Co jste možná nevěděli o kuřecím mase aneb mýty dnešní doby

Kuřecí se v České republice řadí mezi nejoblíbenější druhy mas. Není divu. Je chutné, rychle hotové a můžeme ho upravit na mnoho různých způsobů. Díky svým výborným nutričním hodnotám ho doporučují výživoví specialisté do redukčních diet a také k běžné konzumaci. I přes svou oblíbenost se jedná o potravinu, kterou mnoho lidí ze svého jídelníčku vynechává kvůli nepodloženým informacím. Následující článek uvede na pravou míru několik nejznámějších mýtů, která se ke kuřecímu masu vážou.

Mýtus: Kuřata se běžně krmí růstovými hormony a antibiotiky.
Pravda: Léčba antibiotiky je povolena u kuřat v indikovaných případech. To znamená pro snížení jejich utrpení nebo omezení ztrát. Antibiotika se rozhodně nemůžou nasadit v situacích, kdy by hrozil zásah do potravinového řetězce. Užití je možné, pokud se vyskytne zánětlivé onemocnění u kuřat nejmladších kategorií. Veškeré zásahy jsou zaznamenány[1].

Mýtus: Rychle vyhnaná drůbež je nekvalitní.
Pravda: Stáří klasického běžného kuřete brojlerového typu je 35 dní a to v podstatě v chovech napříč celou Evropou. Jde o rychle rostoucí druh, který je takto vyšlechtěn. Pak jsou kategorie tzv. pomaleji rostoucích hybridů s délkou stáří od 40 po 90 dní. Tato kuřata z důvodu pomalejšího růstu mají tmavší a tužší maso. Spotřebitel je ovšem zvyklý na měkké a křehké maso, které je zároveň i vhodnější pro děti. Dalším aspektem je, že čím déle kuře roste, tím déle je vystaveno nemocem z vnějšího prostředí[2].

Mýtus: Kuřata z velkochovů se tísní v klecích nebo halách.
Pravda: Z hlediska hygieny je lepší, pokud jsou kuřata v halách nebo jsou některým jiným způsobem chráněna před vlivy vnějšího prostředí. Na „klasickém dvorku“ číhá řada parazitů. Zároveň jsou kuřata v halách chráněna před útoky ptáků a mrazem.

Mýtus: Kuře je lepší od malého farmáře.
Pravda: Pěstitel „ze dvorku“ sice může lákat na přirozenější prostředí a poctivější výkrm, ale nelze vždy zcela zajistit nezávadnost masa. Předně se mu nepodaří poražené kuře během dvou hodin zchladit v jádře na 4°C.

Tip na konec! Kuřecí maso je nutné před konzumací tepelně opracovat na teplotu nejméně 70 °C po dobu minimálně 20 minut. A to ve všech částech.

[1] Českomoravská drůbežářská unie – www.ceske-drubezi.cz
[2] Českomoravská drůbežářská unie – www.ceske-drubezi.cz

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.