Kosmetické škrábance na dřevěné podlaze lze opravit, jako když si lakujete nehty

Tady škrábanec v laku, když jsme posouvali skříňku, tuhle dírka, jak jsme upustili šroubovák, samozřejmě na dřevěnou podlahu dopadl ostrým koncem, a támhle se nám parkety nějak seschly a vznikla pěkná, tedy vlastně ošklivá spára… Pár šrámů samozřejmě není důvodem pro výměnu podlahy, ale zejména pokud jde o dřevo, je dobré místo nehody opravit, už jen proto, aby se do něj nezanášely nečistoty. „Švédský výrobce dřevěných krytin Kährs pro tyto situace nabízí několik řešení, od opravných vosků či tmelů, až po výměnu jednotlivých lamel. Ale to už je hodinářská práce, na tu si netroufne každý podlahář,“ vysvětluje Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi, která k nám sortiment Kährs dováží.

Jeden z největších světových výrobců dřevěných krytin Kährs umí na objednávku dodat jednu „lamelku“ (cena je 109 Kč vč. DPH) na výměnu, týká se to však jen 3lamelových dekorů. „Prkno u tří lamel je tvořeno třemi pásy vedle sebe a v případě poškození lze jeden nebo dva kousky vyříznout nebo vyštípnout a vlepit místo nich nové, ale je to hodně pracná záležitost, skoro hodinářská práce. Musí to být uděláno ne na milimetrovou přesnost, ale na přesnost v řádu desetiny milimetru! Je to tedy hodně složitá a precizní záležitost a i z podlahářů si na to jen tak někdo netroufne, to už raději vymění celé prkno, než jeden kousíček,“ myslí si Milan Mrkáček z KPP. Zákazníkům proto radí, aby si po pokládce podlahy zbylou krytinu pro jistotu uschovali, kdyby se v v budoucnu hodila…

Praktičtější a jednodušší metodou, kterou zvládnete i sami, je pak využití opravných vosků. Švédský výrobce Kährs nabízí dvě varianty – Kährs Repair Kit – opravný set pro lakované podlahy (cena vč. DPH je 2.503 Kč) a Kährs Repair Kit – opravný set pro olejované podlahy (cena vč. DPH je 2.472 Kč). „Voskem se dají opravit různé nehody, třeba když se vytvoří na podlaze spáry z důvodu nesprávného klimatu v interiéru, nebo jím lze zaplnit různé vrypy, dírky, poškozenou nášlapnou vrstvu u dýhovaných podlah… Set Kährs Repair Kit obsahuje různé barvy vosků, ze kterých si může zákazník sám namíchat potřebnou barvu. A v setu je i tavná pistole, kterou si vosk nataví a vyplní jím díru. Sety jsou zvlášť pro lakované a zvlášť pro olejované podlahy z důvodu, že je v nich i opravný lak, resp. opravný olej, kterým se ošetřené místo pak úplně uzavře,“ pokračuje Milan Mrkáček z KPP.

Na podobném principu fungují i tmely, set Kährs tmely obsahuje 100 g tmelu, špachtli, leštičku a nabízí se v různých barvách dle dekoru podlahy (cena za balení jedné barvy je 311 vč. DPH). Tmel je určen spíše na zásahy většího charakteru, pokud bych měl třeba velkou spáru, použiji spíše tmel. Vosky jsou malé, jen na drobné poškození, když vám třeba spadne aku šroubovák a udělá ďolík do podlahy, to bych opravil voskem,“ radí Milan Mrkáček z KPP.

Pro spíše jen kosmetické vady, kdy není škrábnuté dřevo, jen povrchová vrstva laku, je určena retuše – Kährs Touch up (cena 424 vč. DPH). „Je to opravný lak, ostatně vypadá, resp. se aplikuje i jako lak na nehty – ve víčku je štěteček a zákazník si může sám drobný škrábanec opravit. Pokud by ho neopravil, zůstalo by dřevo odkryté a zanášelo by se nečistotami, proto je třeba ho uzavřít a tímto způsobem ochránit,“ dodává Milan Mrkáček z KPP.

Zdroj a foto: KPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.