Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Žloutenka řádí v Praze a středních Čechách. Vakcíny proti žloutence typu A je dostatek

V Praze a ve Středočeském kraji došlo k nárůstu počtu nemocných žloutenkou typu A. Ani důsledná hygiena nemusí k  zajištění ochrany před tímto onemocnění stačit. Vhodnou a efektivní formou prevence žloutenky typu A je očkování. Hygienici jako zdroj nákazy identifikovali mražené jahody. Právě potraviny jsou jedním z nejběžnějších zdrojů nákazy.

Česká populace patří, stejně jako obyvatelé dalších vyspělých států, mezi vnímavé ke žloutence typu A. Virus žloutenky typu A se do lidského organismu může dostat přímo od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, nebo nepřímo, prostřednictvím kontaminovaného jídla, vody nebo znečištěnými předměty. V případě vody se nejedná pouze o její pití, nebezpečné mohou být například i saláty, ovoce nebo jiné potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou také kostky ledu připravené ze závadné vody.1

Osobní hygiena – mytí rukou je důležitou součástí prevence žloutenky typu A, ale nemusí k zajištění ochrany stačit ani teď v době epidemie nového typu koronaviru, kdy lidé hygieně věnují mnohem více pozornosti. Virus hepatidity A je totiž velmi odolný, a je proto vhodné chránit se také očkováním. Jednou z dostupných vakcín v ČR proti žloutence typu A je vakcína Havrix společnosti GSK. „V České republice je v současné době vakcíny proti žloutence typu A dostatek jak pro děti a mladistvé, tak pro dospělé. V případě potřeby jsme schopni prakticky ihned pokrýt i zvýšenou poptávku po nich,“ potvrzuje mluvčí společnosti GSK Miriam Kejzlarová.

Pro děti ve věku od 1 roku do 15 let (včetně) je určena vakcína Havrix 720 Junior monodose, dospělým vakcína Havrix 1440. K zajištění dlouhodobé ochrany je třeba podat druhou dávku kdykoliv mezi 6. měsícem a 5. rokem, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce.2 Na očkování proti žloutence typu A mohou klienti všech zdravotních pojišťoven získat příspěvky.

O očkování se poraďte se svým lékařem nebo na očkovacích centrech.

Reference:
1  http://szu.cz/uploads/Epidemiologie/Infekce_zakladni_informace/VHA_zakladni_informace.pdf
2 http://gskkompendium.cz/spc-havrix-1440-inj-sus.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *