Porazíte olympijského vítěze? Otestujte svoji sportovní všestrannost! #odznakvsestrannosti

Kolik za dvě minuty zvládnete kliků? Jak rychle uběhnete šedesátku? A věříte si na skákání přes švihadlo? Úspěšný školní projekt Sazka Olympijský víceboj „otevírá“ své disciplíny i široké veřejnosti. V Odznaku všestrannosti nabízí unikátní možnost porovnat své výkony s ostatními, včetně slavných sportovců.

Součástí Odznaku všestrannosti je dvanáct disciplín a je na vás, kolik jich zvládnete. Každá disciplína má jiná specifika a prověří jinou část těla. Část disciplín jednoduše zvládnete doma či na zahradě, k ostatním můžete využít veřejná sportoviště, tělocvičny nebo bazény.

„Projekt a disciplíny jsou určené všem. Jak sportovcům začátečníkům, tak i profíkům. Je jedno, jestli vám je patnáct nebo šedesát. Systém mimo jiné umožňuje přepočítání výsledků vzhledem k věku, takže můžete vyzvat třeba babičku nebo dědečka a vzájemně poměřit síly,“ říká Šárka Kašpárková, bronzová medailistka z olympiády a jedna z ambasadorek projektu.

Dalšími ambasadory jsou mistr světa v moderním pětiboji Jan Kuf, jeden z nejlepších extrémních skokanů do vody Michal Navrátil a mistryně Evropy v plavání Petra Weber (Chocová). Zapojených sportovců a známých osobností je ale mnohem více. Své výsledky můžete porovnat třeba s olympijským vítězem Davidem Svobodou, hercem a režisérem Jakubem Kohákem nebo třeba freestyle motokrosařem Petrem Pilátem.

„Projekt začal vznikat v době, kdy děti nemohly chodit do školy a všichni jsme se museli povinně válet doma. Hledali jsme s Českým olympijským výborem cestu, jak lidi motivovat k pohybu i v domácím prostředí. Oslovili jsme slavné sportovce, a nakonec jsme spustili tyto webové stránky. Registrace i zapojení je zdarma. Můžete sportovat sami pro sebe a sledovat své pokroky, založit si skupinu a překonávat se s kamarády nebo sledovat, jak si vedou profesionální sportovci a s jejich výkony se srovnávat,“ upřesnila Tereza Vyhnálková ze Sazky.

Právě porovnání je jedním z nejlepších motivačních faktorů. Mezi sebou se v rámci skupin můžou hecovat celé rodiny, parta kamarádů nebo kolegové z práce.

Pro získání odznaku je nutné splnit deset disciplín. Prvních devět je povinných, desátá je volitelná – můžete si vybrat mezi během na 1 000 metrů, driblingem a plaváním.

Jak na to?
Přečtěte si krátký popis každé z disciplín, případně mrkněte na přiložené video.

1.Běh na 60 metrů – test rychlosti
Klasická „šedesátka“ s nízkým startem. Zaběhnout si ji můžete na atletickém ovále nebo kdekoliv jinde, když si předem změříte danou vzdálenost. Čas vám může stopovat třeba kamarád. A pak si role obrátíte.

2. Skok do dálky z rozběhu – test rychlosti a výbušnosti
Zvolte libovolně dlouhý rozběh, odrážíte se jednonož z pevného odraziště s doskokem do písku. Měří se od místa odrazu po poslední stopu zanechanou v doskočišti. Pro tuto disciplínu využijte některé z volně přístupných doskočišť.

3. Hod medicinbalem (2kg) obouruč přes hlavu vzad – testuje výbušnost dolních končetin
Medicinbal je těžký míč určený k posilování. Najdete ho v každé menší i větší tělocvičně i v řadě dalších sportovišť. Při této disciplíně vezmete medicinbal do obou rukou, postavíte se zády do směru hodu a na jeden nápřah medicinbal přes hlavu odhodíte. Nezapomeňte mít paty chodidel před odhodovou čarou, po odhodu ji můžete přešlápnout.

