Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Technologie

5 tipů, jak prodloužit životnost tiskárny a neohrozit své zdraví

Tiskárna je naším každodenním pomocníkem, ať už v kanceláři nebo doma. Jejímu výběru bychom proto měli věnovat náležitou pozornost. Hlavními kritérii při koupi nové tiskárny by měla být nejen cena a kvalita tisku, ale také ekologická šetrnost, rozměry tiskárny a jsme-li estéti, pak i její design. Koupí a instalací tiskárny ale péče o ni zdaleka nekončí.

Tiskárna je dobrým sluhou, pokud jí však nevěnujeme náležitou péči, může se snadno stát špatným pánem. Jak se tedy o tiskárnu správně starat, abychom prodloužili její životnost a zároveň chránili své zdraví? Tajemství úspěchu tkví především v kvalitě toneru.

1. Vsaďte na kvalitu, vyhněte se nekvalitní asijské produkci
Do tiskárny kupujte originální nebo renovované tiskové náplně. Vyhněte se alternativním, především čínským kazetám. Někdy totiž obsahují velké množství toxických, karcinogenních a jiných látek, které jsou v EU zakázány, protože ohrožují lidské zdraví a zároveň znemožňují případnou recyklaci těchto kazet.1 „Ekonomickým i ekologickým řešením jsou kvalitní renovované tonery, které se dají znovu naplnit a na konci životnosti i 100% recyklovat. Alternativní kazety, většinou asijského původu, jsou sice levné, jejich tonerový prášek a plasty ale mohou obsahovat zdraví nebezpečné látky, a navíc mohou zanášet a poškozovat tiskárny,“ říká Miroslav Mrkvan ze společnosti Armor.

2. Čistěte na sucho
K čištění vnitřních i vnějších částí tiskárny použijte suchý hadřík a měkký štěteček. Vyhněte se používání tekutých přípravků či sprejů s obsahem hořlavých látek. Tyto agresivní látky mohou přístroj poškodit. Před zahájením samotného čištění vždy vypojte zařízení z elektrické sítě.

3. Nechte tiskárnu vychladnout
Tonerový prášek je při tisku na laserové tiskárně pod velmi vysokou teplotou, před čistěním tiskárny ji proto nejprve nechte vychladnout. Poté vyjměte toner a vnitřek tiskárny opatrně vytřete suchým hadříkem. Po odstranění zbytkového toneru ze všech míst nechte vytisknout čisticí stránku, která sebere zbývající nečistoty. Dejte si pozor na kontakt tonerového prášku s pokožkou, použijte rukavice a vyvarujte se vdechnutí částic. Prodloužit životnost tiskárny můžete zejména pravidelným čistěním a používáním kvalitních značkových nebo renovovaných tonerů.

4. Kontrolujte trysky
Inkoustové tiskárny jsou náchylné k zasychání trysek.  Předejít tomu můžete kvalitními náplněmi a tiskem alespoň jednou týdně. Jestliže se na stránce objeví bílé čáry nebo je špatná kvalita tisku, zkontrolujte trysky. Do tiskárny vložte list papíru zvolte funkci „kontrola trysek“.  Pokud je výtisk testovací strany neúplný, je tryska ucpaná nebo vychýlená z osy. Čištění či rovnání trysek proveďte podle manuálu vaší tiskárny.

5. Šetřete na pravém místě
Zvažujete-li pořízení nové tiskárny, vyberte kvalitní kus, který vydrží. Snížíte tím ekologickou stopu a zároveň ušetříte, protože nebudete muset zakrátko kupovat tiskárnu novou. „Finance investované do kvalitního tisku můžete snížit také volbou vhodných tiskových náplní. Renovované náplně jsou ekologičtější a také úspornější variantou než používání náplní nových,“ zdůrazňuje Miroslav Mrkvan. Kampaň Šetrný tisk, kterou Armor nedávno spustil, poukazuje na ekonomické i ekologické výhody renovace tonerů. Na setrnytisk.cz je k dispozici kalkulačka, pomocí které si snadno spočítáte, kolik ušetříte s renovovanými kazetami, ale i jak díky nim snížíte svoji ekologickou stopu.

Zdroje:

  1. https://www.etira.org/posts/etira-cautions-that-recent-toner-emission-tests-reveal-a-100-failure-rate/

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *