouzavého materiálu, a s ohebnou podešví.“

Dominik Šprunk pak ještě jednou zdůrazňuje účelovost boty a také určitou lidskou „lenost“ k přezouvání, která pak ale může paradoxně vést k mnohem větší námaze pro nohu: „Plážová obuv je vhodná na cestu od hotelu či slunečníku k moři, to je v pořádku, chráníte si nohu před horkými kameny a pískem, či poraněním. Ale jakmile si ji vezmete na procházku městem, už to vhodné není a v podstatě se mnohem víc nadřete, protože chodidlo stále hledá oporu a celkově není chůze v těchto botách tak jistá.“ I u plážové obuvi však můžete najít lepší a horší varianty, co se zdraví a pohodlí pro nohy týče, proto je lepší připravit se na dovolenou v kvalitním obchodě předem a nekupovat boty u stánkařů.

Léto už se nezadržitelně blíží, pravidla se rozvolňují a tak snad nebude brzy problém jít si vybrat do Ateliéru zdravého obouvání, lékárny či jiného obchodu se zdravou obuví nějaké tu pohodlné, prodyšné a kvalitní letní botky. Na procházky, k vodě, na dovolenou – pro dámy, pro pány i pro dámy, tady je letní nabídka české značky zdravého obouvání SANTÉ.

Zdroj a foto: Santé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.