4. Shyby na šikmé lavičce po dobu dvou minut – testuje silovou vytrvalost horních končetin
Shyby doporučujeme dělat na klasické švédské lavičce (3,6 metrů) zavěšené na 10. příčce žebřin (145 cm nad zemí). Soutěžící se položí na desku obličejem dolů. Rukama se drží nadhmatem nebo podhmatem v šíři ramen žebřiny, na které je zavěšená lavička. Poloha nohou nehraje roli.

5. Skákání přes švihadlo po dobu dvou minut – testuje hbitost a vytrvalost
Švihadlo určitě řada z vás najde doma. Schválně, kolik přeskoků za dvě minuty zvládnete?

6. Trojskok snožmo z místa – testuje výbušnost dolních končetin
Trojskok zvládnete klidně i doma na zahradě nebo v parku. Disciplínu je nutné vykonat plynule, bez zastavování při prvním a druhém doskoku. Všechny tři odrazy musí být snožmo, bez meziskoků a při doskocích musí být chodidla na stejné úrovni – vedle sebe.při doskoku nemusí být chodidla vedle sebe, ale měří se poslední stopa.

7. Kliky po dobu dvou minut – testuje silovou vytrvalost horních končetin
Jednoduchá disciplína, kterou zná každý. Všechny dívky, ženy, chlapci do 11 let a muži nad 60 let dělají jednodušší kliky – oporem o kolena (tzv. ženské kliky), chlapci a muži ve věku 12 až 60 let dělají kliky oporem o chodidla. Kliky doporučujeme dělat na čisté podlaze nebo na trávníku.

8. Leh sedy po dobu dvou minut – testují vytrvalost trupu
Podobný princip jako u kliků. Pamatujte na to, abyste měli chodidla celou dobu v kontaktu s podložkou (zemí). Můžete i poprosit kamaráda, aby vám nohy u země držel. Cvik se provádí do nejvyšší polohy, kdy se lokty dotknete kolen. lze i střídat levý loket pravé koleno a opačně.

9. Hod míčkem (150g) – testuje výbušnost horních končetin
Hod kriketovým míčkem přesně tak, jak ho znáte ze školy. Zvolte libovolně dlouhý rozběh a snažte se “krikeťák” odhodit co nejdále. Pokud nemáte možnost zapůjčit si měřící pásmo, zkuste vzdálenost odkrokovat. Klidně si přizvětě i někoho na pomoc. V disciplíně se pak můžete vystřídat.

10. a) Běh na 1 000 metrů – testuje aerobní vytrvalost
Využijte buď atletický stadion nebo si kilometrovou trasu změřte třeba v parku. Startuje se z polovysokého startu a klidně k běhu přizvěte i kamarády nebo kolegy. Disciplínu zvládnete všichni naráz.

10. b) Dribling s basketbalovým míčem po dobu dvou minut – testuje aerobní vytrvalost a hbitost
K této disciplíně vám stačí basketbalový míč a dvě jakékoliv mety na zemi. Mety však od sebe musí být vzdálené deset metrů. Sportovec vyběhnete od jedné mety směrem ke druhé a obíhá ji z jedné strany, při návratu obíhá druhou metu z druhé strany (trasa driblingu je tedy ve tvaru osmičky). Při obíhání met dribluje vždy vnější rukou, tj. kolem jedné mety pravou, kolem druhé mety levou rukou.

10. c) Plavání po dobu dvou minut – testuje aerobní vytrvalost
Využijte jeden z plaveckých bazénů o velikost 25 metrů s drahami. Můžete si vybrat, jestli odstartujete z bloku, nebo z vody. Plavete libovolným stylem, který můžete střídat. Měří se naplavaná vzdálenost v celých metrech za dvě minuty. Instruktážní video není k dispozici.

Podrobný manuál disciplín naleznete zde.

Výsledky i fotky ze sportování můžete sdílet s hashtagem #odznakvsestrannosti.

Zdroj a foto: http://www.odznakvsestrannosti.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.