Znáte největší letní strašáky a víte, jak se jim nejlépe vyhnout?

Důsledkem dlouhého pobytu na slunci může dojít k přehřátí a přetížení organismu. Každého, kdo nebude dodržovat během letních vysokých teplot základní pravidla, mohou potkat nepříjemné potíže v podobě úpalu, úžehu, mdlob anebo tepelného vyčerpání. Jak jednotlivé zdravotní obtíže rozeznat, a jak si od nich ulevit, radí PharmDr. Ivana Lánová, lékárnice a odborná konzultantka lékáren BENU.

Úpal nebo úžeh. Jak je od sebe rozeznat?
Rozdíl mezi úpalem a úžehem mnozí lidé neznají a často si tyto pojmy pletou. „V obou případech se jedná o poškození organismu, ke kterému dochází většinou v létě,“ říká Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU a dále vysvětluje: „Úpal je kolaps z horka, úžeh ze slunce. Pokud se jedná o kombinace pobytu v horkém, nevětraném prostředí s vysokou vlhkostí a nedostatkem tekutin, jedná se o úpal. Pokud je příčinou pobyt na přímém slunci, jde o sluneční úžeh.“

Příčiny mohou být vně i uvnitř
Vnitřními příčinami mohou být například zvýšená tvorba tepla a nedostatečná tvorba potu potřebná pro správnou termoregulaci vlivem dehydratace a ztráty solí. Mezi vnější příčiny patří vysoká okolní teplota, nadměrná vlhkost a těsné nevětrané místnosti. Většinou se ale jedná o jejich kombinaci. Úžeh je pak navíc spojován i se spálením pokožky od sluníčka a k jeho projevům může dojít až za několik hodin po zasažení sluncem.

Nejčastější příznaky
úpal:                                                úžeh:
horečka,                                             malátnost,
suchá a horká kůže,                           poruchy koncentrace,
bolesti hlavy,                                     bolesti hlavy,
závratě,                                              závratě,
zmatenost,                                         nevolnost, zvracení,
svalové křeče                                     svalové křeče,
zrychlený dech a tep,                       ztuhnutí šíje,
únava.                                                bezvědomí.

Předejděte hrozbám. Dodržujte preventivní opatření
Abyste předešli úpalu či úžehu, je potřeba dodržovat základní preventivní opatření. Jedná se o dostatečný přísun tekutin, omezení pobytu na přímém slunci, střídavém ochlazování, nošení pokrývky hlavy a zvlhčování vlasů. V případě, že už potíže máte, je potřeba ihned zakročit. „První pomoc spočívá v zamezení dalšího přehřívání a přenesení postiženého na chladnější místo. Důležité je okamžitě začít s ochlazováním tak, že se podávají chladné nápoje a aplikují studené zábaly. V případě úžehu se doporučuje přikládat obklady přímo na hlavu,“ objasňuje Ivana Lánová.

Mdloby nebo tepelné vyčerpání. Co je jejich příčinou?
Mdloby bývají spojené s dlouhým stáním na slunci spolu s působením vysokých teplot. Poznáme je tak, že se krev hromadí v dolní části organismu a mozek se hůře prokrvuje. Tepelné vyčerpání bývá způsobeno i větší ztrátou tekutin. „Mezi základní znaky mdlob i tepelného vyčerpání řadíme bledost, studený pot, zrychlený tep, nevolnost, malátnost a závrať. V případě tepelného vyčerpání může být postižený navíc zmatený, podrážděný nebo deliriózní (blouznivý),“ vysvětluje lékárnice. Při těžké tělesné námaze se v důsledku úbytku tekutin a minerálů mohou objevit i svalové záškuby a křeče, které jsou bolestivé.

Základem je dostatek tekutin
„Stejně jako u předchozích hrozeb, i v tomto případě přísun tekutin, ochlazování a vyhýbání se dlouhému pobytu na přímém slunci zabrání mdlobám či tepelnému vyčerpání,“ radí Ivana Lánová. V každém případě platí, že zásadní je rehydratace organismu tekutinami podávanými v malých dávkách.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *