Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Vysoké teploty přináší rizika, hlavně u seniorů. Dodržením základních zásad jim lze předejít!

Letní teploty s sebou kromě vodních radovánek přinášejí také nebezpečí, a to zejména pro seniory a chronicky nemocné osoby. Extrémní horka jsou pro lidský organismus zátěží. S přibývajícím věkem se navíc zhoršuje schopnost regulovat tělesnou teplotu, a tak hrozí dehydratace nebo dokonce celkový kolaps organismu. Jak nejlépe ochránit seniory před nebezpečím, radí PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárnice a odborná konzultantka lékáren BENU.

Zásadní je pitný režim

Pitný režim je jeden z nejdůležitějších faktorů. V důsledku nadměrného pocení a absence pocitu žízně totiž snadno hrozí dehydratace. „Při vysokých teplotách doporučuji pít po malých částech, i přes to, že nemáte pocit žízně. Proto kamkoliv půjdete, mějte s sebou vždy láhev s vodou. Dávejte si pozor na nadměrné pití kávy a alkoholu, které mohou přispívat k odvodnění organismu,“ radí lékárnice PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „Osobně během letního počasí preferuji minerální vody, bylinné a ovocné čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, rozpustné multivitaminy a při zvýšené námaze i iontové nápoje. Denní příjem tekutin, a to především v letních dnech, by měl dosahovat minimálně tří litrů.“ Právě s odhadnutím ideálního množství tekutin mají senioři mnohdy velké problémy. Domnívají se, že pitný režim dodržují dostatečně, ale následkem dehydratace zatěžují svůj cévní systém. „Aby si naše tělo udrželo normální teplotu, reaguje na horko roztažením cév. Na zachování přiměřeného krevního tlaku pak musí srdce vynaložit více úsilí,“ dodává Lánová.

Doporučení lékárnice: Odměřte si každé ráno do džbánku 2 až 3 litry vody, které byste měli za den vypít a pokuste se to během letních dní dodržovat. Nezvládnete-li vypít tolik vody, nakupte si alespoň meloun nebo jiné „vodnaté“ ovoce, které vám dodá potřebné množství tekutin jiným způsobem.

I pokožka potřebuje ochranu

Sluneční světlo má sice i své pozitivní stránky, které pomáhají k pocitu psychické pohody nebo k tvorbě potřebného vitaminu D, nic se ale nemá přehánět. Dostatek vitaminu D nám zajistí pouhá hodina týdně strávená na slunci. Dlouhé slunění může naopak vést k nepříjemným nežádoucím účinkům od spálení pokožky přes její rychlejší stárnutí až po vznik rakoviny. „Abyste nežádoucím následkům zabránili, používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF) obsahující tzv. sunscreeny, neboli látky, které chrání lidskou kůži před UV poškozením,“ říká Ivana Lánová a pokračuje ve vysvětlování: „Čím je uvedené SPF vyšší, tím je ochrana lepší. A zvlášť pro starší lidi, kteří jsou na sluneční paprsky háklivější. Hodnota SPF kromě jiného vyjadřuje, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika poškození nebo spálení, než kdybychom opalovací přípravek nepoužili.“

Zásady správné ochrany pokožky před sluncem:

 • omezit pobyt na slunci mezi 11. až 16. hodinou,
 • používat přípravky s dostatečným ochranným faktorem dle fototypu a místa pobytu;
 • chránit pokožku při pobytu ve stínu, ve vodě, i pokud je pod mrakem,
 • ochranný krém nanášet v dostatečném množství, 20 až 30 minut před pobytem na slunci a jeho aplikaci pravidelně opakovat, nezapomínat na rty, nos, uši, šíji a nárty,
 • na místa s pigmentovými skvrnami použít SPF minimálně 25,
 • opalovací přípravek nanést před případným použitím repelentu, který snižuje ochranný účinek fotoprotektiva až o 30 %,
 • na celé tělo naneste v poměru alespoň 30 ml krému.

Předejděte kolapsu. Dodržujte základní pravidla

Dlouhý pobyt na slunci během letních dní může být pro některé lidi nebezpečný. Náchylné jsou zejména osoby starší, se srdečními potížemi, vysokým krevním tlakem, dýchacími potížemi nebo alergiemi. Nejnebezpečnější je přehřátí organismu a dehydratace, ke kterým může dojít, pokud nebudete dodržovat tato pravidla:

 • nechoďte ven mezi 11. až 16. hodinou, kdy je největší sluneční svit a teplota se v létě často vyšplhá k tropickým hodnotám,
 • pokud je to možné, choďte ven v doprovodu jiné osoby,
 • pohybujte se co nejvíce ve stínu,
 • vykonávejte co nejmenší fyzickou aktivitu,
 • ven choďte ideálně po ránu, kdy ještě nejsou rozpálené chodníky,
 • noste lehké vzdušné a světlé oblečení z přírodních materiálů (bavlny, lnu, hedvábí) a obuv s ponožkami odvádějící pot,
 • používejte pokrývku hlavy, která zabrání úpalu a úžehu a sluneční brýle, které chrání oči před UV zářením,
 • jezte lehké potraviny,
 • nezapomínejte na dostatečný příjem vitaminů a tekutin.

„Doporučuji se také vyhýbat zvýšené pohybové aktivitě, zvlášť pokud máte nějaké chronické onemocnění. Jestliže jste ale na pravidelné cvičení zvyklí, aktivitu provozujte raději brzy ráno a s častými přestávkami, aby se snížila tepová frekvence,“ dodává Ivana Lánová.

Zdroj a foto: Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *