Jak se vyhnout sexuálnímu obtěžování v online prostředí?

Sexuální obtěžování se v posledních letech nevyhýbá ani online prostředí, ba naopak. Sociální sítě, online seznamky nebo dokonce i diskuze pod jednotlivými články jsou místy, kde digitální formy obtěžování můžeme zažít. Proto je dobré být obezřetný a držet se hlavních zásad, když jsme online.

Sexuální obtěžování není podle odborníků pouze explicitní fyzický sexuální nátlak na muže nebo ženu. Podle nich musíme vnímat sexuální harašení v širším kontextu. Mohou jím být fyzické sexuální nátlaky, stejně tak verbální útoky nebo zesměšňování druhého. V dnešní době je sexuální kyber šikana součástí různých chatů, sociálních sítí, ale i online seznamek. A každá věková skupina je tím ohrožena. „To, co nám přestává být příjemné a začneme to vnímat jako jakýsi nátlak na naši důstojnost, tak je dobré zpozornět a ihned komunikaci stopnout,“ radí Kristýna Mertlová z online seznamky Tvoje láska.

Podle ní je dobré vyvarovat se užívání online seznamek, kde je možná registrace bez jakékoliv kontroly. „Naše seznamka Tvoje láska maximálně chrání klientovo soukromí. Také nabízíme klientům možnost ověření údajů z profilu. Přestože je seznamka zcela zdarma, jsou na ní naši vztahoví kouči a administrátoři uživatelům zcela k dispozici a pravidelně kontrolují jednotlivé účty, aby byly reálné,” říká Mertlová a dodává: “V případě, že uživatele někdo obtěžuje a posílá mu nevhodné věci, tak on se může obrátit na náš tým a my mu co nejdříve pomůžeme.”

Pokud se podle ní člověk přihlásí na online seznamku, která není tak bezpečná, tak je větší pravděpodobnost, že se setká s nemístnými poznámkami nebo třeba i zasíláním fotografií genitálií a následného sexuláního nátlaku. “My přistupujeme k našim klientům individuálně a nejsme klasickým katalogem, kde si člověk listuje anonymními profily a nikdo neřeší, jestli se seznamování daří nebo jestli vás někdo obtěžuje a neověřuje reálnost uživatelů,“ uzavírá Mertlová.

Podle Mertlové je však mnoho online seznamek bezpečných, ale je důležité dodržovat pár zásad při chování, když si s někým začnu dopisovat. Dobré je tedy být obezřetný, ale ne nějak přehnaně, umět si říct dost a ukončit konverzaci, která mi není příjemná. V případě, že se nátlak bude stupňovat a dojde i na posílání nemravných fotek, je čas online konverzaci ukončit a profil, který může být i nepravý, okamžitě nahlásit správci portálu. V úplně krajním případě lze také podat trestní oznámení.

Na závěr lze nutno dodat, že kyberprostor nám v mnoha případech dělá radost, je to pro mnohé zábava, zdroj informací, místo, kde probíhá komunikace s přáteli nebo seznámení. U online seznamek, jako je Tvoje láska, pro které je priorita soukromí a bezpečnost jejich klientů, je opravdu malá pravděpodobnost, že se s něčím takovým klienti setkají.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.