Astma, kašel, imunita… S čím vším mohou lázně pomoci dětem?

Věděli jste, že počet alergiků se kvůli zhoršujícímu životnímu prostředí a nezdravé výživě stále zvyšuje a mnoho nemocí dýchacích cest, jako je bronchiální astma či atopický ekzém, se projeví již v útlém věku? Pokud patříte k těm, kteří u svých ratolestí řeší podobné problémy, a často už nevíte, jak a čím jim pomoci, pak určitě zpozorněte. Nenahraditelné výhody má totiž lázeňská péče! Čím a jak léčí a co vás v lázních čeká?

Pramen zdraví z lázní
To, co dělá lázeňské procedury tak účinnými, je především využití přírodních léčebných pramenů – díky nim a odbornému přístupu lázeňská péče prokazatelně zlepšuje zdravotní stav a zabraňuje zhoršení nemoci u chronických pacientů. „U nás v Luhačovicích děti léčíme vodou z pramenů Vincentka a Nová Janovka, které mají vysoký obsah minerálních látek a oxidu uhličitého, díky čemuž pomáhají dětem s dýchacími obtížemi rozpouštět hleny, a tím snadněji odkašlávat, u atopických ekzémů zase působí proti zarudnutí a svědění,“ říká MUDr. Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice, a.s.

TIP: Bezpečný podmořský svět
Unikátní složení luhačovických vod je pak už více jak sto let účinně využíváno k základním lázeňských procedurám – inhalace, pitná kúra a uhličité koupele. A právě poslední dvě jmenované mohou v případě dětské léčby probíhat dokonce v unikátním originálním balneoprovozu, oceněném Evropským svazem léčebných lázní. Na děti tady čekají chodby jako pobřeží s majákem, vany jako lodičky na modré podlaze připomínající moře, dveře evokující vstup do kajuty nebo barevné válce s bublající vodou a plastovými rybičkami či imitace hvězdného nebe… „Základní myšlenkou je, aby děti během koupele zůstaly v klidu a tělo se mohlo pokrýt bublinkami oxidu uhličitého, který se vstřebává kůží, a tím byly maximalizovány účinky procedury,“ uvádí MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel akciové společnosti Lázně Luhačovice, která je díky této inovaci nejen jediným držitelem evropského ocenění v České republice, ale také jako jediná v Luhačovicích zajišťuje dětskou léčbu. „Přidanou hodnotou moderní doby přitom je, že odpovídající hladina vody je bezpečně hlídána ultrazvukovým čidlem,“ dodává MUDr. Bláha.

Do lázní mohou i batolata… A co rodiče?
Jak starým dětem mohou tedy lázně pomoci? V České republice mohou být k lázeňské léčbě přijaty děti už od roku a půl, přičemž s sebou musí mít doprovod, a to až do věku šesti let. „Důležité je, že doprovod dochází s dítětem i na všechny procedury a učí se, jak se o nemocné dítě starat následně v domácím prostředí, to je také důvod, proč pojišťovna ve většině případů hradí i jeho pobyt,“ říká MUDr. Jana Rydlová. Lázně jsou ale zařízené i na starší děti bez doprovodu. „Pro děti od šesti do osmnácti let jsou připravené různé doprovodné programy, v lázeňském areálu je státní škola, takže ani nezameškají školní docházku, a 24 hodin denně jsou pod odborným dohledem sester, vychovatelek a dalšího odborného personálu. A pokud to nestačí, máme samozřejmě i wifi připojení,“ směje se primářka.

Co vás čeká první den v lázních?
Na příjem k lékaři, změřit se a zvážit u sestřičky, ubytovat se, načasovat procedury a absolvovat informativní schůzku, aby všichni věděli, jak to v lázních funguje, to je letem světem začátek lázeňského pobytu. „Poskytujeme komplexní lázeňskou léčbu, což v praxi znamená, že stav malého pacienta při vstupní prohlídce posoudíme ze všech potřebných úhlů a léčbu nastavíme tak, aby mu pomohla být po návratu domů zdravotně odolnější po všech stránkách,“ uvádí MUDr. Rydlová. Pobyt v lázních totiž přispívá i k posílení celkové obranyschopnosti a navíc pozitivní účinky často přetrvávají ještě několik měsíců po jeho ukončení.

TIP: Do lázní na podzim i na zimu, a proč se nebát!
Trápí vás ale přeci jen otázka, jestli lázeňský pobyt v současné situaci odložit nebo jet? „Doporučuji ani svůj, ani pobyt dětí v lázních rozhodně neodkládat. Chronické obtíže totiž mohou zvyšovat stres více, než obavy z všemožných opatření, a co víc? Léčba je poskytována v maximálním rozsahu a její kvalita ani účinnost se žádným způsobem nemění. Lázně totiž jako zdravotnické zařízení aktuálně reagují na veškeré změny situace a mají všechna opatření nastavená dle platných nařízení na nejvyšší možné míře, díky čemuž zůstávají oázou bezpečí a klidné relaxace,“ dodává MUDr. Bláha.

Pokud se vám zároveň zdá nadcházející podzim nebo zima jako nezvyklé období pro návštěvu lázní, pak vězte, že to má rozhodně své výhody. Jaké? Především čistý vzduch bez městského smogu a alergenů nebo nižší doplatky na služby, které nehradí pojišťovna, ale také méně lidí, a díky tomu možnost vybrat si ze širší nabídky volných ubytovacích kapacit a užít si nerušený genius loci lázeňské kolonády. Ta luhačovická je navíc nově opravená, stejně jako hala Vincentka s interaktivní expozicí nebo další dětská léčebna Vítkov – na malé i velké lázeňské hosty jsou zkrátka v Luhačovicích připraveni!

Zdroj a foto: www.lazneluhacovice.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.