Historický úspěch českého filmu: Šarlatán je pozván na prestižní Telluride Film Festival!

Nejnovější snímek režisérky Agnieszky Holland Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli byl vybrán do exkluzivní kolekce pozoruhodných novinek z celého světa, které každoročně představuje filmový festival v Telluride. Festival se řadí mezi největší filmové události na světě a je považován za první skutečný indikátor oscarových favoritů. Šarlatán se tak zařadil po bok filmů jako Králova řeč, 12 let otrokem nebo Vlny, které si tento festival také zvolil do svého programu v době jejich uvádění a stal se jedním z pečlivě vybíraných evropských filmů, které Telluride tradičně představuje severoamerickému publiku – i když letos jako většina světových akcí pouze v digitální podobě.

Šarlatán je inspirován skutečným životním příběhem léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška. Úspěšná světová premiéra se konala 27. února na Berlinale, česká je naplánována na 20. srpna.

Telluride je krásný; a zároveň jeden z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších filmových festivalů v USA. Dostat se na něj se podaří jen velmi omezenému počtu filmů a začíná zde první část závodu za soškou Oskara. Být vybraný do programu je pro nás ctí a také dobrým znamením pro budoucnost filmu v Americe. Jsem tedy opravdu šťastná, že nás do Telluride pozvali, a zároveň smutná, jelikož ten ročník fyzicky neproběhne. Opět nám zkřížil cesty covid. Ale doufám, že Šarlatán tohle všechno přežije a už se nemůžu dočkat shledání s českým publikem,“ bezprostředně reagovala režisérka Agnieszka Holland. Světoznámá režisérka během své dosavadní profesní kariéry získala 3 nominace na Oscara. Absolventka pražské FAMU se do České republiky stále vrací a intenzivně spolupracuje s tuzemskými tvůrci, v roce 2014 její drama Hořící keř získalo rekordních 11 Českých lvů a sedm Cen české filmové kritiky.

„V posledních měsících nebyla situace kolem festivalů vůbec optimistická: stejně jako celý svět i film se jakoby zastavil. Celá řada festivalů, které plánovaly Šarlatána uvést, musely své letošní akce zrušit. Nominace z Telluride, který Šarlatána zařadil do svého oficiálního programu, je tak nejen signálem, že svět filmu se nedá jen tak „vypnout“, ale také obrovským oceněním všech tuzemských tvůrců, kteří se na něm podíleli. Je samozřejmě škoda, že film v Telluride nebudeme moct prezentovat fyzicky, ale věříme, že si Šarlatán své americké diváky najde i tak. Jako se to děje v dalších zemích všude po světě,“ dodala producentka filmu Šárka Cimbalová.

Aktuální ročník Telluride Film Festivalu se kvůli protipandemickým opatřením ředitelé rozhodli několik týdnů před uskutečněním raději odvolat. Vzhledem k tomu, že účast na festivalu ale znamená pro vybrané filmy velkou prestiž, rozhodli se pořadatelé program zveřejnit stejným způsobem, jako to nakonec také udělal filmový festival v Cannes. Telluride Film Festival, označovaný za jeden z vůbec nejvlivnějších festivalů, má dlouholetou tradici, byl založen v roce 1974 a jeho line-up se skládá z nových filmů, pro které znamená severoamerickou premiéru. Díky tomu festival objevil spoustu velkých hvězd, například Michaela Moora a Roberta Rodrigueze. Během předcházejících ročníků festivalu v malém horském městě Telluride v Coloradu v premiérách uváděli své filmy Jim Jarmush, David Lynch, Clint Eastwood, Barry Jenkins a mnozí další světoví režiséři. V posledních deseti letech se na Telluride Film Festivalu objevilo hned 7 vítězů cen Americké filmové akademie – Oscarů. Zástupci české kinematografie se do festivalového programu prosazují jen velmi vzácně. V roce 2004 se to podařilo filmu Horem pádem režiséra Jana Hřebejka a v roce 2016 měl v Telluride obnovenou mezinárodní premiéru digitálně restaurovaný Baron Prášil režiséra Karla Zemana.

Film Šarlatán produkuje společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové. Českým distributorem je společnost CinemArt, o světovou distribuci se stará Films Boutique. O nejnovější počin režisérky Agnieszky Holland je v zahraniční značný zájem, v současné době už byl Šarlatán prodán do Francie, Španělska, Itálie, Austrálie, Izraele, Turecka, Německa, Rakouska, Bulharska, Maďarska, Islandu, Latinské Ameriky a dalších zemí.

Synopse
Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým.

Obsazení:
Jan Mikolášek: Ivan Trojan/Josef Trojan
František, asistent: Juraj Loj
Johanka, sestra: Daniela Voráčková/Melika Yildizová
Bylinkářka Mühlbacherová: Jaroslava Pokorná
Otec mladého Mikoláška: Martin Myšička
Alois, bratr mladého Mikoláška: František Trojan
Zlatohlávek, obhájce: Jiří Černý
Vyšetřovatel: Miroslav Hanuš
Tajný: Tomáš Jeřábek
Soudce: Václav Kopta
Úředník: Jan Budař
Generál: Martin Sitta
Domovník: Jan Vlasák

Režie: Agnieszka Holland
Scénář: Marek Epstein
Námět: Martin Šulc
Kamera: Martin Štrba
Architekt: Milan Býček
Kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková
Masky: Gabriela Poláková
Střih: Pavel Hrdlička
Hudba: Antoni Komasa Lazarkiewicz
Zvuk: Radim Hladík
VFX: Michal Křeček

Producenti: Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson
Koproducenti: Mike Downey, Sam Taylor – Fame Entertainment, Irsko
Klaudia Smieja Rostowska – Madants, Polsko
Furia Film, Slovensko
Česká televize, Barrandov studio, RTVS, CertiCon, MagicLab

Žánr: životopisný/drama/historický
Délka filmu: 118 min

Zdroj a foto: www.cinemart.cz/filmy/sarlatan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.